Restauracja filmowa na przykładzie "Kontrybucji"

Autor: aDiego

Poniższy artykuł został nadesłany do naszej redakcji i stanowi materiał prasowy firmy Propaganda. Za treść poniższego tekstu redakcja Portalu Nowa Gildia odpowiedzialności nie ponosi.

Kontrybucja jest filmem zrekonstruowanym ze szczególna troską o jakość dźwięku. To z pewnością przełomowe wydarzenie na polskim, a być może nawet światowym rynku rekonstruowanych filmów.

kontrybucja_coverW czasach, w których nagrywana była ścieżka dźwiękowa do tego filmu, urządzenia do rejestracji i przetwarzania dźwięku generowały bardzo wysoki poziom szumów, co w efekcie od samego początku odbijało się na jakości. Kiedyś było to zjawisko powszechne, charakterystyczne dla wszystkich produkcji. Dziś – przy obecnej jakości sprzętu – znacząco obniża jakość odbioru. Dźwięk, podobnie jak obraz, degraduje się wraz z upływem czasu (ścieżka dźwiękowa na kliszy z filmem jest bardzo wąska, a zatem szczególnie narażona na zniszczenie, z czasem utlenia się itp.). Oryginalny dźwięk starych filmów jest często zaszumiony, faluje głośność, dużo w nim stuków, ubytków (momentami brakuje dźwięku, czasami przez ułamek sekundy, innym razem przez kilka sekund).
W zrekonstruowanej Kontrybucji, nie tylko odszumiono i usunięto trzaski z oryginalnej ścieżki dźwiękowej ale zastosowano nowoczesne techniki udźwiękowienia. Po pierwsze do wszystkich scen dodano odpowiednie atmosfery. Oryginalny dźwięk jest generalnie płaski. Słyszymy dialogi, ale są one jakby wyjęte z obrazów w których się rozgrywają. Patrząc na sceny na gwarnej ulicy, słyszymy np. tylko dialogi bohaterów, jakby zawieszone w próżni. Uwspółcześniona wersja ścieżki dźwiękowej dodaje potrzebne atmosfery. Uzyskano efekt realnego świata. Widz może zamknąć oczy i tylko na podstawie odbieranego dźwięku wnioskować gdzie i w jakim otoczeniu rozgrywa się dana scena.
Kontrybucja zaskakuje także jakością muzyki orkiestrowej. Podczas procesu rekonstrukcji wyseparowano częstotliwości poszczególnych instrumentów i obrobiono do poziomu współczesnego brzmienia. Muzyka jest bardziej wyrazista i brzmi jakby była nagrana dziś.
Oczywiście w filmie pozostawiono oryginalną ścieżkę dźwiękową. Nowy dźwięk jest prezentowany jako opcja. Widz może z niej skorzystać lub nie, w zależności od własnych preferencji.
Kontrybucja jest pierwszym filmem w którym Propaganda zastosowała nowe rozwiązania przy rekonstrukcji dźwięku. Będą one jednak stosowane już w każdym kolejnym filmie wydawanym w serii DVD Digitally Restored.blog comments powered by Disqus