Kwiat pustyni


plakat filmu Kwiat pustyni
Reżyseria: Sherry Hormann
Scenariusz: Sherry Hormann
na podstawie powieści Waris Dirie
Muzyka: Martin Todsharow
Zdjęcia: Ken Kelsch

Obsada:

Liya Kebede jako Waris Dirie
Sally Hawkins jako Marylin
Craig Parkinson jako Neil
Meera Syal jako Pushpa Patel
Anthony Mackie jako Harold Jackson
Juliet Stevenson jako Lucinda
Timothy Spall jako Terry Donaldson

Dystrybutor: Kino Świat
Rok produkcji: 2009
Data premiery polskiej: 26 marca 2010
Tytuł oryginalny: Desert Flower
Czas trwania filmu: 120 min.
Produkcja: Austria, Niemcy, USA
Gatunek: dramat

Urodzona w Somalii Waris Dirie zostaje jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek świata. Pochodząca z rodziny pasterzy kóz dziewczyna odbywa fascynującą podróż, która rozpoczyna się na afrykaskiej pustyni, a kocńzy na prestiżowych wybiegach mody.

Życie Waris nie było jednak usłane rami. W wieku pięciu lat została poddana nieludzkiemu zabiegowi obrzezania. W wieku lat 13. uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem. Wiele dni błąkała się po pustyni, aż  dotarła do stolicy Somalii Mogadiszu. Wkrótce potem krewni wysłali ją do Londynu, gdzie pracowała przez kilka lat jako gosposia w ambasadzie Somalii. Kiedy ją opuściła, nie potrafiła nawet pisać i nie miała gdzie mieszkać. Jako że przebywała w Anglii nielegalnie, w każdej chwili mogła zostać deportowana do ogarniętego wojną ojczystego kraju.

Na szczęście spotykała na swojej drodze rezolutną ekspedientkę Marylin, która otoczyła ją  opieką. Waris podjęła pracę w barze szybkiej obsugi, gdzie wypatrzył ją synny fotograf Terry Donaldson. Razem z ambitną agentką Lucind  udaje mu się przemienić dziewczynę w zawodow modelkę. Jednak za błyszczącą fasadą nowego życia Waris kryje się wstrząsające zdarzenie z przeszłości. Będąc u szczytu kariery I sławy, dziewczyna wyjawia, że w dzieciństwie została rytualnie okaleczona. Jej historia wywołuje falę współczucia I kontrowersji, a Waris postanawia poświęcić życie na walkę z barbarzyńską tradycją.


Kwiat pustyni - galeria plakatówblog comments powered by Disqus