Kopciuszek - Wydanie Blu-ray

okładka
Blu-ray Info
W sprzedaży od: 28 sierpnia 2015

Dźwięk:angielski (DTS HD), polski dubbing (Dolby Digital 5.1), czeski (Dolby Digital 5.1), portugalski (Dolby Digital 5.1), rumuński (Dolby Digital 5.1), hiszpański (5.1 Circle Surround), angielski dla niedosłyszących (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielskie, czeskie, hiszpańskie, polskie, portugalskie, rumuńskie
Nośnik:jedna płyta Blu-ray
Region: 2.0
Dystrybutor: Galapagos Films

Dodatki

  • Odtwarzanie baśniowego świata
  • Zabawa z kostiumami
  • Przygotowania do balu
  • Alternatywny początek: Dzieciństwo Elli
  • Kudłaci przyjaciele Ell
  • i"Gorączka lodu" - animowana krótkometrażówka

Reżyseria: Kenneth Branagh
Scenariusz: Aline Brosh McKenna, Chris Weitz
Muzyka: Patrick Doyle
Zdjęcia: Haris Zambarloukos

Obsada:

Lily James jako Kopciuszek
Cate Blanchett jako Lady Tremaine, macocha Kopciuszka
Richard Madden jako Książę
Stellan Skarsgard jako wielki Książę
Holliday Grainger jako Anastasia
Derek Jacobi jako Król
Helena Bonham Carter jako wróżka chrzestna
Hayley Atwell jako matka Kopciuszka

Dubbing:

Magdalena Cielecka jako Macocha (głos)
Aleksandra Radwan jako Kopciuszek (głos)
Kamil Kula jako Książę (głos)
Monika Krzywkowska jako Wróżka Chrzestna (głos)
Artur Dziurman jako Kapitan (głos)
Leon Charewicz jako Arcyksiążę (głos)
Monika Pikuła jako Gryzelda (głos)
Milena Suszyńska jako Anastazja (głos)
Stanisław Brejdygant jako Król (głos)

 

Dowiedz się więcej o wydaniu DVD!

 

 

Uwielbiana przez miliony widzów i czytelników baśniowa bohaterka powraca w najnowszej fabularnej adaptacji studia Disney. W rolach głównych Lily James oraz zdobywczyni dwóch Oscarów®, zjawiskowa Cate Blanchett, a także Helena Bonham Carter, Richard Madden i Stellan Skarsgård. Kopciuszek w reżyserii nominowanego do Oscara® Kennetha Branagha zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD w ofercie Galapagos Films już 28. sierpnia!
 
Po niespodziewanej śmierci ojca życie Elli (Lily James) staje się udręką. Zdana na łaskę okrutnej macochy (Cate Blanchett) i jej dwóch podłych córek, Anastazji oraz Gryzeldy, dziewczyna zostaje zdegradowana do roli służącej i pogardliwie przezwana Kopciuszkiem. Mimo rozpaczliwej sytuacji Ella stara się zachować dobroć, odwagę i pogodę ducha. Pewnego dnia poznaje w lesie czarującego chłopaka (Richard Madden), który podaje się za czeladnika z pałacowych warsztatów, choć w rzeczywistości jest samym księciem. Szybko rodzi się między nimi głęboka więź. Kiedy wszystkie dziewczęta zostają zaproszone na królewski bal, Ella liczy na to, że znowu spotka Tycia, jednak macocha bezlitośnie drze jej najlepszą sukienkę i zakazuje udziału w zabawie. Na szczęście do akcji wkracza dobra wróżka chrzestna (Helena Bonham Carter) i za pomocą kilku sztuczek na zawsze odmienia los Kopciuszka...
 
 
WIZUALNA UCZTA
 
Najnowsza odsłona opowieści o Kopciuszku to prawdziwa uczta dla oka. Zdjęcia kręcono w Pinewood Studios oraz w plenerach w Anglii. Producentom zależało na tym, aby podkreślić ponadczasowy charakter baśni, dlatego zrezygnowali z osadzania wydarzeń w konkretnej epoce historycznej. Na etapie tworzenia dekoracji przedstawiających wnętrze domu Elli, fasadę królewskiego pałacu oraz zamkową salę balową, kierownik produkcji Dante Ferretti i jego zespół czerpali inspirację z architektury budowli europejskich XVI, XVII i XVIII wieku. W rezultacie powstała cudownie eklektyczna i oryginalna wizja królewskiego dworu, znakomicie oddająca przepych bajkowego królestwa. Ogromna sala balowa mierząca 50 metrów długości i 35 metrów szerokości wypełniła całą słynną halę 007 w Pinewood. Wyposażono ją w ogromne schody, marmurowe posadzki i żyrandole wykonane na zamówienie we Włoszech, a do uszycia zasłon użyto ponad 2000 metrów materiału. 
 
Kopciuszka i innych klasyków Disneya pamiętam przede wszystkim majestatyczność – wyjawia reżyser Kenneth Branagh –  te filmy przenosiły widza do innego, ponadnaturalnego świata, gdzie akcja rozgrywała się w zamkach, na salach balowych i ogromnych schodach. (...) chcieliśmy pokazać miejsce z potencjałem magicznym, dające pole do popisu czarodziejce matce chrzestnej. 
 
Przed równie wymagającym zadaniem stanęła znana kostiumograf Sandy Powell, która podjęła się opracowania koncepcji wyglądu postaci już na dwa lata przed rozpoczęciem zdjęć. To dzięki niej bogactwo kolorów i materiałów ożywiło opowieść w niezwykle widowiskowy sposób. Grająca Kopciuszka Lily Jamesprzyznała w jednym z wywiadów, że kiedy po raz pierwszy nałożyła słynną błękitną balową suknię, nie mogła uwierzyć własnym oczom. Dzięki ośmiu warstwom cienkiego jedwabiu w różnych odcieniach błękitu i fioletu ozdobionych migoczącymi kryształami Swarovskiego poczuła się jak prawdziwa księżniczka. A przy okazji odkryła, że życie księżniczek oraz ich adoratorów wcale nie jest usłane różami: 
 
Suknia była naprawdę ciężka. Biedny Richard Madden, który w filmie gra rolę księcia, miał mnie podnieść do góry i to go prawie zabiło. Musiał się wybrać na siłownię, bo suknia potrajała moją wagęRównież taniec w pięknej kreacji okazał się niezwykle trudnym przedsięwzięciem - Uczyłam się tańczyć, nawet nie myśląc o sukni. Po miesiącach prób do scen tańca przeżyłam kompletne załamanie nerwowe, kiedy ją nałożyłam. Pomyślałam sobie „Jak ja będę tańczyć w czymś takim?Suknia jest bardzo delikatna. Może się podrzeć od samego wzroku patrzącego. Kiedy dodaliśmy do tego wielkie stopy Richarda, zaliczyliśmy parę katastrof – ale w końcu doprowadziliśmy scenę tańca do perfekcji
Nerwowość aktorki wzbudziły także sceny z udziałem słynnego szklanego pantofelka, niezwykle ciężkiego, bo w całości wykonanego z kryształu Swarovskiego i kosztującego aż osiem tysięcy funtów! Była przerażona, że przypadkiem go upuści i stłucze, szczególnie podczas sceny w deszczu.
 
WIELOWYMIAROWE POSTACI
 
Napisanie scenariusza oddającego najważniejsze wątki animowanego klasyka, a jednocześnie atrakcyjnego dla współczesnych widzów, powierzono Chrisowi Weitzowi. Scenarzysta skupił się na stworzeniu wielowymiarowych, autentycznych postaci. 
 
Nasza wersja Kopciuszka nie jest rewizjonistyczna – wyjaśnia Weitz. –Główna bohaterka robi to, co robiła w bajce, ale współczesnej publiczności bardzo trudno zrozumieć, dlaczego źle traktowana dziewczyna nie ucieka z domu i nie zwraca się o pomoc, na przykład do opieki społecznej. Chodziło nam o to, jak przekazać najważniejsze elementy opowieści i najpiękniejsze cechy Kopciuszka, takie jak upór w dążeniu do celu, honor i hart ducha, którymi rzadko cechują się współcześni bohaterowie
 
 
Kopciuszek ma silne poczucie humoru i swojej dojrzałości. Rozumie, że ludzie niekiedy są okrutni wbrew sobie i niekoniecznie oznacza to, że są źli. Potrafi nadstawić drugi policzek. Umie znaleźć dowcip w nieoczywistych sytuacjach. To wszystko przedstawiamy jako wyraz siły, nie słabości. Pokazujemy, jak Kopciuszek przeciwstawia się swojej macosze, ponieważ współcześnie oczekujemy takiej postawy wobec tych, którzy czynią krzywdę. Nasza bohaterka nie jest bezradną i użalającą się nad sobą ofiarą. Jest bardzo świadoma, pozytywna i uduchowiona – dodaje reżyser Kenneth Branagh.
 
Odtwórczyni tytułowej roli Lily James była zachwycona prostotą i klasyczną atmosferą scenariusza oraz faktem, że siła Kopciuszka – w przeciwieństwie do popularnych dziś kobiet-wojowniczek – płynie z wewnątrz. Aktorka przyznaje, że w dzieciństwie jej ulubioną disnejowską księżniczką była odważna i ciekawa świata Bella z Pięknej i bestii. Kreując postać Kopciuszka, Lily starała się przekazać jej właśnie te cechy. 
 
Chcieliśmy, aby ze scenariusza wynikało niezbicie, że życie naszej bohaterki nie jest zdeterminowane przez pojawienie się w nim mężczyzny ani wytwornych i kosztownych przedmiotów. Tej dziewczyny nie określa również jakaś łatwo osiągalna magiczna moc, jaką dysponuje matka chrzestna-czarodziejka, mogąca w sposób wszechmocny rozwiązać wszelkie problemy. Matka Chrzestna oczywiście przychodzi z pomocą, ale – tak jak w życiu – wszystko zależy przede wszystkim od jednostki. Kopciuszek staje na wysokości zadania – podkreśla reżyser Kenneth Branagh.
 
Filmowcom zależało również na tym, aby uniknąć stworzenia stereotypowego wizerunku płytkiego, jednowymiarowego przystojnego księcia, co aktor Richard Madden przyjął z autentyczną ulgą. Kit jest błyskotliwym młodzieńcem, a to czyni go znacznie bardziej wiarygodnym obiektem uczuć Elli. Allison Shearmurwyjaśnia: Nie chcieliśmy, żeby Ella zakochiwała się w nim ze względu na urodę, tylko ze względu na inteligencję, opiekuńczość i rycerskość
 
Postać macochy także nabrała głębszego wymiaru dzięki interpretacji odgrywającej ją aktorki. Cate Blanchett przedstawiła macochę jako pełnokrwistą osobę, przeżywającą wewnętrzne cierpienia i niepozbawioną cech pozytywnych. 
Chcieliśmy pokazać widzom, że motywy tej postaci były szczere i racjonalne. Na przykład, chęć uzyskania zabezpieczenia finansowego dla siebie i zapewnienia szczęśliwiej przyszłości córkom to uzasadnione cele, choć dążyła do nich nie zważając na nic innego – tłumaczy reżyser.
Niesamowite jest to, jak Cate nawet w tych krótkich chwilach spokoju i kontemplacji potrafiła pokazać, że macocha dźwiga na swych barkach całe swoje życie przepełnione niespełnionymi marzeniami – dodaje Shearmur.
 blog comments powered by Disqus