Czarna Księga


plakat filmu Czarna Księga
na podstawie komputerowej gry erotycznej


Rok produkcji: 2001 - 2001

Tytuł oryginalny: Bible Black
Produkcja: Japonia
Gatunek: anime, erotyczny, fantasy, horror

Czarna noc Walpurgii nareszcie nadeszła.

Lata minęły od czasu nocy Walpurgii. Wszystkie dziewczyny z klubu magii ukończyły szkołę i wyszły w szeroki świat. Imai została policjantką, która działa jako inspektor psychokinetyczny w oddziale Tokken. Jej zespół prowadzi śledztwo dotyczące  serii brutalnych morderstw, które miały miejsce w trakcie kontaktów seksualnych. Co dziwne świadkowie zarzekają się, iż widzieli na miejscu zbrodni ducha martwej pielęgniarki szkolnej Kitami. Jaki jest cel reaktywowania szkolnego klubu magii? Jakie są prawdziwe cele Saki? Czy będzie ona chciała za pomocą nowych członkiń, wesprzeć mroczne plany Kitami? Kto kryje się za kradzieżą włóczni Longinusa? Jakie inne mroczne tajemnice skrywają podziemia szkoły?

"Czarna księga" (oryg. "Bible Black"), to seria hentai, która ostatnimi laty stała się jednym z największych przebojów anime tego gatunku. Miłośnikom tej odmiany japońskiej erotyki z pewnością nie trzeba tego tytułu przedstawiać, cała reszta natomiast, która zdecyduje się obejrzeć to anime, powinna wstrzymać oddech, gdyż będzie to dla nich zupełnie nowe doświadczenie. Nie tylko erotyczne.

Seria "Bible Black", oparta na popularnej w Japonii grze erotycznej, wystartowała w roku 2001 i od razu zwróciła na siebie uwagę miłośników japońskiej erotyki. Twórcom udało się tutaj stworzyć w miarę wciągającą i klimatyczną historię - jak na film erotyczny oczywiście, który podlega innym prawom niż film fabularny - której główną osią fabuły jest tytułowa czarna księga, będąca obiektem niezdrowego zainteresowania pewnej grupki młodych ludzi. Oczywiście, pomysł nie jest nowy, gdyż zarówno w literaturze, jak i w kinie wielokrotnie łączono już te dwa tematy - erotykę i elementy okultystyczne - w interesującą całość, niemniej jednak, jak to w przypadku Japonii zawsze bywa - serwowane przez japońskich twórców, nawet odgrzewane potrawy, smakują i wyglądają zupełnie inaczej. Tak też jest i w tym przypadku.

Historia serii

Zanim przejdziemy do ogólnego przedstawienia niniejszej opowieści, należy najpierw wyjaśnić kilka szczegółów, dotyczących wszystkich serii spod szyldu "Bible Black", gdyż większość z nich jest kontynuacją jednej historii - to po pierwsze, a po drugie - poszczególne serie tego anime wydano w różnych wersjach (z cenzurą i bez cenzury) i pod różnymi tytułami, co wprowadziło sporo zamieszania. A zatem, aby sytuacja była klarowna, poniżej podajemy spis serii "Bible Black" z podanymi alternatywnymi tytułami (większością) i datami premier.

 1. Pierwsza seria (2001-2003)
  Bible Black
  Tytuły alternatywne:
  - Bible Black: La Noche de Walpurgis
  - 6 odcinków
 2. Odcinki specjalne (2002)
  Bible Black Gaiden
  Tytuły alternatywne:
  - Bible Black Origins
  Liczba odcinków: 2 (prequel)
 3. Druga seria (2004-2006)
  New Bible Black *)
  Tytuły alternatywne:
  - Bible Black: La Lanza de Longinus
  - Shin Bible Black: La Lanza de Longinus
  - Bible Black: New Testament
  - Bible Black: Revival
  - New Bible Black: The Spear of Longinus
  - Shin Bible Black
  Liczba odcinków: 6 (dostępne: 4) (sequel)
 4. Odcinek specjalny (2005)
  Bible Black: Only Version
  Liczba odcinków: 1 (dodatek)

Fabuła

Słowo "fabuła", odnoszące się do filmu zawierającego twardą erotykę, pewnie wywoła uśmiech politowania na wielu twarzach. Ale tylko na twarzach osób, które nigdy nie miały do czynienia z japońską erotyką komiksową/animowaną. Tak, panie i panowie - japońskie filmy erotyczne (bez względu na poziom "twardości") to często bardzo ciekawe, niekiedy zabawne, niekiedy dramatyczne, niekiedy wzruszające, wciągające i klimatyczne opowieści, niejednokrotnie niewiele ustępujące pod tym względem produkcjom nieerotycznym. Japończycy chyba jako pierwsi udowodnili, iż film zawierający twardą erotykę, może być również potraktowany jak każda inna historia (bo dlaczego nie?) i tak samo dobrze się oglądać - jeśli oczywiście nie brać pod uwagę celowego "naginania" całości do wymogów tego typu produkcji. W końcu - nie ma co owijać w bawełnę - nie dla fabuły ogląda się takie filmy. Jednak jeśli tylko dać tym produkcjom szansę, to oprócz bardzo różnorodnej erotyki, zaserwują nam również ciekawe historie, które jeszcze wzmocnią zawarty w nich ładunek erotyczny.

A zatem, jak przedstawia się fabuła "Czarnej księgi"? Polscy widzowie mogą być na początku nieco zdezorientowani, gdyż jak widać w spisie przedstawionym w poprzednim rozdziale, wydawanie tego filmu Videoderks rozpoczyna od nowej, drugiej serii, która jest kontynuacją wydarzeń przedstawionych w poprzednich 8 odcinkach, a zarazem jest również zupełnie nową historią. Przyjrzyjmy się więc pokrótce, jak wygląda początek tej opowieści (pierwsza seria), abym móc lepiej zrozumieć wydarzenia z najnowszych odcinków (drugiej serii).

W pewnej japońskiej szkole dochodzi do serii skandalów, których ofiarami są uczennice, nagle ogarnię te niepohamowaną rządzą uprawiania dzikiego seksu. Efekt jest tak piorunujący, że daje do myślenia kilku uczniom (a właściwie - hojnie obdarzonym przez naturę uczennicom - bo to one stanowią większość bohaterów tej historii). W centrum całej afery wydaje się stać (dosłownie i w przenośni) Taki Minase - pewien rówieśnik naszych dobrze zaokrąglonych dziewcząt, który ostatnimi czasy zaczął się dziwnie zachowywać. Zresztą, nie tylko on, ale przede wszystkim dziewczęta z jego otoczenia. Na trop szkolnej afery pierwsza wpada Kaori Saeki, przewodnicząca szkolnego klubu magii, która używając swoich wdzięków, wyciąga (również dosłownie) od niepoprawnego młodzieńca całą nagą prawdę.

Okazuje się, iż Taki Minase jest w posiadaniu pewnej księgi, w której zapisano szereg obrzędów i zaklęć, pozwalających w różnoraki sposób wykorzystywać ciemne moce do własnych, niecnych celów. Z kolei Kaori Saeki opowiada historię, która miała miejsce 12 lat temu w tejże samej szkole (w jednym z pomieszczeń w jej piwnicach). Jej bohaterkami była grupa młodych dziewcząt, również uczennic tejże szkoły i założycielek szkolnego klubu magii, które zafascynowane swoim nowym hobby, zapędziły się w bardzo dalekie obszary tajemnych rytuałów opisanych w księdze (kupionej przypadkiem w antykwariacie) i w rezultacie, w Noc Walpurgii, złożyły w ofierze jedną ze swoich szkolnych koleżanek. Jednak coś poszło nie tak i wszystkie przypłaciły to życiem (to właśnie o tych wydarzeniach opowiadają dwa odcinki specjalne: "Bible Black Gaiden/Origins).

Sytuacja zaczyna się komplikować coraz bardziej, gdy okazuje się, iż Taki Minase i Kaori Saeki nie są jedynymi osobami, które wiedzą o istnieniu księgi. W szkole jest ktoś jeszcze, kto nie tylko o wszystkim wie, ale i dysponuje potężną mocą, która wkrótce zamienia naszych bohaterów w bezwolne marionetki uwięzione w szponach zła. Ta osoba to jedna ze szkolnych nauczycielek - Reika Kitami i nawet pomoc równie potężnej przedstawicielki ciała pedagogicznego (i to jakiego!) - Hiroko Takashiro, na niewiele się zdaje. Wydarzenia stają się coraz bardziej dramatyczne i szalone, aby w końcu doprowadzić do przerażającego finału. Oczywiście - suto okraszonego różnorodnym i ostrym seksem - jak i zresztą pozostała część filmu. W wyniku tych wydarzeń m.in. zostaje zniszczona tytułowa księga, co ma kluczowe znaczenie dla fabuły kolejnej serii...

Akcja drugiej serii natomiast (czyli właśnie tej, z którą na początek zapoznają się nasi widzowie), rozgrywa się kilka lat po przedstawionych w serii pierwszej wydarzeniach. Bohaterowie, którzy zdołali przeżyć te dramatyczne perypetie, skończyli szkołę i dorośli. Jednak nie uwolnili się od piętna przeszłości. Hiroko Takashiro, jedna z nauczycielek znana z pierwszej serii, wstąpiła do zakonu. Z jej słów wynika, iż brała w międzyczasie udział w "zapieczętowaniu" Imari, która z pewnych powodów nie była sobą (a dlaczego? - powiedzieć nie możemy, gdyż w ten sposób zdradzilibyśmy zakończenie pierwszej serii) i teraz jej prawdziwa, skażona złem natura, musi być zamknięta przez odpowiednie zakęcia. Skomplikowane jest to o tyle, że Imari (a właściwie osoba, która wygląda jak ona) jest teraz jednym z agentów specjalnego oddziału o nazwie "Tokken", który specjalizuje się w prowadzeniu dochodzeń związanych z przestępstwami dokonanymi z użyciem czarnej magii. To właśnie oni prowadzą śledztwo związane z serią brutalnych morderstw na tle seksualnym oraz wpadają na trop osób poszukujących kawałka ostrza z włóczni osławionego Longinusa (żołnierza, który wg przekazów, przebił włócznią bok ukrzyżowanego Jezusa).

Oczywiście, jak to zwykle w przypadku japońskich produkcji bywa, japońscy twórcy bawią się informacjami w charakterystyczny dla siebie sposób, przedstawiając i przerabiając wszystko tak, jak im to pasuje do konwencji, aby odpowiednio pokolorować fabułę. Jest to zatem - jak to zawsze bywa w przypadku anime - zabawa konwencją, informacjami, mitami, przedmiotami, teoriami - stąd zapewne przyjdzie wam uśmiechnąć się szeroko, gdy usłyszycie wymyślone przez twórców rewelacje na temat tegoż niesławnego ostrza, które ma posłużyć naszym niegrzecznym bohaterkom do odtworzenia zniszczonej księgi, a może do czegoś więcej...? Zachęcamy do zapoznania się z charakterystykami postaci (rozdział 7), które dodatkowo rzucą jeszcze trochę światła na omawiane tu pokrótce wydarzenia.

Pierwsze dwa odcinki drugiej serii, które niewiele wyjaśnią, a zaledwie rozpoczną skomplikowany splot wydarzeń, pewnie wprowadzą trochę zamieszania. Ale nie ma się czym przejmować, gdyż kolejne odcinki (które mamy nadzieję wydać, jeśli tylko przypadną naszym widzom do gustu) wyjaśnią wiele spraw. No, a poza tym można jeszcze podejść do całości w sposób klasyczny, czyli nie przejmować się fabułą i podziwiać fantastycznie narysowane ciała bohaterów, które zostały stworzone tylko po to, aby zaspokoić nasze fantazje.

Dodać jednak również należy, iż seria "Bible Black" nie jest dla każdego. Jeśli jesteś osobą z trudnością znoszącą erotyczne sceny w filmach, odchodzące choć odrobinę od schematu seksu klasycznego - to ta seria zdecydowanie nie jest dla ciebie. Sceny seksu w tej serii są nietuzinkowe i o całe mile przekraczają granice, w jakich porusza się na tej płaszczyźnie większość naszych rodaków. To jeden z tych tytułów, który albo cię zniesmaczy, albo dostarczy niezłej rozrywki. Wszystko wszak jest kwestią indywidualnych preferencji.

Tytuł

"Bible Black" to oczywiście nawiązanie do satanistycznej biblii, ale nie tylko. Japońscy twórcy, jak to zawsze w ich przypadku bywa - bawiąc się konwencją, dokonali wielu przeróbek. I tak czarna księga w tej historii, to bardziej podręcznik czarnej magii, opisujący szczegółowo obrzędy i zaklęcia (uwaga potterowcy - szykuje się nagonka!;), mające głównie na celu zaprzęgnięcie sił ciemności do zwiększenia swojego potencjału seksualnego. Poza tym tytuł ma jeszcze inne znaczenie, mianowicie termin "Bible Black" nawiązuje do tradycyjnego odcienia czerni, w jaki oprawiano tradycyjne wydania Biblii. Kolor ten symbolizuje zatem w tytule tego anime ciemne (czarne), złe moce.


Czarna Księga - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus