300

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 26 października 2007

Format obrazu: 2.40:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), rosyjski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielski, estoński, litewski, polski, rosyjski, ukraiński, łotewski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Na planie
  • Komentarze twórców filmu
  • Frank Miller i jego wizja
  • Sceny dodatkowe
  • 300 spartan - prawda czy fikcja?
  • Kim byli Spartanie?

Reżyseria: Zack Snyder
Scenariusz: Michael B. Gordon, Kurt Johnstad, Zack Snyder
na podstawie komiksu Franka Millera i Lynn Varley
Muzyka: Tyler Bates
Zdjęcia: Larry Fong
Montaż: William Hoy

Obsada:

Gerard Butler jako Leonidas, król Sparty
Vincent Regan jako Kapitan
Lena Headey jako Królowa Gorgo
David Wenham jako Dilios
Michael Fassbender jako Stelios
Mercedes Leggett jako Perska Konkubina
Rodrigo Santoro jako Xerxes

300 jest brutalnym, nowym spojrzeniem na bitwę pod Termopilami, w której król Leonidas (Gerard Butler) i 300 Spartan walczyło przeciwko Kserksesowi i jego ogromnej, perskiej armii. Ich odwaga i poświęcenie zainspirowały Greków do zjednoczenia i wytyczyły drogę do demokracji. Film przekłada komiks Millera na kombinację żywej akcji i wirtualnego tła - przedstawia jego wizję starożytnej historii.

Obraz


Adaptacja komiksu Franka Millera w wersji na DVD zachwyca przede wszystkim znakomitą kolorystyką. Miszmasz soczystych barw połączonych z odcieniami sepii sprawia, że 300 przenosi widza w epokę hellenistyczną w niebywały sposób. Szczegółowość, która płynie z ekranu ukazuje cały, znakomity zresztą, kunszt twórców filmu. Nie da się ukryć, że wszelkie zbliżenia, których pełno w całym filmie, epatują bardzo dobrą ostrością. Można by rzec, że krawędzie są na tyle ostre, że gdyby można było je faktycznie dotknąć, to nietrudno byłoby o skaleczenie.

To co charakteryzuje to znakomite wydanie DVD, to również idealnie odwzorowana śnieżna biel oraz czerń, do której nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Nawet na matrycy LCD kolor czarny wygląda jak kolor czarny. Nie jest on zbyt jasny, czy też nie ucieka w odcień niebieski, co jest nie tylko specyfiką niektórych samych matryc LCD, ale również jest zależne od jakości transferu obrazu.

Piętą achillesową wydania DVD filmu 300 jest na pewno transfer obrazu. Niestety na wiekszym calu ukazuje on duży stopień kompresji. Na telewizorze CRT obraz będzie wyglądać fenomenalnie, ale niestety matryca LCD ma to do siebie, że obnaża wszelkie niedoskonałości. Nie ukrywam, że spotkałem się z o wiele lepszym transferem obrazu w mniej budżetowych wydaniach DVD.

Podejrzewam, że wynikiem kiepskiej kompresji jest to, iż film w zamierzeniu twórców został specjalnie „przybrudzony” ziarnem. No i właśnie to ziarno zamieniło się w dość sporej wielkości piksele, które „latają” sobie po ekranie, niestety przeszkadzając w odbiorze filmu.

Jeśli posiadasz telewizor LCD – będziesz zawiedziony. Natomiast właściciele wysłużonych ekranów CRT będą wniebowzięci. Dla posiadaczy LCD ocena zjeżdża w dół o dwa punkty.

Ocena: 5/5

Dźwięk


Scena dźwiękowa to przede wszystkim granie wszystkich kanałów. Ścieżka zapisana w DD 5.1 nie zawodzi i buduje bardzo dynamiczne, płynące ze wszystkich stron otoczenie. Dialogi nagrano co prawda w środku sceny, ale za to wszystkie inne efekty dźwiękowe znajdują dla siebie odpowiednie miejsce. I tak spadające kamienie ze skał przeturlają się koło widza po stronie, po której faktycznie lawina skalna spada, a podczas walk widz ma wrażenie, że jest w centrum „zabawy”. Miecze uderzają zewsząd, a padające ciała akcentują stronę, po której poległy. Bomba!

Ocena: 5/5

Dodatki


Wydanie dwupłytowe z zasady obfituje w bonusy i tak też jest tym razem. Na pierwszym dysku znalazły się tylko dwa: komentarz twórców oraz ukryty (w menu dodatkach podświetla się tytuł „300” - kliknij go) materiał porównawczy komiksu z filmem. Dystrybutor deklaruje na tylnej stronie okładki, że materiały dodatkowe są opatrzone polskimi napisami. Niestety nie jest to zgodne z prawdą, gdyż dodatki z pierwszej płyty polskich podpisów nie posiadają. Czyżby błąd w druku?

Drugi dysk jest już po brzegi zapełniony materiałami dodatkowymi. Część z nich odkrywa kulisy filmu m.in. wizytą na planie, a także przedstawieniem wizji samego Franka Millera („Frank Miller i jego wizja”), twórcy komiksu na którym oparty został film. Reszta natomiast skupia się na historycznym aspekcie obrazu i stara się wyjaśnić kim byli spartanie („Kim byli spartanie”) i czy „300” styka się z autentyczną historią (300 spartan – prawda czy fikcja?”).

Ocena: 5/5

Podsumowanie


Film "300" w cyfrowym wydaniu to z pewnością dobry obraz i znakomity dźwięk. Niestety posiadacze telewizorów LCD mogą być zawiedzeni, gdyż oglądanie filmu na 32" może przyprawić o dreszcze. Na szczęście na wysłużonych kineskopowych odbiornikach "300" wygląda więcej niż świetnie. Liczba dodatków, to chluba tego wydania. Cóż więcej chcieć? Może takiego samego wydania w wersji HD?

Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus