Defendor


plakat filmu Defendor
Reżyseria: Peter Stebbings
Scenariusz: Peter Stebbings
Muzyka: John Rowley
Zdjęcia: David Greene
Montaż: Geoff Ashenhurst

Obsada:

Woody Harrelson jako Arthur Poppington / Defendor
Kat Dennings jako Kat
Elias Koteas jako Chuck Dooney
Sandra Oh jako Dr. Park
Lisa Ray jako Dominique Ball
Michael Kelly jako Paul Carter
Charlotte Sullivan jako Fay Poppington

Rok produkcji: 2009
Tytuł oryginalny: Defendor
Czas trwania filmu: 95 min.
Produkcja: Kanada
Gatunek: komedia, science-fiction

„To nie są żarty. Jestem śmiertelnie poważny. Idziesz za kratki” - mówi Defendor o twarzy Woody'ego Harrelsona i jest przy tym naprawdę poważny. W Hammertown, mieście, które swym młotem złamało już niejeden życiorys, żarty dawno się skończyły. Policjantom mylą się strony barykady i tylko on jeden, ostatni sprawiedliwy, wie jak odróżnić prawdziwego gliniarza od „śmiecia z odznaką”.

Hammertown to miasto, które swoim młotem złamało niejeden życiorys. Tu robotom drogowym nie widać końca, wiosna nie chce nadejść, a na ulicy rządzi przemoc. Najbliżej stąd chyba do Baltimore z serialu „The Wire”. Jak żyć w takim świecie, gdzie, cytując klasyka, już tylko emigracja albo koktajle Mołotowa? Arthur wybiera ścieżkę superbohaterską i bierze sprawy w swoje ręce. Ale, zamiast butelek z benzyną, w jego arsenale znajdują się wściekłe osy, szklane kulki i pałka. Pistolety, jak wiadomo, są dla tchórzy. Ale działać trzeba, a Arthurowi przyświeca potrzeba zemsty na tajemniczym Kapitanie Industry, który doprowadził do upadku jego matkę. Kolejną ofiarą może stać się dziewczyna o pseudonimie Angel, która nagle zjawia się w życiu Defendora, bo, jak połowa mieszkańców tego miasta, nie ma dokąd pójść. Na domiar złego policjantom prawo miesza się z bezprawiem i na ulicach więcej jest „śmieci z odznaką” niż prawdziwych funkcjonariuszy prawa. Sędziowie zamiast wsadzać złych za kratki, na badania psychiatryczne wysyłają tych, którzy chcą tu coś zdziałać. Żyć jak człowiek, a tym bardziej jak superbohater, naprawdę nie jest tu lekko.

W roli Defendora, ostatniego sprawiedliwego w mieście Hammertown, występuje Woody Harrelson. I w sumie na tym opis filmu Stebbingsa mógłby się skończyć. Bo kiedy Harrelson mówi: „Nie ma żartów. Jestem śmiertelnie poważny. Idziesz siedzieć”, wiemy, że coś się dzieje. To coś, to aktorski kunszt Harrelsona, który ujawnia się w paradoksalnym zestawieniu - będąc śmiertelnie poważnym, jednocześnie wzbija się na wyżyny komizmu i budzi współczucie. Na drugim planie zaś króluje Elias Koteas, pracujący pod przykrywką glina, który zszedł na manowce. Hasło na plakacie filmu głosi: „Mrocznie zabawny!” i trafia w punkt, choć z naciskiem na to pierwsze. Żarty żartami, ale to naprawdę brutalny świat, w którym czasem każdy, nawet superbohater może potrzebować pomocy.


Defendor - galeria plakatówblog comments powered by Disqus