Wróg u bram

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 15 listopada 2001

Format obrazu: 2.35:1, anamorficzny
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 5.1)
Języki napisów: angielski, arabski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, fiński, hebrajski, holenderski, norweski, polski, portugalski, rumuński, szwedzki, słoweński, węgierski
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Vue Movie Distribution

Dodatki

  • zwiastun kinowy,
  • materiał o filmie,
  • wywiady z aktorami i twórcami,
  • sceny niewykorzystane

Reżyseria: Jean-Jacques Annaud
Scenariusz: Jean-Jacques Annaud, Alain Godard
Muzyka: James Horner
Zdjęcia: Robert Fraisse
Montaż: Noëlle Boisson, Humphrey Dixon
Scenografia: Wolf Kroeger
Kostiumy: Janty Yates
Casting: John Hubbard

Obsada:

Ed Harris jako Konig
Jude Law jako Wasilij Zajcew
Bob Hoskins jako Chruszczow
Joseph Fiennes jako Daniłow
Rachel Weisz jako Tanja Szernowa
Gabriel Thomson jako Sasza
Ron Perlman jako Kulikow
Matthias Habich jako Generał Paulus

Jest rok 1942, naziści zbierają w Rosji krwawe wojenne żniwo. Pod osobistym przywództwem Chruszczowa (Bob Hoskins) mieszkańcy Stalingradu podejmują desperacka próbę oporu, podniesieni na duchu wyczynami swego lokalnego bohatera Wasilija Zajcewa (Jude Law). Ten znakomity snajper, dzięki propagandzie swego przyjaciela komisarza Daniłowa (Joseph Fiennes), staję się żywą legendą.
Aby położyć kres niebezpiecznej sławie, Niemcy wysyłają do Stalingradu swego najlepszego strzelca - majora Koniga. W tym czasie Wasilija i Daniłowa rozdziela miłość do jednej kobiety (Rachel Weisz). Wasilij, opuszczony przez przyjaciela, sam musi stawić czoła niemieckiemu przeciwnikowi. Płonące miasto staje się areną zaciekłego pojedynku dwóch przebiegłych graczy, którzy prowadzą własna wojnę w imię honoru, odwagi i ojczyzny.


Autor recenzji dvd: Berdysz

Obraz

Obraz jest bez zarzutu. Pomimo wszechobecnego dymu na ekranie obraz jest przejrzysty i ostry. Przez cały czas trwania filmu nie dopatrzyłem się żadnych "artefaktów". Z drugiej jednak strony obraz nie zachwyca niczym nadzwyczajnym.
Ocena: 4/5

Dźwięk

Tutaj niestety się zawiodłem. Pomimo dużego pola do popisu twórcy się nie postarali. Dźwięk jest najsłabszym elementem tego wydania. Praktycznie brak pozycjonowania. Lepsze efekty osiągałem na niektórych kasetach video gdy miałem sprzęt Dolby Pro Logic. Dobrodziejstwa Dolby Digital są tutaj niesłyszalne. W porównaniu do "Szeregowca Ryana" "Wróg u bram" wypada bardzo miernie w tym względzie (a chciałoby się posłuchać pikujących junkersów.... No cóż). Podobne odczucia miałem na "Braveheart" - tak samo zaprzepaszczony dźwięk.
Ocena: 3/5

Dodatki

Dodatków nie jest za wiele ale stoją one na przyzwoitym poziomie. Patrząc na nie przychodzi mi na myśl, że taki pakiet powinien być standardowy. Uśmiechałem się z politowaniem słuchając jak skądinąd świetny aktor Jud Law (Wasilij Zajcew) mówi, iż nie wiedział, że Związek Radziecki miał taką dużą rolę w II wojnie światowej. Ach ta anglo-amerykańska propaganda mówiąca, iż to oni wygrali tę wojnę.
Ocena: 3/5

Podsumowanie

"Wróg u bram" to bardzo dobry film. Scena przeprawy przez wołgę pod ostrzałem niemieckiej artylerii i nurkujących "sztukasów" zapiera dech w piersiach. Atak "nieuzbrojonych" Rosjan na pozycje niemieckie to również fantastyczna scena. Dobra obsada i dobre aktorstwo. Polecam!
Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus