Recenzja wydania DVD filmu "Gra Endera"

Autor: Hagath
Korekta: Pityez
6 kwietnia 2014

Gra Endera to ekranizacja popularnej książki science fiction Orsona Scotta Carda pod tym samym tytułem. Opowiada o uzdolnionym chłopcu, który zostaje wysłany do kosmicznej szkoły bojowej, by ostatecznie stać się dowódcą floty mającej zatrzymać inwazję obcych. Nie jest to jednak przesiąknięty efektami specjalnymi film akcji – produkcja Gavina Hooda, podobnie jak książkowy oryginał, ma też wzruszać i zmuszać do myślenia. Choć obraz nie dorównuje do końca dziełu Carda, to niewątpliwie jest to pozycja, którą warto mieć na półce.

Ekranizacja stworzona przez Gavina Hooda przyciąga widza interesującą fabułą i wyrazistymi kreacjami aktorskimi. Choć większość aktorów to jeszcze dzieci lub nastolatki, ich potencjał jest doskonale widoczny – szczególnie u wcielającego się w głównego bohatera Asy Butterfielda. Starsi członkowie obsady, jak chociażby Harrison Ford, Ben Kingsley czy Viola Davis, zgrabnie dopełniają całość. Największą wadą filmu jest jednak fakt, iż chwilami jest on bardziej streszczeniem książki niż jej ekranizacją. Niektóre wątki można było bardziej rozbudować, a obrazowi przydałoby się jakieś dodatkowe 30 minut. Niemniej, jest to produkcja niewątpliwie godna polecenia. Jeśli jeszcze nie widzieliście filmu, a chcielibyście dowiedzieć się o nim więcej, przeczytajcie naszą recenzję.

Samo wydanie DVD jest udane, choć widz musi się trochę napracować, by się do niego dostać. Papierowe pudełko, w którym znajduje się plastikowe opakowanie z płytą, jest tak dopasowane, że ledwo można wyjąć jedno z drugiego. To chyba jednak najpoważniejszy minus wydania cyfrowego. Menu jest przyjemne dla oka oraz w polskiej wersji językowej. Do tłumaczenia filmu w przypadku napisów nie można mieć żadnych zarzutów. Trochę jednak brakuje opcji wyboru lektora, bowiem alternatywą do napisów jest tylko dubbing.

Największą zaletą wydań cyfrowych w dystrybucji Monolith Video jest to, iż dodatki są zawsze w polskiej wersji językowej. DVD z filmem Gra Endera oferuje nam sześć dodatkowych, usuniętych scen, głównie przedstawiających zakulisowe rozgrywki dowództwa oraz ich komentarze odnośnie zachowania Endera. Niestety, to jedyne materiały specjalne na płycie – brakuje chociażby kilku wywiadów z obsadą, na przykład jakichś przemyśleń o samej historii czy dotyczących współpracy między bardzo doświadczonymi aktorami a tymi stojącymi dopiero na początku ścieżki swojej kariery.

Gra Endera to nieprzeciętna produkcja o niezwykle interesujących bohaterach. Jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych filmów science fiction oraz jednocześnie jedna z bardziej udanych ekranizacji ostatnich lat. Warto też podkreślić, że choć większość postaci stanowią dzieci, nie jest to film stricte skierowany do młodszych widzów. Osoby, które nie czytały książkowego oryginału, mogą być zaskoczone dojrzałością i powagą poruszanych problemów oraz kilkoma szokującymi scenami. Tym samym Gra Endera to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów science fiction.

Zobacz także:

Recenzja filmu

Opis wydania DVDblog comments powered by Disqus