Regionalizacja, czyli o co chodzi z tymi regionami?

Autor: aDiego

Po co wprowadzono kody regionalne?

Kody regionalne w filmach DVD wprowadzono po to, aby kontrolować dystrybucję filmów na rynku światowym. Świat podzielono na sześć stref. Dzięki temu dystrybutorzy dokładnie wiedzą jaki popyt jest na dany film, w danym kraju. Jest to też wymus komercyjny! Dzięki temu są ustalane różne daty premier filmów (np. tak jak w kinie). W pewnym sensie także służy to zabezpieczeniu rynku przed piractwem (ale czy na długo?).

Co nam namieszały?

Dzięki wprowadzeniu kodów łatwo jest kontrolować rynek. Niestety ale nie ma plusów bez minusów (tych drugich dla konsumenta oczywiście) i np. filmy z naszego regionu (2) nie będą odtwarzane w regione 1 w USA. No chyba, że kupimy w Stanach odtwarzacz i przywieziemy go do Polski, ale to dość kosztowny interes;( Z kolei w tym nie będą odtwarzane płytki z naszej strefy. Musielibyśmy wtedy posiadać dwa różne odtwarzacze. Tak więc utrudnienie, to jest chyba największe.

Świat został podzielony na 6 regionów:

mapa_regionow

1. Stany Zjednoczone, Kanada
2. Japonia, Europa, Bliski Wschód, Republika Południowej Afryki
3. Tajwan, Azja Południowo-wschodnia
4. Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa, Meksyk, Australia, Nowa Zelandia
5. Afryka, Indie, Pakistan, Rosja i byłe państwa ZSRR

6. Chiny

Dodatkowe:

7. zarezerwowany
8. międzynarodowe środki lokomocji (samoloty, okręty, etc.)
0. Tak określane są płyty bez kodowania regionalnego (nazwa nieoficjalna) - stosowany w przypadku starszych filmów, kreskówek, filmów edukacyjnych czy też w dyskach wydawanych z niektórymi pismami.

Czy jesteśmy "skazani" na kody?

- Na szczęście istnieją takie odtwarzacze uniwersalne (MULTI-REGION), na których możemy oglądać filmy z każdego regionu. Są to niestety głównie odtwarzacze komputerowe. Na zachodzie są oczywiście dostępne normalne, telewizyjne playery, ale ich ceny mogą nas przyprawić o zawrót głowy.

- Chyba taniej będzie przerobić (w świetle prawa polskiego jest to legalne, lecz powoduje utratę gwarancji na sprzęt) odtwarzacz stacjonarny na tzw. właśnie MULTI-REGION. Będziemy się wtedy cieszyć całą gama regionów.

- Kolejnym rozwiązaniem jest kupowanie filmów np: w Wielkiej Brytanii. Tam bowiem także jest region 2, a filmy na DVD wychodzą wcześniej niż u nas, niekiedy też mają polską ścieżkę napisową. Ceny są nieznacznie droższe, jednak trzeba doliczyć koszt wysyłki, więc suma sumarum wyjdzie ok. dwa razy drożej ;(

- Z kolei inicjatywa niektórych dystrybutorów i polskich pism jest ciekawa. Ci pierwsi w kilku wypadkach wydali swoje krążki bez kodowania (Region "0") regionalnego. Zaś w drugim, w dołączanych płytach stosowany jest region zerowy (inaczej brak regionu), czyli film nie jest kodowany dla danego regionu i możemy go odtwarzać gdzie chcemy;) Jak na razie takich dysków wyszło mało;(

Dla tych, którzy chcą właśnie kupić odtwarzacz DVD do komputera przedstawiam wykaz zabezpieczeń jakie są w nich stosowane. Więc zanim kupisz, zapytaj się sprzedawcy, bądź osoby z serwisu, jaki tym zabezpieczenia regionalnego owy sprzęt posiada!

1-Napęd bez blokady.
2-Napęd z przełącznikiem poziomu zabezpieczeń. Jeżeli nie będziesz ruszać zworki RPC, blokada nie będzie aktywna.
3-Napęd z blokadą zawartą w firmware. Jedyny sposób na odblokowanie, to upgrade firmware.
4-Napęd z blokadą w pełni sprzętową, tutaj raczej juz nic nie pomoże ;(

Do jakiego regionu należymy (Polska)?

Polska należy do regionu 2. Często spotykamy się  z określeniem R2, co jest w rzeczywistości skrótem. Oznacza to po prostu region 2, czyli ten, w którym znajduje się Europa i kilka innych regionów kodowania.


Kraje wchodzące w "skład" regionu 2:

Afryka Południowa
Albania
Andora
Arabia Saudyjska
Arabska Republika Syryjska
Austria
Belgia
Bośnia i Hercegowina
Bułgaria
Chorwacja
Dania
Egipt
Finlandia
Francja
Grecja
Grenlandia
Grecja
Grenlandia
Hiszpania
Holandia
Irak
Iran
Irlandia
Islandia
Izrael

Japonia
Jordania
Jugosławia
Liban
Lichtenstein
Luksemburg
Macedonia
Malta
Monako
Niemcy
Norwegia
Polska
Portugalia
Rumunia
Słowacja
San Marino
Serbia
Szwajcaria
Szwecja
Turcja
Włochy
Węgry
Wielka Brytania
Zjednoczone Emiraty Arabskie

Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Wam rochę pojecie regionalizacji.
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, piszcie! Odpowiem z prawdziwą przyjemnością;-)blog comments powered by Disqus