Jeszcze dalej niż Północ


plakat filmu Jeszcze dalej niż Północ
Reżyseria: Dany Boon
Scenariusz: Dany Boon, Alexandre Charlot, Franck Magnier
Muzyka: Philippe Rombi
Zdjęcia: Pierre Aïm
Montaż: Luc Barnier
Producent: Claude Berri

Obsada:

Kad Merad jako Philippe Abrams
Dany Boon jako Antoine Bailleul
Zoé Félix jako Julie Abrams
Lorenzo Ausilia-Foret jako Raphaël Abrams
Anne Marivin jako Annabelle Deconninck
Philippe Duquesne jako Fabrice Canoli

Dystrybutor: Hagi Film
Rok produkcji: 2008
Data premiery polskiej: 6 czerwca 2008
Tytuł oryginalny: Bienvenue chez les Ch'tis
Polska strona filmu: http://www.jeszczedalejnizpolnoc.hagi.pl
Czas trwania filmu: 106 min.
Produkcja: Francja
Gatunek: komedia

Philippe Abrams jest naczelnikiem poczty w Salon-de-Provence. Ma synka i żonę Julie o skłonnościach depresyjnych, która marzy, by zamieszkać na Lazurowym Wybrzeżu. Philippe pragnie uszczęśliwić ją za wszelką cenę. Dopuszcza się oszustwa, w nadziei na uzyskanie posady na Riwierze. Niestety, przekręt wychodzi na jaw. Za karę zostaje oddelegowany do Bergues, małego miasteczka na północy Francji.

Abramsowie, typowi południowcy, wyobrażają sobie Północ jako zimną krainę, zamieszkaną przez ciemny lud, posługujący się niezrozumiałym narzeczem – „cheutimi”. Philippe jedzie sam, rodzina zostaje w Prowansji. Ku jego wielkiemu zaskoczeniu, miasteczko okazuje się urokliwe, a mieszkańcy – gościnni i sympatyczni. Znajduje nawet przyjaciela – to listonosz i miejscowy dzwonnik, rozdarty pomiędzy wymaganiami zaborczej matki a miłością koleżanki z pracy. Philippe co drugi weekend spędza z rodziną. Początkowo próbuje przekonać żonę o zaletach Północy, ale ona nie chce mu uwierzyć. Twierdzi, że mąż kłamie, by jej nie martwić. Wreszcie, dla świętego spokoju, Philippe postanawia utrzymywać ją w przekonaniu, że pobyt w Bergues to prawdziwe piekło.

Od tej chwili żyje w wygodnym kłamstwie: przez dwa tygodnie świetnie się bawi w towarzystwie Antoine’a, co drugi weekend wraca pod opiekę żony, która czuje się potrzebna i coraz skuteczniej walczy z depresją. Wszystko idzie dobrze do chwili, gdy Julie postanawia przeprowadzić się do Bergues, by towarzyszyć mężowi „na zesłaniu”. Philippe musi przyznać się Antoine’owi i reszcie kolegów, że okłamał żonę, przedstawiając ich jako nieokrzesanych barbarzyńców. Błaga, by pomogli mu zniechęcić Julie do pozostania w Bergues. Zeźleni podwładni przystają na tę prośbę, i dokładają wszelkich starań, by wizyta na Północy była dla żony szefa najgorszym wspomnieniem w życiu.


Jeszcze dalej niż Północ - galeria plakatów


Jeszcze dalej niż Północ - wydania na nośnikachblog comments powered by Disqus