Vision

Sp. z o.o. istnieje od 1991 roku i prowadzi działalność w dziedzinie dystrybucji kinowej, video i licencji telewizyjnych, a od kilku lat również produkcji filmowej i budowy multipleksów.
Funkcjonując jedynie w oparciu o polski kapitał firma systematycznie wzmacniała swoją pozycję stając się w rezultacie najlepszym dystrybutorem niezależnym na polskim rynku. Swe sukcesy firma zawdzięcza konsekwentnie realizowanej strategii zakupów, aktywnej promocji oraz dynamicznej i elastycznej strukturze organizacyjnej.

I. Dystrybucja filmów kinowych

Propozycja repertuarowa firmy VISION zaspokaja różnorodne gusty polskiej publiczności, a walory artystyczne produktu spotykają się z uznaniem krytyki.

1. Kino artystyczne

Firma zdobyła uznanie dzięki popularyzowaniu artystycznych osiągnięć kina europejskiego i amerykańskiego wprowadzając na ekrany polskich kin takie obrazy jak: "BLASK" (Oscar za główną rolę męską dla Geoffreya Rusha), "ŻYCIE JEST PIĘKNE" (LA VITA E BELLA, Grand Prix w Cannes '98, 3 Oscary), "WBREW REGUŁOM" (Oscar za scenariusz adaptowany i za drugoplanową rolę męską dla Michaela Caine'a), "GOSFORD PARK" (Oscar za scenariusz, Złoty Glob za reżyserię dla Roberta Altmana), "CZEKAJĄC NA WYROK" (Oscar za najlepszą rolę żeńską dla Halle Berry), "ADAPTACJA", "SYLVIA", "DZIEŃ ŚWIRA" (Złote Lwy na FPFF w Gdyni), "PRĘGI" (Złote Lwy na FPFF w Gdyni, Nagrody Jury: najlepszy dźwięk, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy oraz Nagroda Publiczności "Złoty Klakier" dla najdłużej oklaskiwanego filmu i Nagroda Publiczności Silver Screen).

2. Kino komercyjne

Obok kina artystycznego znaczącą część naszej oferty kinowej stanowią polskie i światowe superprodukcje oraz wysokobudżetowe filmy amerykańskie. Pierwszym spektakularnym sukcesem firmy była dystrybucja w roku 1995 filmu "GWIEZDNE WROTA". W kolejnych latach przyszły sukcesy takich filmów jak "LEON-ZAWODOWIEC", "SARA", nagrodzony 9 Oscarami "ANGIELSKI PACJENT", "EVITA", "PIĄTY ELEMENT", "DEMONY WOJNY WG GOI", "SIEDEM LAT W TYBECIE", "FUKS", "ŻYCIE JEST PIĘKNE", arcydzieła Andrzeja Wajdy "PAN TADEUSZ", którego dystrybucja była największym dotychczas sukcesem VISION (film obejrzało ponad 6 mln widzów), a także superprodukcja dla młodych widzów "W PUSTYNI I W PUSZCZY" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, która zgromadziła w kinach 2,2 mln widzów. Kolejne sukcesy to "ZEMSTA" w reżyserii Andrzeja Wajdy (2 mln. widzów), "SUPERPRODUKCJA" Juliusza Machulskiego i największy film w historii chińskiej kinematografii "HERO".

3. Udziały w rynku

W ciągu lat obecności na rynku dystrybucji filmów kinowych, VISION sukcesywnie umacniał swoją pozycję wśród konkurentów, lokując się w roku 1999 na drugiej pozycji z udziałem 26,8 % rynku, co jest największym sukcesem w historii firmy. W latach 1997 2000 VISION nieprzerwanie lokowało się w pierwszej trójce dystrybutorów kinowych w Polsce.

II. Produkcja filmów

W roku 1996 VISION rozpoczął filmem "SARA" (reż. Maciej Ślesicki) działalność na polu produkcji filmowej. W kolejnych latach VISION wziął udział w produkcji ponad 20 filmów. Do najważniejszych zaliczyć należy takie tytuły jak: "DEMONY WOJNY WG GOI" (reż. Władysław Pasikowski), ekranizacja arcydzieła Adama Mickiewicza "PAN TADEUSZ" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "PRAWO OJCA" (reż. Marek Kondrat), "PIERWSZY MILION" (reż. Waldemar Dziki), "AJLAWJU" (reż. Marek Koterski), "FUKS" (reż. Maciej Dutkiewicz) superprodukcja dla młodych widzów "W PUSTYNI I W PUSZCZY" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza (reż. Gavin Hood), a także "REQUIEM" (reż. Witold Leszczyński) oraz ekranizacja prozy Andrzeja Sapkowskiego "WIEDŹMIN". W ostatnich latach z udziałem VISION zrealizowano następujące filmy: "DZIEŃ ŚWIRA" (reż. Marek Koterski), "KARIERA NIKOSIA DYZMY" (reż. Jacek Bromski, wyst. Cezary Pazura) oraz oczywiście "ZEMSTA" Andrzeja Wajdy i "SUPERPRODUKCJA" (reż. Juliusz Machulski). Ostatnio zrealizowane produkcje filmowe to "NIENASYCENIE" oraz "PRĘGI" w reżyserii Magdaleny Piekorz. Obecnie trwają zdjęcia do filmu produkowane w koprodukcji z Chinami pod roboczym tytułem "Kochankowie roku tygrysa". Premiera filmu planowana jest na rok 2005. Także w roku 2005 rozpocznie się produkcja filmu "Styl wolny" z udziałem największych gwiazd sceny hip hopowej.

III. Dystrybucja filmów video

Dynamiczne działania w dziedzinie dystrybucji filmów video pozwoliły firmie VISION zdobyć silną pozycję na rynku. Znalazło to odzwierciedlenie w licznych nagrodach i wyróżnieniach. Od kilku ostatnich lat VISION niezmiennie zajmuje pozycję jednego z wiodących dystrybutorów kaset video i płyt DVD na polskim rynku. Od roku 2003 VISION sukcesywnie wprowadza na rynek najznakomitsze filmy pod znakiem QDVD. Dotąd ukazały się m.in. TERMINATOR 2, RAMBO, NIEŚMIERTELNY, AUTOSTOPOWICZ, NAGI INSTYNKT i wiele innych.

IV. Sprzedaż licencji telewizyjnych

W ramach długofalowej strategii firmy, prowadzimy działalność w dziedzinie sprzedaży licencji telewizyjnych. Naszymi stałymi klientami są takie telewizje, jak Canal + Poland, HBO Poland, największe stacje kablowe, jak również Telewizja Polska S.A. i stacje komercyjne.

V. Budowa multipleksów

VISION prowadzi również działalność w zakresie budowy kin - multipleksów. W 2001 firma Vision oddała w użytkowanie multipleks "Superkino" w Gdańsku. Obiekt posiada 2100 miejsc siedzących i wyposażony jest w najnowocześniejsze systemy odtwarzania dźwięku i obrazu. Kolejnym obiektem, którego realizacja została niedawno ukończona jest 6 salowy multipleks w Częstochowie.


Filmy wydane przez tego dystrybutora na nośnikach cyfrowych

blog comments powered by Disqus