Ame Agaru


plakat filmu Ame Agaru
Reżyseria: Takashi Koizumi
Scenariusz: Akira Kurosawa
na podstawie opowiadania Shuguro Yamamoto
Muzyka: Masaru Sato
Zdjęcia: Masaharu Ueda
Montaż: Hideto Aga
Kostiumy: Kazuko Kurosawa
Producent: Masato Hara, Hisao Kurosawa

Obsada:

Akira Terao jako Ihei Misawa
Yoshiko Miyazaki jako Tayo Misawa
Shiro Mifune jako Nagai Shigeaki
Mieko Harada jako Okin
Fumi Dan jako Okugata
Hisashi Igawa jako Ishiyama Kihei
Hidetaka Yoshioka jako Sakakibara Gonnojo
Tatsuya Nakadai jako Gettan Tsuji
Tatsuo Tatsumura jako Sekkyo-Bushi Jii

Dystrybutor: Tantra
Rok produkcji: 1999
Polska strona filmu: http://www.tantra.com.pl/ameagaru
Czas trwania filmu: 92 min.
Produkcja: Japonia
Gatunek: obyczajowy

Czasy Wojny Cywilnej i pełna ekstrawagancji Era Genoroku minęły. Zmęczona nadmiarem powierzchowności ludzkość wchodzi w nową erę, z nadzieją powrotu do starych wartości.

Pada deszcz. Grupa podróżników, nie mogąc przebyć wezbranej rzeki, zebrała się w małej wiejskiej oberży. Jest wśród nich ronin- Ihei Misawa- samuraj nie mający pana, który świetnie opanował sztukę walki. Towarzyszy mu żona. Sensem jej życia jest miłość do męża. On natomiast żyje by nieść pomoc bliźnim.

Deszcz wciąż pada. Między podróżnymi narasta napięcie. Ihei postanawia stanąć do walki z mistrzami lokalnych szkół tego rzemiosła, w zamian za zapłatę i pożywienie. Za zarobione pieniądze zaprasza wszystkich podróżnych z oberży na przyjęcie.

W końcu deszcz ustaje. Ihei stara się nie dopuścić do pojedynku między dwoma młodymi samurajami. Shigeaki, pan tych ziem jest pod wrażeniem umiejętności Iheja. Zaprasza go do siebie i proponuje posadę mistrza walk na swych ziemiach lennych.
Ihei, który nie miał dotąd szczęścia do pracodawców, nie wierzy własnemu szczęściu. Jednak inni mistrzowie sztuki walecznej w służbie Shigeakiego uważają, że jest oszustem i, że posada należy się jednemu z nich. W czasie lekcji walki, zorganizowanej przez Shigeakiego, odbywającej się na oczach całego dworu, Ihei pokazuje swój kunszt, lecz przypadkiem uderza mistrza, który czuje się głęboko dotknięty.
Dowiedziawszy się, że Ihei walczy za pieniądze , Doradcy Shigeakiego zawiadamiają Ihei, iż nie może ubiegać się o tę posadę ponieważ wiedzą o tym, że walczy za pieniądze Tayo buntuje się. Broni męża tłumacząc, że robi to by pomóc ludziom będącym w potrzebie. W rezultacie małżeństwo decyduje się ruszyć w dalszą drogę. Shigeaki, który domyśla się powodu odejścia Iheja, stara się go dogonić...


Ame Agaru - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus