„Beowulf” - krótka historia poematu

plakat filmu „Beowulf” - krótka historia poematu

Akcja liczącego 3000 wierszy poematu rozgrywa się w VI w. Mimo, iż akcja utworu dzieje się w Danii, to jej autorami są Anglosasi, którzy historię tę opowiadali już w VIII wieku. Co ciekawe, Anglosasi nie uważali się Brytyjczyków, ale za wikingów, a wszyscy ich ówcześni bohaterowie pochodzili ze… Skandynawii.

Autor poematu do dziś pozostaje anonimowy. Pierwotna wersja utworu została zapisana na cienkich arkuszach wygarbowanej skóry. W ciągu kolejnych dwóch wieków wersja ta była wielokrotnie kopiowana. Ok. roku 900 została umieszczona w księdze, która zawierała również opowieść o życiu św. Krzysztofa, zbiór dziwacznych opowiastek o Dalekim Wschodzie, rzekomy list Aleksandra Wielkiego i wiersz o biblijnej bohaterce Judycie.

23 października 1731 księga ta została częściowo zniszczona w pożarze, jaki wybuchł w bibliotece Cotton Library, w której znajdowała się największa ówczesna kolekcja literatury średniowiecznej.

W ciągu następnych lat zniszczeniu uległa również reputacja samego poematu, który przez krytyków zaczął być postrzegany jako zagmatwane połączenie tematów pogańskich i chrześcijańskich. Jego strukturę również uznano za wadliwą, z racji tego, że główny bohater ma trzech wrogów zamiast jednego, spośród których ostatni pojawia się pół wieku później niż początkowa dwójka. Ponadto Beowulf nie jest dziełem rymowanym, co w opinii ówczesnych „specjalistów” stawiało go znacznie niżej niż Odyseję Homera, czy Eneidę Wergiliusza.

Do łask poemat powrócił dopiero z początkiem XX wieku, a jednym z autorów jego ponownych „narodzin” był J.R.R. Tolkien. Autor Władcy pierścieni w słynnym eseju Beowulf: Potwory i krytycy powiedział, że poemat nie może być porównywany do dzieł starożytnych, ponieważ jest opowieścią skandynawską, a ta rządzi się innymi prawami niż analogiczne opowieści greckie, czy rzymskie. Tolkien zauważył również, że to właśnie 50-letnia przerwa pomiędzy walką z Grendelem a bitwą ze smokiem świadczy o wielkości poematu, ponieważ czyni Beowulfa tragiczną opowieść o człowieku, który świadomie zmierza ku własnej śmierci.

Tolkien, prywatnie zafascynowany Beowulfem, inspirował się poematem tworząc własne dzieła. Znawcy jego prozy dopatrują się wpływów Beowulfa zarówno w trylogii Władca pierścieni jak i w poprzedzającym ją Hobbicie.

Podyskutuj o tym filmie na forum!


blog comments powered by Disqus