Batman: Zabójczy żart - Wydanie DVD

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 2 grudnia 2016

Dźwięk:polski lektor (Dolby Digital 5.1), angielski (Dolby Digital 5.1), węgierski (Dolby Digital 5.1), turecki (Dolby Digital 5.1), angielski dla niedosłyszących (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: hebrajskie, polskie, rumuńskie, węgierskie
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Zapowiedź następnego animowanego filmu z Uniwersum DC

Reżyseria: Sam Liu
Scenariusz: Brian Azzarello
na podstawie komiksu i postaci Alan Moore, Bob Kane, Bill Finger, Brian Bolland, Jerry Robinson
Muzyka: Kristopher Carter

Obsada:

Kevin Conroy jako Bruce Wayne / Batman (głos)
Mark Hamill jako Joker (głos)
Tara Strong jako Barbara Gordon / Batgirl (głos)
Ray Wise jako Komisarz Gordon (głos)
John DiMaggio jako Francesco (głos)
Robin Downes jako Detektyw Bullock (głos)
Brian George jako Alfred (głos)
JP Karliak jako Reese (głos)

Napisany przez Alana Moore’a i narysowany przez Briana Bollanda Zabójczy żart powszechnie uznawany jest za jedną z najlepszych i najważniejszych komiksowych opowieści o Batmanie. Animowana adaptacja historii poświęconej nie tylko Mrocznemu Rycerzowi, ale również „narodzinom” jego odwiecznego wroga Jokera już na DVD w ofercie Galapagos Films.

Batman prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa. Wszystkie tropy prowadzą do Jokera. Ten jednak przebywa zamknięty w zakładzie dla obłąkanych w Arkham. Kiedy Batman przybywa by go odwiedzić, odkrywa, że jego najgroźniejszy przeciwnik zbiegł pozostawiając na swoim miejscu sobowtóra. Tymczasem Joker dopuszcza się brutalnego ataku na komisarza Gordona i jego córkę Barbarę, poważnie ją raniąc. Uprowadza Gordona, którego więzi i torturuje w zrujnowanym parku rozrywki. Jedyną osobą zdolną go ocalić jest Batman. Równocześnie z historią jego brawurowej akcji widzowie poznają okoliczności, w jakich niepozorny inżynier marzący o karierze komika stał się przerażającym i okrutnym Jokerem.

Wydany po raz pierwszy w 1988 roku Zabójczy żart od blisko 30 lat pozostaje jedną z najważniejszych komiksowych opowieści o Batmanie. Jej popularność nie słabnie, czego najlepszym dowodem jest fakt, że nowe wydanie albumu z 2015 roku zostało uznane najlepiej sprzedającą się powieścią graficzną roku.

– Batman: Zabójczy żart to jedna z najbardziej fascynujących opowieści w całej historii przygód Batmana, z której czytelnicy poznają drogę ewolucji Jokera od przeciętniaka do zbrodniczego szaleńca. Adaptacja tego komiksu była wyzwaniem, również z powodu jej brutalności, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowego efektu i tego jak bliska komiksowi jest jego ekranizacja – mówi Mary Ellen Thomas, wice-prezes Warner Bros. Home Entertainment.

Zabójczy żart przez wielu uznawany jest za najokrutniejszy komiks o Batmanie. Blisko 30 lat po premierze zaledwie 46-stronicowa opowieść wciąż budzi kontrowersje. Feministki oskarżają ją o szowinizm, krytycy o sadyzm, a scenarzysta Alan Moore przyznaje, że nie jest z niej szczególnie dumny. A mimo to, komiks powszechnie uznawany jest za klasykę gatunku.

Komiks ukazał się dwa lata po premierze Powrotu Mrocznego Rycerza, głośniej powieści graficznej Franka Millera, która rozpoczęła nowy rozdział w historii komiksów superbohaterskich. Miller udowodnił, że zamaskowani obrońcy prawa, nawet jeśli posiadają supermoce, pozostają przede wszystkim ludźmi, ze wszystkimi ich słabościami i przywarami.

Alan Moore to w komiksowym światku legenda jeszcze większa niż Miller. Autor znakomitej serii „Strażnicy” przez krytyków uznanej za najlepszy komiks wszech czasów i monumentalnej opowieści o Kubie Rozpruwaczu „Prosto z piekła”, w „Zabójczym żarcie” przedstawił Batmana i Jokera jako postaci będące swoimi lustrzanymi odbiciami. Życie każdego z nich zmieniło się w wyniku przypadku, a tragiczna śmierć najbliższych spowodowała, że dziś jeden obsesyjnie tropi przestępców, a drugi konsekwentnie udowadnia, że takie wartości jak prawo i sprawiedliwość dla niego nie istnieją.

Batman: Zabójczy żart jest 26 w kolejności pełnometrażowym filmem rysunkowym zrealizowanym pod szyldem „DC Universe Animated Original Movies”. O jego nakręcenie przez lata zabiegali sami fani, wysyłając do Warner Bros. różnego rodzaju petycje oraz organizując akcje w serwisach społecznościowych. Przyłączył się do nich również Mark Hamill. Po blisko 20 latach dubbingowania postaci Jokera aktor postanowił pożegnać się z tą postacią. Obiecał jednak, że powróci do niej, jeśli powstanie ekranizacja Zabójczego żartu.

Realizację animowanej adaptacji komiksu oficjalnie zapowiedziano w lipcu 2015 podczas Comic-Conu w San Diego, największej na świecie imprezie komiksowej. W obsadzie znaleźli się Kevin Conroy i Mark Hamill, ale nie zabrakło w niej również innych aktorów od lat związanych z rysunkowymi przygodami superbohaterów: Tary Strong, Robina Atkina Downesa i Briana George’a. Scenariusz filmu napisał Brian Azzarello, jeden z najlepszych scenarzystów komiksów, laureat nagrody Eisnera (komiksowego Oscara) oraz współtwórca znakomitej serii „100 naboi” i przygód „Wonder Woman”. Za kamerą stanął Sam Liu, który wcześniej z powodzeniem przeniósł na ekran powieść graficzną Franka Millera Batman. Rok pierwszy, a praca przy animowanym serialu Batman przyniosła mu w 2006 roku nagrodę Emmy.

Światowa premiera filmu Batman: Zabójczy żart odbyła się podczas tegorocznego Comic-Conu. Pokaz pierwszej w historii kreskówki o Mrocznym Rycerzu oznaczonej kategorią R (tylko dla widzów dorosłych) był jednym z najważniejszych i najbardziej obleganych wydarzeń imprezy.

WYDANIE DVD  

Animacja „Batman: Zabójczy żart” na DVD zadebiutuje już 2 grudnia. Na płycie obok filmu znajdą się również wyjątkowe dodatki specjalne:

  • Zapowiedź kolejnego animowanego filmu z Uniwersum DC


Recenzjeblog comments powered by Disqus