Koriolan


plakat filmu Koriolan
Reżyseria: Ralph Fiennes
Scenariusz: John Logan
na podstawie dramatu Williama Szekspira
Muzyka: Ilan Eshkeri
Zdjęcia: Barry Ackroyd
Montaż: Nicolas Gaster
Producent: Ralph Fiennes

Obsada:

Gerard Butler jako Tullus Aufidius
Ralph Fiennes jako Caius Martius Koriolan
Lubna Azabal jako Tamora
Ashraf Barhom jako Cassius
Jessica Chastain jako Virgilia
Brian Cox (I) jako Menenius
Vanessa Redgrave jako Volumnia
Paul Jesson jako Brutus
James Nesbitt jako Sicinius
Dragan Micanovic jako Titus Lartius

Dystrybutor: Kino Świat
Rok produkcji: 2011
Data premiery polskiej: 8 czerwca 2012
Tytuł oryginalny: Coriolanus
Zagraniczna strona filmu: http://www.coriolanusmovie.co.uk/
Czas trwania filmu: 122 min.
Produkcja: Wielka Brytania
Gatunek: dramat

 

Debiut reżyserski jednego z najznakomitszych aktorów brytyjskich – nominowanego do Oscara za role w „Liście Schindlera” i „Angielskim pacjencie” Ralpha Fiennesa.

„Koriolan” to najnowocześniejsza od czasu „Romea i Julii” Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira, ukazującego krwawą zemstę generała Kajusa Marcjusza na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie. Wygnany i upokorzony przyłącza się do armii Wolsków pod wodzą Aufidiusza, by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.

Scenariusz pełnego widowiskowych scen batalistycznych „Koriolana” napisał John Logan, wielokrotnie nominowany do Oscara autor najbardziej cenionych widowisk historycznych ostatnich lat „Gladiator” i „Ostatni samuraj”, a w głównych rolach obok reżysera i pamiętnego Króla Leonidasa z hitu „300” – Gerarda Butlera, wystąpiła nagrodzona Oscarem Vanessa Redgrave, Brian Cox i odkryta przez Terrence’a Malicka w „Drzewie życia” Jessica Chastain. Autorem zdjęć jest Barry Ackroyd, nominowany do Oscara za „Hurt Locker. W pułapce wojny”.blog comments powered by Disqus