Recenzja wydania DVD "Operacji Argo"

Autor: Hagath
Korekta: Ania "Radosiewka" Radosiewicz
3 kwietnia 2013

Operacja Argo - film, który praktycznie podbił wszystkie ostatnie rozdania nagród, by wymienić tylko Oscary, Złote Globy czy nagrody BAFTA. Najskuteczniejszą reklamą okazały się oczywiście wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, w którym Operacja Argo zdobyła statuetkę w kategoriach Najlepszy film, Najlepszy montaż oraz Najlepszy scenariusz adaptowany. Teraz słynna produkcja jest już dostępna w wydaniu DVD i Blu-Ray.

Znany laureat wielu nagród filmowych to produkcja oparta na faktach. Opowiada historię agenta CIA, Tony’ego Mendeza, który próbuje zrobić „wywózkę” sześciu amerykańskich dyplomatów z ogarniętego rewolucją Teheranu. W 1979 roku Irańczycy przypuścili bowiem szturm na ambasadę USA i wzięli zakładników, jednak kilku osobom udało się zbiec do ambasadora Kanady. Szukając najbardziej przekonującej wymówki, aby oszukać władze Iranu, Tony Mendez wpadł na pomysł wywiezienia szóstki amerykanów pod przykrywką kanadyjskiej ekipy filmowej. By akcja się udała, agent CIA musiał zrobić wszystko, by przykrywka była wiarygodna, łącznie z pozornym rozpoczęciem produkcji filmu, który miał tak naprawdę nigdy nie powstać. Operację Argo zrecenzowaliśmy wcześniej tutaj.

DVD wydane przez Galapagos Films składa się tylko z jednej płyty, a więc w sumie nic dziwnego, że znajduje się tam tylko jeden dodatek. Jest to jednak bardzo ciekawy obraz. Nosi tytuł Ocaleni z Teheranu: Byliśmy tam i można go oglądać z polskimi napisami. W krótkim dokumencie Tony Mendez, były prezydent USA Jimmy Carter oraz prawdziwi uczestnicy wydarzeń opowiadają o swoich wspomnieniach ze stosunkowo niedawno odtajnionej brawurowej akcji. Niewątpliwie warto posłuchać ich wrażeń oraz dowiedzieć się, ile w filmie było prawdy, a ile podkolorowano na potrzebę widzów. Niezależnie od tego porównania po obejrzeniu dodatku można się tylko przekonać o tym, iż życie pisze najlepsze scenariusze i żadna osoba z Hollywood sama nie wymyśliłaby podobnej historii.

Pudełko z DVD jest ładnie zrobione – pełno na nim kadrów z filmu oraz najbardziej przydatnych informacji zarówno o samej produkcji, jak i o zawartości płyty. Przed zakupem potencjalny widz może się więc dowiedzieć wszystkiego, co niezbędne dla podjęcia decyzji o wydaniu pieniędzy na ten film.

Jakość obrazu jest naprawdę bardzo dobra. Podobnie jest z tłumaczeniem, choć o wiele lepiej prezentują się polskie napisy niż tłumaczenie zrobione pod lektora, gdzie czasem siłą rzeczy skraca się poszczególne wypowiedzi bohaterów. Ponadto, zdecydowanie lepiej usłyszeć oryginalne Argo f*ck yourself niż Argo Twoja mać (osoby, które już widziały film, na pewno wiedzą, o co chodzi).

Ogólnie, jeśli ktoś jeszcze nie widział tego filmu i się zastanawia, czy warto go kupić – nie powinien myśleć nad tym zbyt długo. Na pewno nie wyrzuci swych pieniędzy w błoto. Warto też dodać, że wydanie DVD Operacji Argo powinno się spodobać również widzom, którzy byli na filmie w kinie, ale chcą dowiedzieć się nieco więcej o całej historii.blog comments powered by Disqus