Recenzja wydania DVD filmu "Plan ucieczki"

Autor: Hagath
Korekta: Pityez
11 kwietnia 2014

Plan ucieczki, nie wiedzieć czemu, nie trafił w Polsce do dystrybucji kinowej. Jest to fakt o tyle dziwny i niespodziewany, że główne role grają w nim Sylvester Stallone oraz Arnold Schwarzenegger – te nazwiska już od lat przyciągają do kin niesłabnące rzesze widzów. Teraz fani pojawiają się na seansach nawet w jeszcze większej liczbie, głównie z sentymentu do tych filmowych zabijaków. Do tego dochodzi zyskujący coraz większą popularność Jim Caviezel. Mimo to, film trafił do Polski tylko na DVD – i jest to DVD, które po prostu trzeba mieć na swojej półce.

Plan ucieczki to thriller z pewnymi elementami kina akcji. Opowiada historię Raya Breslina (Sylvester Stallone) – specjalisty w dziedzinie zabezpieczeń, który od lat zawodowo ucieka z więzień, by ukazać luki w poszczególnych systemach. Jednak kiedy pewnego dnia przyjmuje zlecenie zbadania tajnego więzienia CIA, nie spodziewa się, że jego umiejętności zostaną wystawione na naprawdę ciężką próbę. Okazuje się, że padł ofiarą oszustwa, a by odzyskać wolność i wyrwać się z spod władzy surowego dyrektora Hobbesa (Jim Caviezel), musi znaleźć wspólnika do ucieczki (Arnold Schwarzenegger).

Duet Stallone-Schwarzenegger jak zwykle nie zawodzi. Fabuła filmu jest prosta i chwilami naiwna, ale to nie przeszkadza w końcowym odbiorze produkcji. Widzowie kochają bowiem wspomnianych aktorów, więc wystarczy, że film trzyma w napięciu i ma ten specyficzny klimat z pewnym przymrużeniem oka, do którego przyzwyczaiły nas owe gwiazdy kina akcji. Ich młodszy kolega z obsady, Jim Caviezel, nie daje się jednak  przyćmić. Mało kto pamięta, ale to właśnie ten aktor wcielił się w rolę Jezusa w Pasji, ale  już dawno odszedł od tego wizerunku, coraz częściej grając role bad boy’ów, by wspomnieć chociażby serial Person of Interest. W Planie ucieczki Caviezel zachwyca swoim kunsztem aktorskim.Z jednej strony stanowi idealnego przeciwnika głównych bohaterów, przez co urozmaica akcję, a z drugiej – często wprowadza też elementy ironiczne, humorystyczne. Ta wybuchowa mieszanka sprawia, że widz jest po prostu zachwycony graną przez aktora postacią bezwzględnego dyrektora tajnego więzienia.

Dodatki do filmu to zwiastun oraz jedenaście usuniętych scen.  Przedstawiają one głównie dodatkowe momenty, w których Arnold Schwarzenegger mówi po niemiecku (swoją drogą, już chociażby dla tych  fragmentów warto zobaczyć Plan ucieczki). Nie zabrakło również kilku zabawnych komentarzy czy po prostu wyciętych scen akcji. Niestety, na płycie nie znajdziemy żadnych wywiadów z twórcami i obsadą. Plusem jednak jest to, że każdą usuniętą scenę można oglądać z polskimi napisami.

Menu wydania DVD również jest w języku polskim, więc nikt nie powinien mieć problemu z jego obsługą. Film można oglądać z napisami lub z lektorem – obie wersje są bardzo dobrze wykonane i przetłumaczone.

Plan ucieczki to obraz, który po prostu dobrze się ogląda. Widz nie może się spodziewać  dzieła sztuki, ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Najważniejszy jest klimat i dwaj najwięksi filmowi twardziele. Po obejrzeniu Planu ucieczki naprawdę można się zastanawiać, czemu nie trafił on na duże ekrany w Polsce. Zawiera wszystko, co przyciąga fanów kina akcji i thrillerów – wciągającą fabułę, odrobinę humoru i autoironii, a także świetną obsadę. Jest to wprost idealna propozycja na luźniejszy wieczór.

Zobacz także:

Opis wydania DVDblog comments powered by Disqus