O serialu "Bakugan"

plakat filmu O serialu "Bakugan"

Bakugan został wyprodukowany w roku 2007 przez TMS Entertainment (wcześniej znane jako Tokyo Movie Shinsha), jedną z najstarszych i najbardziej cenionych wytwórni w kraju Kwitnącej Wiśni. We współpracy z reżyserem Mitsuo Hashimoto powstało pięćdziesiąt jeden epizodów poświęconych grze wojennej Bakugan. Pierwsze odcinki serii zostały wyemitowane w Japonii w kwietniu 2007 roku.

W tym samym czasie kanadyjska Nelvana wyraziła chęć wyprodukowania anglojęzycznej wersji Bakugana. Powstały pięćdziesiąt dwa odcinki. W lipcu 2007 roku Młodzi Wojownicy zadebiutowali na antenie stacji Teletoon, a następnie w lutym 2008 roku w Cartoon Network. Polska wersja językowa powstała na zlecenie CN w Sun Studiach. Emisja Bakugana ruszyła 2 lutego 2009 roku. Wyemitowanych zostało dwadzieścia sześć odcinków. Tymczasem w marcu bieżącego roku Nelvana poinformowała o rozpoczęciu prac nad kolejnymi dwudziestoma sześcioma epizodami. Produkcja pojawiła się na kanadyjskiej antenie w kwietniu. W Polsce Nową Vestroia ukazała się w ramach serii „Bakugan – Młodzi Wojownicy”. Tym samym polska wersja Bakugana liczy siedemdziesiąt osiem epizodów, dubbingowanych przez najbardziej rozpoznawalne polskie głosy – Brygidę Turowską („Kung Fu Panda”, „Auta”, „Przyjaciele z podwórka”, Opowieści z Narnii, Pokemon, Franklin, Scooby Doo), Cezarego Kwiecińskiego (Garfield, Scooby Doo, „WALL·E”, „Ben 10”, Pokemon i wiele innych), Agnieszkę Kunikowską (m.in. Shrek, „Przygody Goździka Ogrodnika”, „Fifi”, Noddy) oraz wielu innych m.in. Klaudiusza Kaufmanna, Joannę Pach czy Grzegorza Drojewskiego.

Dzieci na całym świecie, oszalały na punkcie Bakugana. Sega Toys, światwy potentat gier video, oraz Spin Masters, kanadyjski potentat rozrywkowy, w 2006 roku wydały grę strategiczną zatytułowaną „Bakugan”. Od trzech lat zabawka nie schodzi z czołowych miejsc w rankingach. Z kolei Activision, sławny amerykański twórca gier komputerowych, wypuścił na rynek grę video opartą na przygodach Młodych Wojowników. Chłopcy w wieku 6-11 lat szaleją na punkcje gry – dostępna jest wersja na Playstation, Xboxy, Nintendo oraz najpopularniejsze ostatnio Wii. Do wyboru jest jeszcze mnóstwo akcesoriów – od T-shirtów, przez plecaki aż do figurek i obrazków.


blog comments powered by Disqus