"Wyluzuj, Scooby-Doo!: sezon 1, część 1" - recenzja wydania DVD

Autor: Damian "Nox" Lesicki
Korekta: Marta Kononienko
10 stycznia 2017

Coś nowego u Scooby'ego

Wyluzuj, Scooby-Doo recenzja DVDScooby-Doo od niemal pięćdziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Przez prawie pół wieku zarówno formuła, jak i oprawa graficzna przygód Tajemniczej Spółki rzadko ulegały zmianom. Tym razem jednak twórcy mocno odeszli od klasycznego designu i detektywistyczno-przygodowego klimatu, stawiając na bardziej kreskówkowo-komediową formę. Czy zmiany wyszły Scooby’emu i jego przyjaciołom na dobre?

Wyluzuj Scooby-Doo to serial nowocześniejszy od poprzednich przygód młodych detektywów. Studio Warner Bros. Animation postanowiło odejść od schematu i mniejszy nacisk położyło na rozwiązywanie zagadek, a zamiast tego postawiło na humor. Być może twórcy zauważyli, że śledztwa Scooby’ego i jego przyjaciół stały się wtórne oraz mało angażujące dla współczesnego widza i zdecydowali przyciągnąć młodych odbiorców żartami?

Producentem serialu został Zac Moncrief, który ma na koncie reżyserię Fineasza i Ferba oraz kilku odcinków Głowy rodziny. Podobieństwo Wyluzuj Scooby-Doo do tych produkcji jest widoczne na pierwszy rzut oka. Żarty w serialu opierają się często na absurdzie oraz przerysowanych relacjach pomiędzy bardzo odmiennymi bohaterami. Najnowsze przygody Brygady Detektywów nierzadko są też autotematyczne i nawiązują do klasycznych odcinków sprzed kilku dekad lub dekonstruują oklepane motywy znane z przygód tchórzliwego doga. Najlepszym przykładem tego podejścia jest odcinek, w którym bohaterowie przyjeżdżają zobaczyć wystawę poświęconą historii zagadek, podczas której Fred postanawia wyszkolić zwiedzające muzeum dzieci na detektywów.

Producent odcisnął swoje piętno na graficznym stylu Wyluzuj Scooby-Doo. Wygląd postaci uległ dużemu uproszczeniu, a kreska bardziej przypomina Głowę rodziny niż starsze przygody czworga detektywów i psa. Chociaż bardziej zachowawczy fani Brygady Detektywów mogą początkowo mieć obiekcje co do tak drastycznej zmiany designu, szybko przekonają się, że idealnie pasuje on do nomen omen wyluzowanego charakteru kreskówki.

W wydaniu DVD znalazło się 13 odcinków, czyli połowa 1 sezonu. Wszystkie epizody dostępne są z oryginalną ścieżką dźwiękową i polskimi napisami oraz w wersji z dubbingiem. Polskich głosów bohaterom użyczyli ci sami aktorzy, co zwykle, więc pod tym względem Wyluzuj Scooby-Doo nie odstaje od poprzednich serii.  Niestety, na płytach nie umieszczono żadnych materiałów dodatkowych, które mogłyby przybliżyć widzom proces powstawania serialu lub powody stojące za decyzją twórców o dokonaniu tak dużych odstępstw względem wcześniejszych produkcji ze Scoobym.

Wyluzuj Scooby-Doo prezentuje świeże podejście do nieco trącącej już myszką serii o czworgu nastoletnich detektywach i psie. Przeniesienie punktu nacisku z zagadek na humor spowodowało, że nowe przygody Scooby’ego i spółki są bardziej atrakcyjne dla współczesnych odbiorców. Z kolei dla starszych widzów ciekawostką może być osoba producenta, który współpracował wcześniej przy Głowie rodziny i kreska przypominająca tę z serialu Setha MacFarlane’a. Trzynaście odcinków nowych przygód Freda, Daphne, Velmy, Kudłatego i Scooby’ego to niezły sposób na rodzinne wyluzowanie.blog comments powered by Disqus