Smaki przyjaźni

Autor: Damia
plakat filmu Smaki przyjaźni

Gaya jest baśniowym światem, w którym mieszkańcom żyje się dobrze i szczęśliwie. Zapewnia im to umieszczony na szczycie góry magiczny kamień zwany Dalamitem. Głównych bohaterów – Boo i Zino – poznajemy w momencie gdy przygotowują się do dorocznego wyścigu pojazdów. Nie są typowymi przyjaciółmi – różni ich wszystko – wygląd, usposobienie i podejście do życia.
Boo jest cherlawym, niezwykle ostrożnym i nieco tchórzliwym wynalazcą. Nie brak mu za to bystrości i intelektu. Jego przyjaciel Zino – wręcz przeciwnie – mądrością nie grzeszy, lecz jest niezwykle silny i przystojny. Lubi być podziwiany i dla sławy zrobi wszystko, podejmuje decyzje w ułamku sekundy nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Może się wydawać, że w przyjaźni nie jest to aż tak bardzo istotne. Lecz co się stanie jeśli cierpliwość rozważnego Boo, kryjącego się w cieniu przyjaciela zostanie wystawiona na wielką próbę?
Bowiem pewnego słonecznego dnia nad radosną i spokojną Gayę nadciągnie nieznane niebezpieczeństwo, które pozbawi mieszkańców ich amuletu, którym jest Dalamit. Zino niewiele myśląc pociągnie swojego przyjaciela w wir przygody, która dla wszystkich może zakończyć się tragicznie.

Back to Gaya, choć nie jest produkcją na miarę Shreka, czy Potworów i spółki, została wykonana z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Wymyślone tutaj postacie są urocze. Wyglądem łączą w sobie cechy skrzatów, gnomów i ... wiewiórek. Jak większość bajek, tak i ta niesie ze sobą pewne przesłanie. Czym jest prawdziwa przyjaźń i odwaga? Jaka jest wartości wolnej woli? No i oczywiście, że zemsta nie prowadzi do niczego dobrego i zazwyczaj obraca się przeciwko mściwym ludziom.
Tak - to wszystko było już wiele razy. Dorosły widz znajdzie tu zapewne wątki użyte w innych bajkowych produkcjach. Jednak należy pamiętać, iż obraz ten jest skierowany głównie do dzieci, a im wpajanie dobrych wartości zaszkodzić raczej nie powinno. Ponadto dzieci nieco inaczej postrzegają świat i otoczenie. Nie doszukują się powtórzeń, lecz z nieukrywaną fascynacją odkrywają każdy szczegół na nowo, nie zawsze zdając sobie sprawę, że widziały go już wcześniej.

Wydanie DVD umożliwia nam obejrzenie filmu zarówno w wersji oryginalnej jak i z polskim dubbingiem. Do tej pierwszej zachęci z pewnością Patrick Stewart (Star Trek, X-men) i Emily Watson (Gosford Park, Equilibrium), którzy udzielili głosów głównym bohaterom. Co się zaś tyczy polskiego podkładu, to brzmi przyjemnie i przekonująco. Jedynie w kwestii polskiego tłumaczenia można mieć zastrzeżenia, lecz to niestety bolączka wielu filmów pojawiających się na naszym rynku.
Gorąco polecam obejrzenie Back to Gaya nie tylko młodszej widowni. Grafika jest niezwykle barwna i precyzyjna, a wartości płynące z treści filmu powinniśmy docenić również my, dorośli.


blog comments powered by Disqus