Żelazny Krzyż

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 1 stycznia 2005

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Region: 2
Dystrybutor: Monolith Video
Reżyseria: Sam Peckinpah
Scenariusz: Julius J. Epstein, James Hamilton, Walter Kelley
na podstawie powieści Willi Heinricha "Das Geduldige Fleisch" ("Cierpliwe mięso")
Muzyka: Ernest Gold
Zdjęcia: John Coquillon

Obsada:

James Coburn jako Kapral Rolf Steiner
Maxymilian Schell jako Kapitan Stransky
James Mason jako Płk. Brandt
David Warner jako Kiesel
Senta Berger jako Eva

1943. Front Wschodni. Trwa niemiecka inwazja na ZSRR. Zapowiadany Blitzkrieg okazał się morderczą walką z mrozem i bagnami, walką nie o to "kto wygra", lecz o to "kto przeżyje". Patrol sierżanta Steinera wraca z wypadu za radzieckie linie. Żołnierze przyprowadzają ze sobą jeńca - kilkunastoletniego "syna pułku". Świeżo przybyły na front pruski junkier kapitan von Stransky marzy o zdobyciu Żelaznego Krzyża. Odznaczenie ma pomóc mu w karierze. Przeniesiony na własną prośbę z "cywilizowanej" wojny na Zachodzie nie ukrywa niesmaku na widok panującego rozprężenia i nieprzestrzegania regulaminu. Mianowany dowódcą batalionu, w skład którego wchodzi Steiner, wydaje rozkaz zastrzelenia małego "Iwana". Odmowa Steinera to początek osobistego konfliktu.


Autor recenzji dvd: Arisara

Obraz

Jak na dzieło sprzed blisko 30 lat obraz Peckinpaha przetransferowany na DVD prezentuje się bardzo dobrze. Widać tu co prawda lekkie rozmycie lecz wszelkie tego typu nieprawidłowości spokojnie można przypisać oryginałowi. W stosunku do kopii tego filmu, którymi czasami raczy telewizja, obraz wygląda na oczyszczony i podrasowany.
Ocena: 4/5

Dźwięk

Mono DD 2.0. Niestety nie pokuszono się o transfer do 5.1 lecz tu pretensje można zgłaszać wyłącznie do licencjodawcy. Monolith wydał film prawie identycznie jak zagraniczni dystrybutorzy. W swojej klasie brzmi czysto i dobrze.
Ocena: 3/5

Dodatki

Tych niestety brak.
Ocena: 1/5

Podsumowanie

Mimo, iż wydanie jest bardzo ubogie to z satysfakcją należy stwierdzić, iż nie różni się ono znacznie od wydania brytyjskiego, amerykańskiego bądź niemieckiego. Tam również nie ma dodatków (z wyjątkiem filmografii i zdjęć) i mamy do czynienia z oryginalnym dźwiękiem monofonicznym DD 2.O. Trudno oczekiwać by polski dystrybutor wyprzedzał tych, od których nabywa prawa do regionalnego realese'u. Orson Welles twierdził, iż Żelazny Krzyż to najlepszy film antywojenny, jaki kiedykolwiek widział. Z taką rekomendacją nie możne zabraknąć go w domowej kolekcji prawdziwego kinomana.
Ocena: 3.5/5blog comments powered by Disqus