8


plakat filmu 8
Reżyseria: Jane Campion, Gael Garcia Bernal, Jan Kounen, Mira Nair, Gaspar Noe, Abderrahmane Sissako, Gus Van Sant, Wim Wenders
Scenariusz: Regine Abadia, Jane Campion, Gael Garcia Bernal, Jan Kounen, Gaspar Noe, Wim Wenders
Zdjęcia: Gaspar Noe


Rok produkcji: 2008
Tytuł oryginalny: 8
Zagraniczna strona filmu: http://www.ldmproductions.fr/8/
Czas trwania filmu: 100 min.
Produkcja: Francja
Gatunek: dramat

8 miało być elementem, działającego w ramach ONZ, Programu Rozwoju Narodów Zjednoczonych (United Nations Development Program). UNDP tworzy w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych globalną sieć na rzecz rozwoju, promując zmiany na lepsze i umożliwiając krajom wymianę doświadczeń, wiedzy i zasobów, które mają pomóc mieszkańcom globu w tworzeniu lepszego świata. W skład projektu wesżło osiem krótkometrażowych filmów wyreżyserowanych przez ośmiu światowej sławy reżyserów. Każdy z twórców zajął się jednym z "Milenijnych Celów Rozwoju", które UNDP przyjęło w 2000 roku i zamierza zrealizować do roku 2015.Twórcy filmu podeszli do tematu krytycznie podnosząc, iż po ośmiu latach ambitne plany pozostają głównie na papierze. Film przypomnieć światu o niezrealizowanych zobowiązaniach.

Władze ONZ przestraszyły się ewentualnej reakcji społeczności muzułmańskiej na, zrealizowany przez Mirę Nair, epizod poświęcony równouprawnieniu kobiet i wycofały z filmu swój patronat, a także próbowały nie dopuścić do festiwalowych pokazów obrazu.


8 - galeria plakatówblog comments powered by Disqus