O produkcji "Batman: Rycerz Gotham"

plakat filmu O produkcji "Batman: Rycerz Gotham"

Po raz pierwszy świat usłyszał o Batmanie w roku 1939, kiedy Bob Kane i Bill Finger wydali swój komiks w serii Detective Comics. Od tamtej pory stworzono wiele serii komiksowych, seriali telewizyjnych i filmów. Nad postacią Batmana pracowało już wielu reżyserów, scenarzystów i producentów. Na największego znawcę w „dziedzinie Batmana” wyrasta Christopher Nolan, reżyser i autor scenariusza do filmu Batman – Początek oraz oczekiwanego Batman – Mroczny Rycerz. To właśnie do twórczości Nolana znajdziemy liczne nawiązania w Rycerzu Gotham.

Batman – Rycerz Gotham miał na celu połączenie dwóch kultur – wschodu i zachodu. Wykorzystanie amerykańskiego pomysłu i japońskiej tradycji anime okazało się świetnym rozwiązaniem. Zgodnie z japońską tradycją, każdy kadr epizodów Rycerz Gotham został naszkicowany odręcznie. W ten sposób powstały sekwencje, które następnie animowano – w tradycji anime komputer nie jest używany jako narzędzie służące do animacji lecz jako przyrząd pomocniczy. Ręczne rysowanie postaci i używanie tradycyjnych metod animacji, czynią japońskie produkcje niepowtarzalnymi i wyjątkowymi. Podobnie wyjątkowy jest stosunek do bohaterów. W szkicu sylwetki postaci charakterystyczna jest duża głowa, będąca jednocześnie jednostką miary anime – bohater może mieć wielkość np. dwóch głów. Często zdarza się, że wszystkie kończyny i tułów są równe wielkości głowy – proporcjonalność w anime jest podrzędna. Istotna jest natomiast szeroka gama „masek” twarzy, które pokazują nam, co czuje postać. Nie można też zapomnieć o specyficznej „kresce”.

Wszystkie te elementy sprawiają, że filmy anime są atrakcją dla wyrobionego kinomana. Tylko dojrzały widz będzie w stanie docenić prawdziwą wartość japońskich metod animacji. Sześciu reżyserów m.in. Yoshiaki Kawajiri (Animatrix) stworzyło sześć odrębnych rozdziałów chronologicznie ukazujących przemianę Batmana z początkującego pogromcy zła w Mrocznego Rycerza.

Rycerz Gotham to opowieść o kilkorgu dzieciach, które spotkały Batmana i z których każde miało wobec niego inne odczucia. To także historia dwóch policjantów, którzy próbują się pozbierać, po tym jak przeszkodzono im w prowadzeniu ciemnych interesów. W trzecim rozdziale prezentowany jest cały arsenał broni używanej przez Rycerza oraz narzędzia, których nawet on nie śmie wykorzystać. Indianka Cassandra pokaże nam, jak emocjonalnie radzić sobie z efektami naszych działań. Spotkamy też brutalnego mordercę oraz człowieka, któremu zamiłowanie do broni oraz pogarda wobec ludzkiego życia pozwoliły przekroczyć wszelkie granice…

Siedmiu uznanych scenarzystów, m.in David Goyer (Batman: Początek), Josh Olson (Historia przemocy) i Alan Burnett (Batman: Animacje) połączyło swoje siły z najlepszymi twórcami filmów animowanych, m.in. Bruce W. Timm (Batmana, Batmana 20 lat później, Supermana), Emma Thomas (Batman – Początek, Batman – Mroczny Rycerz), Masao Maruyama, Benjamin Melniker (Potwór z bagien).

Ośmiu aktorów, którzy użyczyli swojego głosu m.in. Kevin Conroy (Batman, Maska Batmana, Batman 20 lat później), David McCullum (Pan i Pani Smith, Seks w wielkim mieście), Corey Burton (Gwiezdne Wojny: Atak Klonów, Król Lew 3, Batman 20 lat później).

Efektem ich pracy jest jedno ponadczasowe dzieło. Portret człowieka, mitu, legendy.


blog comments powered by Disqus