W fabryce czekolady Willy’ego Wonki - o filmie.

poster12Głównym bohaterem filmu jest pochodzący z ubogiej rodziny chłopiec o gołębim sercu o imieniu Charlie (Freddie Highmore), który żyje w cieniu niezwykłej fabryki czekolady należącej do Willy’ego Wonki. Ekscentryczny właściciel fabryki, której nie opuszczał przez ostatnie piętnaście lat, pewnego dnia ogłasza konkurs. W pięciu tabliczkach czekolady umieszcza Złote Kupony, które umożliwiają wstęp do jego bajkowego słodkiego królestwa. Rodzice Charliego kupują chłopcu wymarzony prezent urodzinowy - czekoladę Wonki i choć w tej tabliczce nie ma Złotego Kuponu, Charliemu wraz z czwórką innych dzieci udaje się spędzić jeden dzień w fabryce, gdzie czeka na niego wiele zaskakujących niespodzianek, m.in. czekoladowy wodospad, orzechowa sala, w której pracują wiewiórki i pyszna trawa. Twórcy Charliego i fabryki czekolady zabiorą Was w pełną przygód podróż - w zdumiewający, nieprzewidywalny i tajemniczy świat Willy’ego Wonki.

Charlie i fabryka czekolady (2005) jest ekranizacją popularnej książki dla dzieci autorstwa Roalda Dahla opublikowanej w 1960 roku. Przez cztery dekady sprzedano ponad 13 milionów egzemplarzy tej powieści, która została przetłumaczona na 32 języki. Pomimo upływu 40 lat od pierwszego wydania nadal pozostaje ona jedną z ulubionych lektur dzieci i rodziców, a zainspirowany książką utalentowany zespół twórców i doskonała ekipa od efektów specjalnych stworzyli wspólnie atmosferę cudów i magii. Charlie i fabryka czekolady to jedna z najlepszych i najoryginalniejszych produkcji adresowanych nie tylko do młodych widzów. Znajdziemy w niej zarówno mądrą historię z przesłaniem, całą galerię ciekawych postaci, wspaniałą muzykę oraz fascynujący i nieco surrealistyczny świat, który mógł narodzić się jedynie w wyobraźni reżysera Tima Burtona. Tim Burton jest uznawany za jednego z największych ekscentryków Hollywood, a jednocześnie za najoryginalniejszego reżysera współczesnego kina.

W rolę właściciela fabryki czekolady wcielił się Johnny Depp, który po raz kolejny udowodnił, że jest w stanie zagrać każdą postać. Postać ekscentrycznego Willy’ego Wonki o duszy dziecka na pewno nie rozczaruje fanów gwiazdora.
image013 "Móc zagrać Willy’ego Wonkę to wielki zaszczyt" – komentuje Depp, "Ale kiedy wybiera cię Tim Burton, zaszczyt jest dwu, trzykrotnie większy. Tim ma zadziwiające wizje, przekraczające wszystko, co człowiek sobie wyobraża. Sam fakt, że bierze udział w tym przedsięwzięciu oznaczał, że nie musiałem wcale czytać scenariusza przed podpisaniem umowy. Jeśli Tim chciałby nakręcić 6 milionów metrów taśmy filmowej ze mną gapiącym się w żarówkę i nie mógłbym mrugać przez 3 miesiące, też bym to zrobił." Johnny Depp wcześniej współpracował z Timem Burtonem przy komedii Ed Wood (1994) oraz thrillerze Edward Nożycoręki (1990), za rolę w którym został nominowany do Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor. Wkrótce będziemy mogli także podziwiać duet Burton – reżyser i Depp – aktor w filmie Gnijąca panna młoda Tima Burtona, zrealizowanym w wytwórni Warner Bros.

Niewątpliwym atutem filmu jest niesamowita muzyka, która cały czas towarzyszy bohaterom podczas ich pobytu w fabryce czekolady. Ścieżka muzyczna zawiera 21 utworów: 5 piosenek i 16 etiud instrumentalnych skomponowanych przez Danny’ego Elfamna. Danny Elfman to postać, której fanom muzyki filmowej nie trzeba przedstawiać. Ten, jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców, nie bez powodu, zyskał miano najpopularniejszego kompozytora Hollywood. Za muzykę do takich obrazów, jak Duża ryba, Faceci w czerni i Buntownik z wyboru otrzymał nominację do Oscara®.
"Charlie to był prawdziwy odlot" - wspomina muzyk. "Pomysłem Tima było, aby każda piosenka była w innym stylu. Dlatego praca nad filmem okazała się być nadspodziewaną przyjemnością."


blog comments powered by Disqus