Ciemnoniebieski świat

okładka
DVD Info

Format obrazu: 16:9, 2.35:1
Dźwięk:czeski (Dolby Digital 5.1), czeski (DTS), polski (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: 16 scen
Region: 2
Dystrybutor: Vision

Dodatki

  • Ciemnoniebieski Świat - jak powstawał film (materiał filmowy)
  • Powietrzna symfonia (materiał filmowy)
  • Jak powstawały efekty specjalne (materiał filmowy)
  • teledysk
  • storyboard
  • galeria
  • zwiastun kinowy
  • sylwetki aktorów i twórców
  • interkaktywny quiz

Reżyseria: Jan Sverak
Scenariusz: Zdenek Sverak
Muzyka: Ondrej Soukup
Zdjęcia: Vladimir Smutny
Montaż: Alois Fisarek
Producent: Jan Sverak

Obsada:

Ondrej Vetchy jako Frantisek Slama
Krystof Hadek jako Karel Vojtisek
Tara Fitzgerald jako Susan Whitmore
Charles Dance jako Wing-Commander Bentley
Oldrich Kaiser jako Jan Machaty

Opowieść o czeskich pilotach walczących pod angielskim niebiem w czasie II Wojny Światowej. Wojenna zawierucha jest tu tłem dla opowiedzienia historii przyjaźni młodych lotników Franty i Karela, którzy zakochują się we wdowie po angielskim żołnierzu. Ciemnoniebieski świat to jeden z najdroższych filmów w historii czeskiej kinematografii, absolutny zwycięzca tamtejszych nagród filmowych - Czeskich Lwów (4 stauteki - w tym  za reżyserię i zdjęcia - spośród 7 nominacji) oraz czeski kandydat do Oscara w 2002 roku.


Autor recenzji dvd: Arisara

Obraz

Lekkie, prawie niedostrzegalne ziarno ma charakter filmowy. Obraz przetransferowany na DVD wypada bardzo dobrze, wydawca zafundował nam naprawdę wysoką jakość. Fakt ten cieszy tym bardziej, że jako widzowie w przypadku Ciemnoniebieskiego Świata jesteśmy "skazani" na docenienie pracy operatorskiej na małym ekranie. Film bowiem nie trafił do polskich kin.
Ocena: 5/5

Dźwięk

Magiczne słówko DTS. Dźwięk brzmi selektywnie i przestrzennie (do moich ulubionych fragmentów należy moment w którym pocisk z działka "tarabani" wewnątrz kabiny myśliwca). Do tego klasyczne DD 5.1 oraz lektor. Czego chcieć więcej?
Ocena: 5/5

Dodatki

Jest ich tu całe zatrzęsienie. I to również w jakimś stopniu rekompensuje ono fakt, iż film Svankmajera trafia do Polski tak późno i z pominięciem kin. Jak na wojenną wysokobudżetową produkcję przystało znaczną część z nich poświęcono tematyce "making of". Oprócz tego mamy m.in. galerię, teledysk i filmowy quiz. Słowem "dla każdego, coś miłego".
Ocena: 5/5

Podsumowanie

Mimo, iż jest to wydanie zwykłe to w żaden sposób nie ustępuje serii QDVD znajdującej się w ofercie tego samego dystrybutora. Wyróżnia się jakością, ilością dodatków, "dvdfilskim" opakowaniem oraz niską ceną. Pozycja obowiązkowa.
Ocena: 5/5blog comments powered by Disqus