12:08 na wschód od Bukaresztu


patronat gildii
plakat filmu 12:08 na wschód od Bukaresztu
Reżyseria: Corneliu Porumboiu
Scenariusz: Corneliu Porumboiu
Producent: Corneliu Porumboiu

Obsada:

Mircea Andreescu jako Piscoci
Teodor Corban jako Virgil Jderescu
Ion Sapdaru jako Manescu

Dystrybutor: Vivarto
Rok produkcji: 2006
Data premiery polskiej: 25 maja 2007
Tytuł oryginalny: 12:08 East of Bucharest / A fost sau n-a fost?
Czas trwania filmu: 89 min.
Produkcja: Rumunia
Gatunek: dramat, komedia

Cała Rumunia oglądała transmisję na żywo z tego jak wściekły tłum zmusił dyktatora Ceauşescu do ucieczki z Bukaresztu helikopterem.

W spokojnym miasteczku na wschód od stolicy, 16 lat od tej historycznej daty niejaki Jderescu, gospodarz pewnego programu w lokalnej telewizji zaprosił do studia dwóch gości, by podzielili się wspomnieniami rewolucjonistów. Jeden z nich to Pişcoci, stary emeryt, który pracuje czasami jako Święty Mikołaj, drugi to Mănescu, nauczyciel historii, który właśnie spłacił długi za napitki, wydając na to całą pensję.

Ci troje próbują odpowiedzieć wspólnie na pytanie, które prześladuje ich od 16 lat: czy w ich mieście była czy też nie było rewolucji?

Zbudowana z serii burleskowych epizodów z udziałem tych trzech sympatycznych postaci, ta smutna komedia osiąga punkt kulminacyjny w jednej z najlepszych scen kinematografii rumuńskiej wszechczasów: obłędny talk-show w zakurzonej lokalnej telewizji, z powalającym humorem, a przy tym z nadzwyczajnym efektem realności.

Film nagrodzono Trofeum Camera d’Or i Nagroda Label Europa Cinema na Festiwalu w Cannes (2006), Nagrodą dla najlepszego filmu w konkursie, dla najlepszego filmu rumuńskiego i Nagrodą publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF) Cluj-Napoca (2006).


12:08 na wschód od Bukaresztu - galeria plakatów
blog comments powered by Disqus