Batman: Rycerz Gotham

patronat gildii
okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 7 sierpnia 2008
W sprzedaży od: 8 sierpnia 2008

Format obrazu: 1.78:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1), hiszpański (Dolby Digital 5.1), niemiecki (Dolby Digital 5.1), węgierski (Dolby Digital 5.1), włoski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Języki napisów: duński, fiński, hiszpański, holenderski, norweski, polski, szwedzki, węgierski, włoski
Dostęp do: scen
Region: 2
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Komentarz Gregory’ego Notecka (obecny prezes DC Comics)
  • Komentarz Dennisa O’Neila (pierwszy redaktor komiksu „Batman”)
  • Komentarz Kevina Conroya, który użyczył Batmanowi głosu
  • Bruce T. przedstawia: serce z lodu, Jestem ciemnością, nad krawędzią

Reżyseria: Yasuhiro Aoki, Futoshi Higashide, Satoshi Kon, Toshiyuki Kubooka, Hiroshi Morioka, Shojiro Nishimi, Bruce W. Timm
Scenariusz: Brian Azzarello, Alan Burnett, Jordan Goldberg, David S. Goyer, Josh Olson, Greg Rucka
Producent wykonawczy: Bruce W. Timm

Obsada:

Kevin Conroy jako Bruce Wayne / Batman (głos)
Jason Marsden jako Thomas Wayne / Doktor / policjant (głos)
Scott Menville jako B-Devil / policjant (głos)
George Newbern jako Man in Black / Guido (głos)
Corey Padnos jako Porkchop (głos)
Crystal Scales jako Meesh (głos)
Alanna Ubach jako Dander (głos)
Corey Burton jako Scarecrow / Rosjanin / Ronald Marshall (głos)
Gary Dourdan jako Detektyw Crispus Allen (głos)
Jim Meskimen jako Lt. James Gordon / Deadshot (głos)

Opowieść o kilkorgu dzieciach, które spotkały Batmana i z których każde miało wobec niego inne odczucia. To także historia dwóch policjantów, którzy próbują się pozbierać, po tym jak przeszkodzono im w prowadzeniu ciemnych interesów. W trzecim rozdziale prezentowany jest cały arsenał broni używanej przez Rycerza oraz narzędzia, których nawet on nie śmie wykorzystać. Indianka Cassandra pokaże nam, jak emocjonalnie radzić sobie z efektami naszych działań. Spotkamy też brutalnego mordercę oraz człowieka, któremu zamiłowanie do broni oraz pogarda wobec ludzkiego życia pozwoliły przekroczyć wszelkie granice...

*  *  *

Anibatman - recenzja wydania DVD filmu Batman - Rycerz Gotham

Batman - Rycerz Gotham to najnowsza pełnometrażowa animacja, będąca dziełem uznanych scenarzystów, m.in. Davida Goyera (Batman - Początek, Ghost Rider, trylogia Blade), czy Josha Olsona (Historia przemocy). Zrealizowana z dużym rozmachem, z rysunkami najlepszych twórców anime, stanowi dodatek do najnowszego filmu z gotyckim nietoperzem w roli głównej. Jest swoistym dopełnieniem legendy Batmana, zaprezentowanej przez Nolana w Mrocznym Rycerzu i Początku.

Animacja składa się z sześciu, średnio dziesięciominutowych, luźno połączonych ze sobą, wyjątkowo nierównych pod względem fabularnym i graficznym, nowel.

Mam historię dla ciebie to opowieść o idealizacji mitu Batmana. Trójka dzieciaków opowiada o swoich, mrożących krew w żyłach spotkaniach z Mrocznym Rycerzem. W każdej z tych historii Batman jawi się jako zgoła inna postać (kolejno: zjawa, humanoidalny nietoperz, robot). Na zakończenie zjawia się sam Batman, którego naturalny wizerunek jest zgoła inny od tych z wizji dzieciaków, choć de facto jest po części każdą z tych postaci. Na plus zasługuje świetna kreska, zrujnowane dzielnice Gotham nocą oraz Gotham, jako industrialny moloch, jak także poszczególne wizerunki Batmana. In minus - pomysł wielokrotnie powielany zarówno w komiksie i bajce. Solidna czwórka.

Strzelanina koncentruje się wokół dwójki doświadczonych policjantów Chrisa Allena i detektyw Ramirez (znanej z Mrocznego Rycerza) z jednostki porucznika Gordona. Przewożą oni groźnego hakera do umieszczonego na wyspie i odseparowanego od miasta misternego, wypełnionego niebezpiecznymi przestępcami, więzienia. Allen powątpiewa w słuszność istnienia Batmana, którego traktuje jak zdegenerowanego psychopatę. Gotham prezentuje się tutaj jako arena nieustających walk grup przestępczych. Sama opowieść to typowa historyjka kryminalno-sensacyjna z dużym nasyceniem brutalności. Trójka z plusem.

Test sprzętu to bardzo słaba opowieść o przeciętnej fabule. Ponownie mamy do czynienia z walką gangów oraz zaskakująco miernym wizerunkiem, zarówno Batmana, jak także Bruce'a Wayne'a o zdecydowanie za młodej twarzy. Bruce świadomie rezygnuje z nowego urządzenia skonstruowanego przez Luciusa Foxa. Najsłabsza z nowel. Trója na szynach!

W ciemnościach posiada wszystko to, za co miliony ludzi na Świecie kocha opowieści z Gackiem: mroczną, pełną bezprawności rzeczywistość, zdeformowanych, przypominających senne koszmary złoczyńców oraz pogrążonego w niemocy, cierpiącego i skazanego na samotną walkę z wszechobecnym złem, bohatera. Batman jest zmuszony zejść do podziemi, by uratować porwanego przez Stracha na wróble oraz Krokodyla Zabójcę, kardynała. Krokodyl do złudzenia przypomina demony z kart Hellboya, zresztą sama kolorystyka tej świetnie wyważonej noweli, jest w klimatach najsłynniejszego dzieła Mignoli. Strach na wróble jest tutaj o niebo ciekawszy, niż w Batmanie - Początek. Zdecydowanie najlepsza część Rycerza Gotham, zasługująca na najwyższą ocenę.

W Zwalczyć ból ciężko ranny, opuszczający zatęchłe kanały, Batman powraca pamięcią do czasów spędzonych w Indiach. Zamierzał szkolić się u tamtejszych fakirów w trudnych sztukach zwalczania bólu. Los sprowadził na jego drogę innego mistrza - ponętną mistyczkę Kasandrę. Kasandra pragnie nauczyć go wewnętrznej równowagi, tak koniecznej w jego późniejszej walce z przestępczością jako Mroczny Rycerz Gotham. Wzruszająca opowieść mistyczki i bezbłędny wizerunek Indii są mocną stroną tej inteligentnej przypowieści.

Ostatnią z nowel jest, kolejna dynamiczna historia, Deadshot. Batman musi się tutaj zmierzyć z wynajętym przez mafię bezbłędnym zabójcą polującym na Gordona. Epizod ogranicza się wyłącznie do zaciętego pojedynku dwóch zaprawionych w bojach specjalistów. Wartka akcja, przestępca z krwi i kości oraz ciekawy wygląd Bruce'a Wayne'a (tym razem lepszy, niż samego Batmana) są zaletami tej noweli.

Batman - Rycerz Gotham jest dla fanów przygód komiksowego bohatera, stworzonego przed prawie osiemdziesięcioma laty przez Boba Kane'a, tym czym dla fanów Matrixa - Animatrix. Pozycją obowiązkową w prywatnej kolekcji. Inni mogą się zawieść wtórnością pomysłów i podobnym charakterem sześciu nowel.

Animacja w większości przypadków skupia się na szczegółowym zaprezentowaniu pojedynków Mrocznego Rycerza z groźnymi złoczyńcami. Nie dostajemy tutaj nazbyt wiele elementów, które można byłoby włożyć do głębokiego wora mitu Batmana. Batman - Rycerz Gotham jest praktycznie za krótki, a ogląda się go bez większych emocji. Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby skonstruowano Rycerza Gotham jako jedną, kilkuwątkową opowieść w stylu doskonałej Maski Batmana.Autor recenzji dvd: Mirosław Skrzydło

Podsumowanie

Samo wydanie oceniam niezbyt pozytywnie. W dodatkach dostajemy wyłącznie: komentarze m.in. Kevina Conroya (który od 1992 roku podkłada głos Batmanowi w serialach animowanych) oraz zwiastun gry Batman Lego Asylum. Za mało jak na taki produkt. Czwórka z minusem na zachętę. Zarówno za wydanie, jak także za sam film.
Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus