Recenzja wydania DVD 3. sezonu "Zakazanego Imperium"

Autor: Redil
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
29 października 2013

Wszyscy fani Zakazanego imperium, którzy z jakiegoś powodu nie mogli obejrzeć trzeciego sezonu, mają teraz znakomitą okazję do nadrobienia zaległości. Galapagos Films wprowadziło do sprzedaży interesujące wydanie DVD, dzięki któremu można poznać dalsze losy Nucky'ego Thompsona. Uzupełnione o ciekawe dodatki specjalne wydanie stanowi nie lada gratkę dla widzów, mogących teraz jeszcze mocniej zagłębić się w ten niebezpieczny, ale i fascynujący gangsterski świat.

W trzecim sezonie słowo „kryzys” nabiera nowego znaczenia, przejawiając się niemal w każdym aspekcie życia głównych bohaterów, począwszy od spraw małżeńskich, po zawodowe. Naprzeciw Nucky’ego staje być może najgroźniejszy dotychczasowy przeciwnik – bezwzględny Gyp Rosetti. Pełna napięcia rywalizacja między nimi rozgrywa się na tle wspaniale odwzorowanych lat 20-tych XX wieku (serial wielokrotnie nagradzany był chociażby nagrodami Emmy za stronę techniczną). Wydanie DVD pozwala na dogłębną eksplorację tych brutalnych realiów. Naszą recenzję dotychczasowych sezonów serialu znajdziecie tutaj.

Trzecia odsłona dzieła Terence’a Wintera wydana została na 5 płytach DVD. Na każdej z nich znajduje się od dwóch do trzech odcinków wraz z dodatkami. Zebrane zostały w wygodnym pudełku utrzymanym w ciemnej kolorystyce. Całość prezentuje się więc ładnie, lecz niczym szczególnym się nie wyróżnia. W tym przypadku bardziej liczy się wnętrze.

Tym, co może irytować, jest fakt, że dodatki nie zawierają polskich napisów, podczas gdy można je znaleźć chociażby w wersji holenderskiej. Dystrybutor poszedł w tym względzie na łatwiznę, oddając w zasadzie podstawowy materiał, zupełnie pomijając tych widzów, których znajomość angielskiego nie jest wystarczająco dobra, by cieszyć się oglądaniem bonusów w oryginale. Szkoda, że Galapagos Films nie przyłożyło się bardziej do tej kwestii, bowiem to właśnie dodatki najmocniej stanowią o sile tego wydania.

Ci, którzy zapomnieli już wydarzenia znane z drugiej odsłony, powinni zapoznać się z kilkunastominutowym filmikiem, stanowiącym retrospektywne spojrzenie na sezon drugi. Całość skomentowana jest przez autora dzieła – Terence’a Wintera. Jest to o tyle ciekawe, że oprócz suchego materiału filmowego, możemy zapoznać się z punktem widzenia reżysera. Destylując sezon 2 to jednak zaledwie przedsmak, Winter ma o wiele więcej do powiedzenia już w kwestii samego sezonu trzeciego. W komentarzach do poszczególnych odcinków (łącznie sześciu) on i inni twórcy oraz członkowie obsady dyskutują na temat danego epizodu, zabierając głos w sprawie każdej sceny. W rezultacie wynikają z tego często świetne i zabawne – ale nie tylko – sytuacje. Szczególnie może się podobać komentarz do ostatniego odcinka, gdzie wypowiada się m.in. Bobby Cannavale, zdobywca tegorocznej nagrody Emmy za najlepszą rolę drugoplanową. Aktor, którego bohater emanuje na ekranie czystym złem, udowadnia że w rzeczywistości miły z niego facet i posiada do siebie ogromny dystans. Przyjemnie też posłuchać Michaela Shannona, którego bohater w trzecim sezonie przeszedł ogromną metamorfozę – z pewnego siebie i nieugiętego agenta zmienił się w chłopca na posyłki. Shannon podchodzi do swojej postaci bardzo humorystycznie. W tym samym odcinku (ósmym) możemy także usłyszeć komentarz Meg Chambers Steedle, mającej okazję opowiedzieć o jednej z najprzyjemniejszych scen w całym epizodzie, kiedy jej bohaterka przychodzi na casting do filmu.

Krzesło reżysera to blisko półgodzinny dodatek, w którym Tim Van Patten oraz Allen Coulter – dwaj główni reżyserzy, opowiadają o swojej pracy nad trzecim sezonem. To jeden z najciekawszych bonusów, możemy bowiem od podstaw poznać sposób powstawania najbardziej emocjonujących scen, począwszy od ich genezy (rzut oka na pomazane i pokreślone kartki scenariusza), a na gotowym materiale skończywszy. Obaj panowie opowiadają między innymi skąd brały się ich pomysły na dany fragment czy nawet cały odcinek, zestawiają swoje wyobrażenia z efektem końcowym, a nawet oceniają którzy aktorzy najlepiej potrafili oddać ich wizje. Polecam jednak obejrzeć ten dodatek osobom, które najpierw zapoznały się z całym sezonem, ponieważ twórcy zdradzają w tym materiale wiele faktów i omawiają te fragmenty, które największe wrażenie robią w samym serialu. Warto też zapoznać się z filmem poświęconym Martinowi Scorsese. Jak wiadomo twórca Wściekłego byka jest producentem wykonawczym serii i to właśnie on reżyserował pilotowy odcinek. W tym interesującym materiale opowiada o swoim wkładzie w powstawanie serialu i tłumaczy, czemu Zakazane imperium tak bardzo go fascynuje. Wiele miejsca poświęca bohaterom oraz aktorom w nich się wcielającym. W rezultacie pozwala to widzowi uzyskać kolejne, odmienne od pozostałych spojrzenie na tę produkcję.

Słuchając producentów, reżyserów, twórców oraz członków obsady, znajdziemy tu pełne spektrum wyobrażeń o Zakazanym imperium. Wydanie DVD pozwala spojrzeć na trzeci sezon z każdej możliwej perspektywy, ukazuje nieznane czy pominięte fakty i daje możliwość szerszego poznania Atlantic City oraz jego mieszkańców. Sądzę, że każdy fan serialu byłby zadowolony z posiadania tego wydania w swojej kolekcji. Dystrybutorowi można zarzucić jedynie wspomniany brak polskich napisów w bonusach, pozostaje więc tylko mieć nadzieję, że gdy emitowany obecnie w telewizji czwarty sezon serialu trafi na DVD, wydawcy zdecydują się dostosować produkt także pod widzów ze słabszą znajomością języka angielskiego.blog comments powered by Disqus