Legenda Rity


plakat filmu Legenda Rity
Reżyseria: Volker Schlondorff
Scenariusz: Wolfgang Kohlhaase, Volker Schlondorff
Zdjęcia: Andreas Höfer
Montaż: Peter Przygodda

Obsada:

Bibiana Beglau jako Rita Vogt
Martin Wuttke jako Erwin Hull
Nadja Uhl jako Tatjana
Harald Schrott jako Andreas 'Andi' Klein
Alexander Beyer jako Jochen Pettka
Jenny Schilly jako Friederike Adebach
Mario Irrek jako Joachim Klatte

Rok produkcji: 2000
Tytuł oryginalny: Die Stille nach dem Schuss
Czas trwania filmu: 103 min.
Produkcja: Niemcy
Gatunek: dramat polityczny

20-letnia Rita Vogt należy do grupy radykalnych terrorystów, którzy w latach 70. dokonują w Republice Federalnej Niemiec zbrojnych akcji skierowanych przeciwko systemowi kapitalistycznemu. Wydaje im się, że walczą o lepszy świat, w którym panowałaby równość i sprawiedliwość, a pieniądz nie rządziłby wszystkim. W trakcie akcji odbicia z więzienia przywódcy grupy i zarazem chłopaka Rity, Andreasa Kleina, ginie znany adwokat.

Ścigani przez policję młodzi terroryści usiłują przedostać się do Berlina Zachodniego. Na granicy w Berlinie Wschodnim zostają zatrzymani przez agentów Stasi. Rita prosi o pomoc jednego z nich, Erwina, poznanego przez nią wcześniej na lotnisku. Dzięki niemu grupa trafia do Paryża. Ale i to miasto przestaje być dla nich dobrym schronieniem, gdy Rita podczas rutynowej kontroli zabija policjanta. Erwin znów oferuje im pomoc, proponując, aby przenieśli się do NRD i - rozdzieliwszy się - rozpoczęli normalne życie typowych przedstawicieli klasy robotniczej...

Film uhonorowany na MFF w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem ex-aequo za role żeńskie dla Bibiany Beglau i Nadji Uhl oraz Błękitnym Aniołem dla najlepszego filmu europejskiego.


Legenda Rity - galeria plakatówblog comments powered by Disqus