Lalki

okładka
DVD Info

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:japoński (Dolby Digital 5.1), polski (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: 12 scen
Nośnik:jedna płyta DVD-5
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film

Dodatki

  • "Lubię ten film"
  • zwiastuny

Reżyseria: Takeshi Kitano
Scenariusz: Takeshi Kitano
Muzyka: Joe Hisaishi
Zdjęcia: Katsumi Yanagishima
Kostiumy: Yohji Yamamoto

Obsada:

Miho Kanno jako Sawako
Hidetoshi Nishijima jako Matsumoto
Tatsuya Mihashi jako Hiro

Inspirację do swego najnowszego filmu Takeshi Kitano zaczerpnął z najbardziej japońskiej z form sztuki – teatru lalkowego Bunraku. Początkowa, długa sekwencja, pokazuje władców marionetek z ich lalkami – każdą sterowaną czasem nawet przez trzech ludzi jednocześnie.(...) [Do opowieści o Matsumoto i Sawako] Kitano odważnie wprowadza dwa inne wątki: starzejącego się bossa yakuzy, potężnego i bogatego, który jednakże jest samotny, a jego zdrowie szwankuje, oraz historię młodej gwiazdy pop, uwielbianej przez miliony. Podczas gdy Matsumoto i Sawako przemierzają kraj, Kitano snuje refleksję na temat ich nieśmiertelnej miłości za pomocą dwóch opowieści równoległych, także podejmujących temat niezachwianego uczucia i oddania.

Połączenie sztuczności teatru z realizmem kina daje Kitano licencję na podejmowanie śmiałych i odważnych decyzji artystycznych, którą to wolność reżyser efektywnie wykorzystuje, by stworzyć najbardziej ambitny ze swych dotychczasowych filmów. W tym pięknym, wzruszającym dziele, Kitano – wydobywając żarliwe uczucia drzemiące w teatrze Bunraku – odkrywa świat niewyobrażalnego fizycznego piękna: japoński pejzaż we wszystkich swych zmiennych nastrojach.


Autor recenzji dvd: Hajoo

Obraz

Obraz jest przepiękny. Od początku jesteśmy raczeni przebogatą paletą barw wylewających się z ekranu. Dzięki temu możemy prawie namacalnie odkryć piękno japońskiej przyrody. Kontury wyraźne, krawędzie niekiedy rozmywają się, ale jest to raczej zabieg celowy. Reasumując obraz dobry, ale nie rewelacyjny.
Ocena: 4/5

Dźwięk

klatka z filmu Nie znajdziemy tu taniego efekciarstwa. Po prostu podano nam dźwięk jako integralną część opowieści. Słyszymy naturalnie brzmiący szum wiatru, liście szeleszczące na drzewach. Dialogi są czytelne, kierunkowość dobra, a scena dźwiękowa wystarczająco szeroka. Ważnym elementem jest niezwykle interesująca muzyka, skomponowana przez Joe Hisaishi. Dźwięk bardzo dobrze komponuje się z opowieścią, którą oglądamy.
Ocena: 4/5

Dodatki

klatka z filmu Oprócz standardowej dawki typu zwiastuny mamy coś jeszcze. Mianowicie dodatek pod tajemniczo brzmiąca nazwą: "Lubię ten film". Dodatki te wg dystrybutora miały być nową jakością wśród wydań DVD. Jak pamiętamy z recenzji filmu "Nikotyna" chyba nie do końca się udało. Czy tym razem było tak samo? Tym razem pan Hubert Kuberski przez ok. 10 minut dzieli się z nami swoją fascynacją kinem japońskim i osobą Takeshi Kitano. W sposób zwięzły i w miarę interesujący spowodował, że starałem się spojrzeć na "Lalki" innym okiem, trochę bardziej "uzbrojonym". Myślę, że ten dodatek ma przed sobą bogatą przyszłość. Choć jego forma powinna się trochę zmienić. Najlepiej jakby o filmie wypowiadały się co najmniej dwie, a może nawet i trzy osoby. Dałoby to nam na pewno więcej do myślenia.
Ocena: 1.5/5

Podsumowanie

Wydanie DVD jest bardzo dobre, ładny obraz i ciekawy dźwięk. Szkoda tylko dodatków, których tak naprawdę nie ma.
Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus