Arche. Czyste zło

okładka
DVD Info

Format obrazu: 1.33:1
Dźwięk:polski (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: brak
Język menu: polski
Dostęp do: 13 scen
Nośnik:jedna płyta DVD-5
Region: 2
Dystrybutor: Kino Świat

Dodatki

  • zwiastun, wywiad z twórcami (tekst), filmografie, idea arche (tekst)

Reżyseria: Grzegorz Auguścik
Scenariusz: Grzegorz Braun, Artur M. Nicpoń
Zdjęcia: Grzegorz Auguścik
Efekty specjalne: Jakub Knapik, Marcin Malewski
Producent: Artur M. Nicpoń

Obsada:

Robert Gonera jako Robert "Goni"
Andrzej Olejnik jako Andrzej
Mariusz Drężek jako Drągal
Ilona Wrońska jako Ilona, partnerka Drągala
Bogusława Barzycka jako Bogusia, narzeczona Roberta

Podczas prac remontowych w opustoszałym kościele robotnicy znajdują tajemniczą skrzynię. Wśród wielu notatek, jakie kryje znalezisko odkrywają niezwykła piramidę. W oparciu o technikę komputerową grupa przyjaciół podejmuje się rozwikłania jej tajemnicy i odkrywa znaczenie symboli kostki. W tym samym czasie jedna z osób w skutek działania Arche zostaje przeniesiona do innego wymiaru. Dwójka przyjaciół postanawia udać się w inną czasoprzestrzeń i odnaleźć zaginioną koleżankę. Nie będzie to jednak takie łatwe, gdyż podróże w tunelach czasoprzestrzennych nie należą do najbezpieczniejszych...


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

Już dawno nie widziałem tak fatalnie przeniesionego obrazu;( Ja rozumiem, że kino niezależne, więc i sprzęt nie najwyższych lotów, ale... Można było postarać się i uniknąć tego, wszechobecnego ziarna! Ślady kompresji najbardziej widać podczas scen nocnych - tu wychodzi na wierzch każde niedociągnięcie authoringu;((( Czasem zdarza się także, że obraz sobie "skoczy" bądź przelecą nam paski (tak jakby pofałdowania), typowe dla taśmy magnetycznej. Do kolorów również można mieć zastrzeżenia, i to nawet spore. Mimo, że trzymają jakiś tam poziom i nie wyłażą poza krawędzie, to w plenerach są wyblakłe. Tylko chyba ostrość trzyma się dobrze. Oj nie ładnie, nie ładnie. Obraz tylko ciut lepszy od VHSu;( I nikt tutaj nawet nie ma prawa tłumaczyć się, że materiał wyjściowy miał taką, a nie inną jakość. Wystarczyło, choć trochę bardziej się postarać!!!
Ocena: 2/5

Dźwięk

Nawet poprawny, mimo że fajerwerków nie uświadczymy. A szkoda, bo to w końcu kino akcji i science-fiction. Niestety i dźwięk nie jest bez błędów. Dialogi, które brzmią w samym centrum, często różnią się głośnością. Widać, to szczególnie na początku filmu, gdzie są ciszej nagrane. Na końcu zaś, nabierają wzmocnienia. Tyły odzywają się sporadycznie. Na pochwałę zasługuje ostra muzyka, która nawet nieźle buszuje sobie w głośniczkach;-)
Ocena: 3/5

Dodatki

Niestety i tutaj trzeba będzie puścić "smród dydaktyczny" (jak, to mawia moja wychowawczyni do dziś;-). To, co jest dostępne w bonusach, nawet nie można nazwać dodatkami specjalnymi. W końcu zwiastun to standard... Ponadto "uzupełnieniem" są same materiały tekstowe: wywiad z reżyserem, idea arche, czy filmografie. Wielka szkoda, że potencjał filmu i tutaj zmarnowano. Fajnie, bowiem by było zobaczyć wywiady z twórcami, czy zagłębić się w powstawanie tych "nowatorskich" efektów... W końcu "Arche" tworzono 2 lata, więc opowiadać na pewno byłoby, co.
Ocena: 2/5

Podsumowanie

"Arche", to niezależna produkcja, dlatego też na pewne niedociągnięcia w samym filmie, należy przymknąć oko. Dlatego też wystawiam ocenę 3+, a nie niższą. Widać, że twórcy mieli pomysł i zapał do pracy nad swoim dzieckiem. Próbowali też w miarę swoich możliwości (głownie funduszy) godnie swe plany zrealizować. Niestety - zabrakło kasy i nie wszystko wyszło dobrze. Ale liczy się fakt, że ktoś spróbował nakręcić film, który mógłby być alternatywą dla amerykańskiego s/f. Może właśnie ten, "nieudacznik" zapoczątkuje boom na polskie "sajens fikszon"? Błędów w wydaniu DVD jednak nie można podarować. Obraz i dźwięk mógłby być o wiele lepszy, a dodatki obszerniejsze - wystarczyło się wysilić! To czy kupisz ten film zależy wyłącznie od Ciebie. Osobiście polecam kasetę VHS - jest tańsza o kilka złotych, a efekt zapewne podobny. Z drugiej jednak strony, obniżona cena "Arche" (z 60 złotych na 30 z hakiem - czyżby słaba sprzedaż produktu?), to dość atrakcyjna propozycja w stosunku do VHSa. POPIERAJMY POLSKIE KINO NIEZALEŻNE, bowiem jest próbą przełamania tego, na co ciągle narzekamy w polskiej kinematografii...
Ocena: 2/5blog comments powered by Disqus