22.11.63 - pierwsze wrażenia z serialu

22.11.63 11.22.63 Dallas '63 serial Stephen King James Franco recenzjaSerial 22.11.63 został zrealizowany na podstawie głośnej powieści Stephena Kinga Dallas '63, która miała swoją premierę w 2011 roku. Książka, tak samo jak i serial, opowiada nam losy młodego nauczyciela angielskiego Jake'a Eppinga. Postanawia on podjąć się niecodziennej próby zmienienia przeszłości, która wcale nie chce być zmieniona.

Producentami wykonawczymi są J.J.Abrams, Stephen King oraz Bridget Carpenter, którzy napisali wspólnie scenariusz tego projektu. Wytwórniami odpowiedzialnymi za całą serię są Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Przy kręceniu odcinków współpracują różni reżyserowie. Niektóre partie kręcone są również przez samego Jamesa Franco, który jednocześnie wciela się w tytułowego bohatera. Franco idealnie wpasowuje się w postać prostego, wrażliwego mężczyzny, przed którym leży trudne zadanie i któremu nikt nie gwarntuje mu lekkiego powrotu i oczekiwanego happy endu.

22.11.63 11.22.63 Dallas '63 serial Stephen King James Franco recenzja

Pierwszy odcinek nakreśla nam historię oraz pokazuje sposób w jaki będzie kreowana akcja. Jake od swojego umierającego przyjaciela dowiaduję się o portalu przenoszącym człowieka w czasie z powrotem w malownicze lata 60. Gdy zostaje się tam na 2 lata, w świecie rzeczywistymi mijają zaledwie 2 minuty. Jake podjmuję więc heroiczną decyzję, by zmienić diametralnie życie swoje oraz milionów ludzi przez próbę zapobiegnięcia zamachowi na prezydenta J. F. Kennedy'ego. Nie może jednak zapominać o tym, że skutków takich zmian nikt nie jest w stanie przewidzieć. Nic nie dzieję się bez przyczyny, a każda najmniejsza modyfikacja może wywołać prawdziwy efekt motyla.

Śledząc dalsze losy Jake dowiemy się, że ignorując wszelkie ostrzeżenia, postanawia on zboczyć na chwilę z kursu  i zmienić życie pewnej rodziny. Przeszłość naciska i nie chce być zmieniona. Po raz pierwszy widocznie odczuwa te kłody rzucane pod nogi. Wie, że jeśli ma mu się udać nie może zważać na nic.  Z trudnem Jake dokonuję czynu uratowania matki z trójką dzieci. Prawdopodobnie zmienia ich los na zawsze. Udało się, lecz czy aby na pewno bez konsekwencji?

Zdecydowanie jest to wiosenna pozycja serialowa must see na liście każdego. Niemniej jednak dobrze by było najpierw zapoznać się z książką, by mieć lepszy obraz całej historii. Serial zrealizowany jest na tyle efektownie, że na własnej skórze odczuwamy klimat lat 60. oraz zmagania z przeciwnościami losu głównego bohatera, który dobrowolnie wkracza w świat politycznych intryg. Czy rzeczywiście świat mógłby być lepszym miejscem gdybyśmy dokonali paru zmian w przeszłości? Czy może stałby się o wiele straszniejszym? Podążając za Jakiem na pewno przekonamy się o tym razem z nim.

Korekta: Damian "Nox" Lesicki


blog comments powered by Disqus