"Asterix na olimpiadze" - jak to się zaczęło

plakat filmu "Asterix na olimpiadze" - jak to się zaczęło

Wszystko zaczęło się od marzenia dziecka, marzenia, aby przenieść na ekran przygody Asterixa. Thommas Langmann jako wielki fan komiksów autorstwa Gościnnego i Uderzo przekonany był o sukcesie filmowej adaptacji Asterixa. Dzięki pomocy córki rysownika Sylvie Uderzo spotkał się z rysownikami, a efektem tego spotkania była decyzja o przeniesieniu komiksów na ekrany kin. Film Asterix i Obelix kontra Cezar zrealizowany przez Claude'a Zidiego w 1999 roku odniósł ogromny sukces zdobywając 9 milionów widzów w samej tylko Francji, a projekt następny - Asterix i Obelix: Misja Kleopatra Alaina Chabata zrealizowany w 2002 roku miał we Francji 15 milionów widzów. Realizacją trzeciej części zajął się sam Thomas Langmann, w produkcji pomagała wytwórnia Pathe. Decyzja o tym, z którego komiksu tym razem zrobić film była błyskawiczna: Asterix na Olimpiadzie.

- To są przygody Asterixa najbardziej widowiskowe, najbardziej spektakularne, a co za tym idzie najbardziej filmowe – mówi Langmann. W albumie Asterix na Olimpiadzie Thomas Langmann zobaczył idealny materiał na film, który będzie komedią, filmem akcji pełnym przygód, a zarazem wielkim widowiskiem w tradycji filmu Ben Hur. Jako reżysera wybrał Frederica Forestiera, któremu już raz zaufał powierzając mu pracę nad przygodową komedią Pościg za milionem z Gerard’em Lanvin’em, Benoit Poelvoorde i Jose Garcia. Tym razem jednak sam zdecydował się współreżyserować, zajmując po raz pierwszy miejsce po drugiej stronie kamery. - Byłem zbyt wciągnięty w cały projekt, żebym mógł zatrzymać się w pół drogi. Już na etapie ukończonej pierwszej wersji scenariusza udaje mu się namówić Alberta Uderzo, a następnie Alaina Delona oraz Benoit Poevoorde'a do współpracy nad stworzeniem filmu, który będzie ogromnym widowiskiem. Ambicje producenta oddaje wysokość budżetu, który szacowany jest na 80 milionów euro, co uczyniło z niego najdroższą produkcję filmową w historii kina francuskiego i zarazem europejskiego. Rozmach przedsięwzięcia widać zarówno w znakomitej obsadzie i obecności gości specjalnych, jak również imponującej scenografii, dekoracjach i strojach.

Premiera światowa odbędzie się w Polsce 25 stycznia 2008 roku. Film został sprzedany do 60 krajów, a jego światowa premiera odbędzie się w Polsce 25 stycznia sekundę po północy. Pięć dni później film wejdzie do kin w większości pozostałych krajów Europy.


blog comments powered by Disqus