Aleksander

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 28 sierpnia 2005

Format obrazu: 1.85:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 5.1), węgierski (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: polski, węgierski
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Monolith Video

Dodatki

  • Zwiastun
  • Zapowiedzi filmów kinowych Monolith
  • Zapowiedzi filmów DVD Monolith
  • materiał z planu
  • wywiady

Reżyseria: Oliver Stone
Scenariusz: Christopher Kyle, Oliver Stone
Muzyka: Vangelis
Zdjęcia: Rodrigo Prieto

Obsada:

Colin Farrell jako Aleksander Macedoński
Anthony Hopkins jako Ptolemeusz
Angelina Jolie jako Królowa Olimpia
Val Kilmer jako Król Filip II
Jared Leto jako Hefajstion
Christopher Plummer jako Arystoteles
Rosario Dawson jako Roksana
Jonathan Rhys Meyers jako Cassander

Aleksander Wielki (Colin Farrell) wraz ze swoją niezwyciężoną grecką i macedońską armią w ciągu 8 lat przemierzył 35 tysięcy kilometrów, podbijając 90 krajów. Ukoronowaniem jego wysiłków było stworzenie gigantycznego imperium. W chwili śmierci w wieku 33 lat był panem ówczesnego świata. Film ukazuje także skomplikowane relacje, jakie łączyły go z matką Olimpias (Angelina Jolie), ojcem - królem Filipem II (Val Kilmer), a także przyjacielem, kochankiem, a zarazem dowódcą wojsk Hefajstionem (Jared Leto).

Uwagi:

Film dostępny tylko dla wypożyczalni


Autor recenzji dvd: Ariakan

Obraz

klatka z filmu Obraz na płycie ma oryginalne kinowe proporcje 2,35:1 i zapisany został na płycie anamorficznie. Niestety przez to, że na jednej płycie starano się upchnąć blisko 3 godzinny film, cztery ścieżki dźwiękowe (zagadką pozostanie, po co nam ścieżka węgierska) i jeszcze do tego kilka dodatków odbiło się to zauważalnie na jakości obrazu. Szczególnie na ekranie komputera lub telewizorach LCD widać sporą ilość pikseli i nieprzyjemne ziarno. Jednym słowem zbyt duża kompresja. Za to kolory są prawie idealnie nasączone, obraz może się też pochwalić bardzo dobrym kontrastem. Przypuszczam, że obraz w dwupłytowym wydaniu nie będzie miał żadnej z powyższych wad.
Ocena: 3.5/5

Dźwięk

klatka z filmu Dokładnie odwrotnie niż z obrazem jest z dźwiękiem, ścieżka dźwiękowa, szczególnie w DTS ES zasługuje na najwyższe uznanie. Przez cały czas trwania filmu możemy się rozkoszować wszechogarniającym nas dźwiękiem, w spokojnych scenach będą to odgłosy otoczenia (szum wiatru, śpiew ptaków), w scenach bitewnych szczęk oręża, zbroi, krzyki walczących i umierających żołnierzy. Całości dopełnia rozgrzewająca głośniki do czerwoności muzyka Vangelisa. Zarówno w DD 5.1 jak w DTS wszystko brzmi dynamicznie, czysto i wyraźnie, z tym że w DTS słychać jakby więcej szczegółów. Ścieżka z lektorem również zrealizowana poprawnie i jak to bywa została nagrana na ściszony kanał centralny.
Ocena: 5/5

Dodatki

klatka z filmu A tutaj fatalnie, w wydaniu jednopłytowym dodatki zostały potraktowane po macoszemu. Oprócz reklamówek filmów Monolithu dostajemy zwiastun Aleksandra, kilka króciutkich 2, 3 minutowych wywiadów z aktorami, reżyserem i twórcą muzyki oraz 15 minutowy materiał z planu, który okazuje się bezsensownym zlepkiem kilkunastu scen nakręconych na planie dodatkowo materiał ten nie jest uzupełniony żadnym komentarzem ani polskimi napisami. Bardzo słabe dodatki.
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Jeśli wziąć pod uwagę, że oceniane wydanie jest dostępne tylko w wypożyczalni, to w można przymknąć oko na pewne mankamenty. Kolekcjonerzy DVD w sklepach zakupią wydanie 2 płytowe, a te jak mniemam - wymienionych powyżej braków - nie ma.
Ocena: 3/5blog comments powered by Disqus