Być i mieć

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 2 września 2005
W sprzedaży od: 11 sierpnia 2005

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:francuski (Dolby Digital 5.1), polski lektor (Dolby Digital 5.1)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film

Dodatki

  • dokument "Lubię ten film" (Michał Bielawski - dziennikarz, krytyk filmowy)
  • wywiad z reżyserem Nicolasem Philibertem
  • zwiastuny

Reżyseria: Nicolas Philibert
Muzyka: Philippe Hersant
Zdjęcia: Katell Djian, Hugues Gemignani, Nicolas Philibert
Montaż: Nicolas Philibert
Producent: Gilles Sandoz

Obsada:

Alizé jako Alizé
Axel jako Axel
Guillaume jako Guillaume
Jessie jako Jessie
Johann jako Johann
JoJo Marr jako Jojo Marr
Julien jako Julien
Laura jako Laura
Létitia jako Létitia
Nathalie jako Nathalie
Olivier jako Olivier
Georges Lopez jako Nauczyciel

Nicolasowi Philibertowi, udało się zarejestrować triumfy i frustracje małych bohaterów w bardzo prosty i przejmujący sposób. Swój film przyrównuje reżyser do bajki ukazującej losy małych bohaterów wspinających się po stromej i tajemniczej ścieżce życia ku dojrzałości.

Być i mieć opowiada o roku z życia pewnej szkoły. Przez ten czas obserwujemy codzienne zmagania małych uczniów z matematyką, językiem francuskim a także z kolegami ze szkolnej ławy. Na naszych oczach zawiązują się przyjaźnie, powstają pierwsze poważne problemy i drobne konflikty. Ważną postacią tego niezwykłego filmu pozostaje nauczyciel, pan Georges Lopez. Ten spokojny, zbliżający się do emerytury, człowiek zapewnia dzieciom naukę czerpaną nie tylko z książek, ale i otaczającego ich świata, z natury i sztuki. Jedną z niezaprzeczalnych zalet filmu jest wyważony kontrast pomiędzy świeżym, dziecięcym spojrzeniem na świat a mądrością, którą pan Lopez wzbogaca ich podróż ku wiedzy i dojrzewaniu.

Być i mieć nie tylko zostało entuzjastycznie przyjęte przez światową krytykę, ale także stało się wielkim przebojem kasowym we Francji, gdzie film obejrzało już blisko 2 miliony widzów. Obraz Nicolasa Philiberta został uznany przez Europejską Akademię Filmową za najlepszy pełnometrażowy dokument 2002 roku. Otrzymał również najwyższe wyróżnienie francuskiej krytyki filmowej - doroczną nagrodę dla najlepszego filmu oraz został nominowany do Cezara w kategorii najlepszy film roku.

Nagrody:

  • 2003: najlepszy film roku, Francuskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych
  • 2003: Cezar za najlepszy montaż i nominacja dla najlepszego filmu roku
  • 2002: najlepszy film dokumentalny, MFF Valladolid
  • 2002: najlepszy film dokumentalny, Europejskie Nagrody Filmowe

Peasa o filmie:
Jest to film-klejnot - mały, lecz doskonały; ciepłe, mądre, subtelne i bardzo poruszające studium zaangażowania, inteligencji i najzwyklejszej w świecie dobroci. Filozoficzny z racji poruszanego tematu, jednocześnie jednak przesycony niezwykle poetycką wrażliwością na ludzką, i nie tylko, naturę. To jeden z najwspanialszych filmów, jakie przyjdzie wam zobaczyć w najbliższych latach. Jest po prostu przepiękny.

Geoff Andrew, "Time Out"


Tym, co wyróżnia Być i mieć spośród innych filmów dokumentalnych jest sposób, w jaki swą ekspresją przywołuje doświadczenia wieku dziecięcego, drażni pamięć i rozbudza wśród dorosłej publiczności niemalże porzuconą nadzieję.

Amy Taubin, "Film Comment"


Część uroku filmu bierze się niewątpliwie z niewinnego wdzięku dzieci, zmagających się z rzeczami, które większość dorosłych już opanowała (liczenie, kolejne litery alfabetu), oraz takimi, których nauczyć się jest trudniej (kontakty towarzyskie, harmonijne współistnienie z ludźmi). W misternym obrazie Philiberta nie znajdziecie dziennika ocen, narkotyków, czy wagarowania - spraw, na których koncentrują się media przy okazji materiałów o szkolnictwie. W Być i mieć następuje powrót do spraw najprostszych, do tajemnicy i radości leżących u podstaw zdobywania wiedzy. Film ten jest czymś więcej, niż tylko przesłaniem o nadziei.

Richard Falcon, "Sight & Soundblog comments powered by Disqus