A.I. - Sztuczna Inteligencja

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 4 czerwca 2004

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1 EX), islandzki (Dolby Digital 5.1 EX), hiszpański (Dolby Digital 5.1 EX)
Języki napisów: angielski, angielski dla niedosłyszących, chorwacki, czeski, duński, fiński, francuski, grecki, hebrajski, hiszpański, islandzki, niemiecki, niemiecki dla niedosłyszących, norweski, polski, portugalski, szwedzki, turecki, węgierski, włoski
Język menu: angielski
Dostęp do: 32 scen
Nośnik:dwie płyty DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o.o.

Dodatki

  • PLYTA 1:
  • dokument o powstawaniu filmu A.I. Sztuczna Inteligencja
  • PŁYTA 2:
  • dokumenty o: tworzeniu efektów specjalnych i robotów; muzyki i dźwięku; wywiad z reżyserem i operatorem; zwiastuny; szkice koncepcyjne; storyboardy; rysunki Chrisa Bakera; galerie zdjęć; filmografie.

Reżyseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Steven Spielberg
na podstawie pomysłu Stanleya Kubricka
Muzyka: John Williams
Zdjęcia: Janusz Kamiński
Montaż: Michael Kahn
Scenografia: Rick Carter
Efekty specjalne: Stan Winston
Producent: Walter F. Parkes, Steven Spielberg

Obsada:

Jude Law jako Gigolo Joe
Haley Joel Osment jako David Swinton
Sam Robards jako Henry Swinton
Frances O'Connor jako Monica Swinton
Robin Williams jako narrator
Jake Thomas jako Martin Swinton
William Hurt jako Prof. Hobby

Nadszedł czas, kiedy naturalne bogactwa Ziemi wyczerpały się, a technologia postępuje do przodu w astronomicznym pędzie. Twoje życie jest monitorowane: to, co jesz, zostało specjalnie spreparowane, a ci, którzy ci służą, nie są wcale ludźmi. Są sztuczni. Uczucia pozostają ostatnią, nie przekroczoną dotąd, kontrowersyjną granicą w rozwoju robotów. Sztuczne twory nie powinny posiadać uczuć. Ale jest też druga strona - setki rodziców, którzy nie mogą mieć dzieci.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

klatka z filmu Obraz został przeniesiony niemal perfekcyjnie, na ekranie nie ujrzymy żadnego ziarna, brudów czy też "kleksów" świadczących o kompresji. Jest ostry jak brzytwa, w dobrym tego słowa znaczeniu - nie skaleczymy się ;-) W ciemnościach wypada fantastycznie, wszystkie obiekty są dobrze widoczne. Podczas scen z wieloma efektami świetlnymi obraz prezentuje się celująco, aż miło popatrzeć na efekty specjalne, zgotowane przez twórców. Kolory dobrano bardzo dobrze i tu także nie mam żadnych pretensji.
Ocena: 5/5

Dźwięk

Dobrze się prezentujący, dialogi nagrane głośno. Widać, że postarano się w tej kwestii - wszystkie kanały pracują bez najmniejszych zastrzeżeń. Doskonale też wypada muzyka Johna Williamsa. Miło jej posłuchać ;-)
Ocena: 5/5

Dodatki

klatka z filmu Jest ich naprawdę sporo, większość to głównie materiały filmowe w postaci wywiadów połączonych z sekretami zza kulis. Najpierw opiszę wszystkie materiały filmowe: Mamy tutaj wywiad z operatorem Januszem Kamińskim, dokument o powstawaniu efektów specjalnych, dokument: "Jak powstawały roboty w Stan Winiston Studio", dokument o efektach specjalnych i wizualnych stworzonych w ILM oraz materiały o tworzeniu muzyki i dźwięku do filmu oraz wywiad ze Stevenem Spielbergiem. Jednym słowem dużo dodatkowego czasu w postaci materiałów filmowych, a że traktują one głównie o kulisach produkcji - uczta gwarantowana ! Jeśli już zobaczymy wszystkie te "behind the scenes", to warto również zerknąć na pozostałe "kąski", a mamy tu: koncepcje wizualną filmu; galerię zdjęć Haleya Joela Osmenta z planu oraz Haleya i Spielberga zza kulis; spis głównych bohaterów, w tym filmografie (tylko dwóch: Osmenta i Jude Law'a); spis głównych twórców, w tym filmografie reżyserai producenta; dwa zwiastuny; storyboardy; szkice koncepcyjne; koncepcje Industrial Light&Magic; rysunki Chrisa Bakera. Jedyne zastrzeżenia mam do filmografii, czemu tak mało ! Przyznam się, że chciałbym przeczytać o początkach i dokonaniach Kamieńskiego. I tym razem "zapomniano" o polskich napisach w dodatkach, naprawdę szkoda ;-(
Ocena: 5/5

Podsumowanie

klatka z filmu Kolejne, wielkie dzieło Spielberga, nakręcone z rozmachem. Tym razem realia współczesnego świata ukazane w (sumie) niedalekiej przyszłości. Warto zainteresować się tym tytułem, gdyż na dwóch płytkach otrzymujemy znakomity film oraz znakomicie prezentujące się dodatki. Marzenia czasem się spełniają... .
Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus