Zmuszony do skupienia

Autor: Biko
plakat filmu Zmuszony do skupienia

Nie sposób dotrzeć do samego Dogville bez znajomości  Larsa von Triera, a raczej bez znajomości jego  prowokacyjnych zamysłów-projektów, które niejednokrotnie wzbudzają kontrowersyjne dyskusje. Żeby poczuć smak tego, co spotka nas w Dogville należałoby poznać wcześniej Idiotów, Przełamując fale czy Tańcząc w ciemnościach.
Do małego hermetycznego miasteczka przybywa obca kobieta (Grace), która ucieka przed niebezpiecznymi gangsterami. Z pomocą przychodzi cała społeczność na czele z niespełnionym pisarzem-filozofem (Tom).Wszystko układa się zupełnie spokojnie. W zamian za ukrycie Grace pomaga mieszkańcom, oni natomiast obdarzają ją "zaufaniem". Życie toczy się swoim trybem - miasteczka samowystarczalnego. Do czasu aż biorą górę ludzkie namiętności i chore dążenia mieszkańców. Kobieta szybko przekonuje się o tym, iż dobro i bezpieczeństwo ma zupełnie inny wymiar.
To co w tym filmie ujmuje to nowatorskość - samo miasteczko to plan sztuki teatralnej, gdzie wszystko i wszystkich doskonale można obserwować, brak jest plenerów i niepotrzebnych detali. Widz zmuszony jest do skupienia się na samych aktorach i tym co można z nich wyczytać, oraz na  pojedynczych rekwizytach, które są ważnymi elementami całości. Metoda realizacji nie odbiega bardzo od założeń manifestu Dogmy (kręcenie" z ręki", brak specjalnego oświetlenia, surowość, brak przesunięcia w czasie i przestrzeni) przy jednoczesnym braku silenia się na stworzenie dzieła. Sprawia wrażenie teatru telewizyjnego ,którego sposób inscenizacji nie nudzi przez bez- mała trzy godziny.
Czy von Trier ma prawo wykorzystywać takie środki wyrazu żeby wciągać widza w koszmar prawdziwych odczuć - relacji -działań - strachu, w coś co jest w każdym z nas - granice moralności? Nie sposób się przed tym wybronić patrząc na Dogville - film pełen mocnych doznań.
Dogville to kontynuacja wcześniej podejmowanego problemu przez von Triera - problemu moralności (poświęcenia, sumienia, oddania, zaufania). Tym razem pozwala on jednak swojej głównej bohaterce na to co do tej pory nie miało miejsca w żadnym jego filmie - możliwość zemsty, a czym zaskoczy nas dalej? Możliwe, że odpowiedzi udzieli nam dalsza część trylogii, którą zapoczątkował Dogville.


blog comments powered by Disqus