Geneza i produkcja "Łowcy Androidów"

plakat filmu Geneza i produkcja "Łowcy Androidów"

Łowca Androidów jest luźną adaptacją wydanej po raz pierwszy w 1968 roku powieści Philipa K. Dicka pt. Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?. Pierwszą wersję scenariusza na jej podstawie napisał Hampton Fancher, którego tekstem zainteresował się producent Michael Deeley. Ten uznał, że film na jego podstawie byłby doskonałym materiałem na pierwszą amerykańską produkcję Ridleya Scotta, wtedy już cenionego twórcy mającego na swoim koncie przebojowego Obcego – ósmego pasażera Nostromo. Scott, który wtedy zaangażowany był w produkcję Diuny, pierwotnie nie wyraził zainteresowania filmem, kiedy jednak prace nad ekranizacją Diuny przedłużały się, zrezygnował z nich decydując się na reżyserię Łowcy Androidów.

Pierwotnie tytuł filmu brzmiał Android. Jednak Scottowi się on nie spodobał i na jego prośbę Deeley kupił prawa do wykorzystania tytułu Blade Runner wymyślonego przez pisarza Alana E. Nourse’a na potrzeby jego powieści, a później wykorzystanego przez Williama E. Burroughsa w scenariuszu napisanym na jej podstawie.

Ridley Scott zaangażował się również w prace nad scenariuszem. Część zaproponowanych przez niego zmian wprowadził do tekstu Hampton Fancher, który jednak 20 grudnia 1980 wycofał się z prac nad filmem, a jego obowiązki przejął David Peoples. Kierowany przez reżysera wzbogacił historię łowcy androidów o wiele elementów, które uczyniły ten obraz wyjątkowym.

Prace na planie Łowcy Androidów rozpoczęły się 9 marca 1981 roku. W ekipie Ridleya Scotta znaleźli się aktorzy: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Edward James Olmos i Daryl Hannah oraz projektant Syd Mead, któremu w dużej mierze film zawdzięcza swoją wyjątkową, inspirowaną między innymi Metropolis Fritza Langa oraz komiksami Moebiusa scenografię. Ekipie na planie towarzyszył cały czas dziennikarz Paul M. Sammon, który później napisał książkę zatytułowaną Future Noir: The Making of Blade Runner – przez fanów określaną mianem „Biblii Łowcy Androidów”.

Film trafił na ekrany 1290 amerykańskich kin 25 czerwca 1982 roku. Data ta została wybrana przez producenta Alana Ladda Juniora, którego wcześniejsze filmy Gwiezdne wojny i Obcy – ósmy pasażer Nostromo wchodziły na ekrany w podobnym terminie (25 maja 1977 i 1979 roku) odnosząc ogromne sukcesy. Ladd wierzył, że „25” jest jego szczęśliwym dniem. Niestety, tym razem szczęście go zawiodło. Po pierwszym weekendzie wpływy z wyświetlania filmu wyniosły niewiele ponad 6 milionów dolarów. Łowca Androidów nie okazał się zbyt silną konkurencją dla bijącego w owym czasie rekordy popularności E.T. Stevena Spielberga.

Łowca Androidów nie przeszedł jednak bez echa. W 1983 roku zdobył dwie nominacje do Oscara w kategoriach „najlepsze dekoracje” i „najlepsza scenografia” zyskał sobie również grono fanów, które bardzo szybko zaczęło się powiększać.


blog comments powered by Disqus