W hołdzie geniuszowi

Autor: aDiego

Amadeusz Milosa Formana, to film biograficzny o życiu Mozarta. Został on nakręcony na podstawie sztuki Petera Shaffera, który sam osobiście zaadaptował ją na scenariusz.
W filmie przedstawiono historię niezwykłego "związku" Amadeusza z nadwornym kompozytorem cesarza Austrii Józefa II, Antonio Salierim. Został on doceniony nie tylko przez widzów, stając się w 1984 roku kultową pozycją w kinematografii światowej, ale także przez Amerykańską Akademię Filmową, która nagrodziła obraz Formana aż ośmioma statuetkami Oskara .

Film ten jest podróżą w przeszłość, do XVIII wiecznej Austrii. Opowiada o burzliwym i zarazem dość rozrywkowym życiu Mozarta. Ukazuje nam żywot tego człowieka począwszy od zapoznania się i małżeństwa z ukochaną Constanze, przez trudy życiowe i konflikty z Salierim, kończąc na śmierci Amadeusza. Właśnie z perspektywy Salieri'ego śledzimy wydarzenia z życia Mozarta, który opowiada je jako pensjonariusz domu dla obłąkanych, jednemu z opiekunów - zakonników. Tak, więc całość jest zrobiona w formie pamiętnikowej.

Milos Forman obsadził role samymi gwiazdami. W rolę Amadeusza wcielił się Tom Hulce, który wykreował postać wielkoformatową. Jednocześnie śmieszy swoim, nie zawsze przyzwoitym zachowaniem, pobudza w widzu zachwyt jego talentem i współczucie odnoszące się do nieszczęśliwej popularności. Zapewne już do historii przeszedł śmiech, jakim Hulce obdarzył graną przez siebie postać. Już dawno nie ubawił mnie tak czyjś śmiech.
Salieri grany przez F.Murray'a Abrahama wzbudza w widzu niepewność, a potem nienawiść. Niepewność podczas jego nie do końca jawnych działań, zaś nienawiść po tym jak dzień po dniu, coraz bardziej niszczy Mozarta.
Od strony technicznej film jest znakomicie zrobiony. Ogromne wrażenie robią specjalnie szyte na potrzeby filmu kostiumy i epokowe dekoracje. Sytość kolorów podkreśla przepych XVIII-wiecznych wnętrz.

screen5W filmie da się niestety zauważyć pewne rozbieżności w stosunku do not biograficznych Mozarta, np. w Encyklopedii Powszechnej. Dotyczy to jego ostatniego, niedokończonego dzieła Requiem Tuba mirum. W filmie to Salieri zleca jego napisanie, gdy w rzeczywistości zlecającym był hrabia Franz von Walsegg-Stuppach.

Amadeusz odniósł sukces jako film, który przedstawia wstrząsający dramat człowieka i barwny obraz epoki. Jest wspaniałym hołdem złożonym muzyce Mozarta.


blog comments powered by Disqus