Kalwaria


plakat filmu Kalwaria
Reżyseria: Fabrice Du Welz
Scenariusz: Fabrice Du Welz, Romain Protat
Muzyka: Vincent Cahay
Zdjęcia: Benoit Debie

Obsada:

Laurent Lucas jako Marc Stevens
Jackie Berroyer jako Paul Bartel
Philippe Nahon jako Robert Orton
Jean-Luc Couchard jako Boris
Brigitte Lahaie jako Mademoiselle Vicky
Gigi Coursigni jako Madame Langhoff
Philippe Grand'Henry jako Thomas Orton

Rok produkcji: 2004
Tytuł oryginalny: Calvaire
Czas trwania filmu: 94 min.
Produkcja: Belgia, Francja, Luksemburg
Gatunek: horror

Obcy zagubiony w nieprzyjaznym, mrocznym plenerze Ardenów to punkt wyjściowy filmu Fabrice’a du Welza. To droga przez mękę ukazana z przymrużeniem oka, lecz jednocześnie autentycznie potworna.

Wędrowny artysta Marc Stevens udręczony przez zdesperowane pensjonariuszki domu spokojnej starości, w którym miał koncert, mimo strasznej pogody wyrusza pewnego mrocznego dnia w podróż przez Ardeny. W trakcie wędrówki znajduje schronienie u właściciela przydrożnego pensjonatu. Jednak wkrótce okazuje się, że gospodarz uznaje niespodziewanego gościa za zastępstwo dla swej zaginionej żony. Jego sąsiedzi również zaczynają przejawiać oznaki niezdrowego zainteresowania, gdy słyszą o „jej” powrocie. Pobyt w Ardenach staje się dla Marca prawdziwym koszmarem.

Calvaire (Kalwaria) oznacza mękę i mniej więcej z tym właśnie mamy do czynienia. Kluczową kwestią jest to, jak ta męka powinna zostać zinterpretowana. Jedni odczytają ja jako prywatną apokalipsę głównego bohatera, inni jako bardzo ponurą komedię. Naturalistyczna estetyka, nawiązująca do wzorców rodem z klasycznych już dziś horrorów z lat 70-tych to w dużej mierze zasługa autora zdjęć, Benoît Debie, którego polska publiczność zna m.in. z filmu Nieodwracalne Gaspara Noé.blog comments powered by Disqus