"Niewidzialny wróg" - recenzja wydania DVD filmu

Autor: Krzysiek Płociński
Korekta: Marta Kononienko
22 listopada 2016

Jak wbić widza w fotel 

Wojna z terroryzmem wzmocniła sojusze między krajami zachodniego świata. Co jakiś czas słyszymy o wspólnych operacjach zorganizowanych przez kilka krajów przeciwko niebezpiecznym organizacjom. Jednak, co dzieje się, gdy w trakcie misji cele ulegają zmianie? Czy można podjąć właściwą decyzję w sytuacji pozornie bez wyjścia? Niewidzialny wróg w ciekawy sposób pokazuje taki scenariusz.

Film przedstawia przebieg operacji pojmania terrorystów w Afryce. Dowodzi nią brytyjska pułkownik Katherine Powell (Helen Mirren) wspierana przez miejscowe władze oraz amerykańskie drony. Gdy okazuje się, że spotkanie poszukiwanych tak naprawdę jest przygotowaniem do zamachu, cele misji zaczynają się zmieniać. W dodatku ostateczne podjęcie decyzji odnośnie działania utrudnia niewinny cywil będący w strefie zagrożenia.

Akcja filmu toczy się bardzo dynamicznie. Widz jest świadkiem ciągłych zwrotów akcji, które niemal od pierwszej do ostatniej minuty trzymają w napięciu. W ciekawy sposób przedstawiono zakres kompetencji na poszczególnych szczeblach dowodzenia operacją. Główna bohaterka jest ograniczona przez decyzje władz brytyjskich, te natomiast nic nie zrobią bez dodatkowego porozumienia z amerykańskimi sojusznikami. Polityka i biurokracja niejednokrotnie biorą górę w tej produkcji. Ponadto pojawiający się dylemat moralny - czy można poświęcić jedno życie, by uratować wiele? - został świetnie zaprezentowany. Postacie jednocześnie starają się doprowadzić misję jak najszybciej do końca, lecz także próbują ratować niewinne życie wszelkimi dostępnymi sposobami.

Realizacja filmu stoi na bardzo wysokim poziomie. Z kilku pomieszczeń i jednego głównego planu plenerowego wyciśnięto maksimum możliwości. Twórcy postarali się o możliwie jak największy realizm. Widać, że zrobiono dokładne rozeznanie w temacie przeprowadzania tajnych operacji. W filmie nie pojawiają się żadne niespotykane wynalazki, a często główną bronią bohaterów jest - po prostu - ich inteligencja.

Obsada złożona z ważnych nazwisk zachodniego kina dodatkowo podwyższa poziom filmu. Helen Mirren po raz kolejny udowodniła dlaczego jest jedną z najlepszych brytyjskich aktorek. Doskonale zagrała zdeterminowaną i mającą zasady moralne panią pułkownik. Aaron Paul także dał dobry popis swojego kunsztu aktorskiego. Odtwórca roli pilota w bardzo przekonujący sposób oddał targające jego bohaterem emocje i dylematy. Nie można zapomnieć o Alanie Rickmanie, dla którego był to jeden z ostatnich filmów przed jego śmiercią. Grany przez niego generał Benson jest idealnym uosobieniem nie okazującego uczuć brytyjskiego oficera. Tę rolę można uznać za dobre zakończenie tak bogatej kariery.

Niewidzialny wróg pojawił się w wydaniu z krótką książką. Można w niej znaleźć typowe ciekawostki dla takich wersji. Są wśród nich informacje o powstawaniu filmu, przygotowaniu aktorów do ich ról, a całość jest także okraszona zdjęciami z planu. Na płycie można znaleźć sporo dodatków, lecz są to głównie zwiastuny i zapowiedzi filmów mających pojawić się na DVD i w kinach. Menu główne dzieli się na pięć części: film, wybór scen, zwiastun produkcji, zapowiedzi i ustawienia. W tym ostatnim można wybrać napisy i lektora. Ustawień nie ma zbyt wiele. Można wybrać oryginalną wersję angielską lub polskiego lektora. Napisy są do wyboru jedynie polskie.

Niewidzialny wróg to pozycja zdecydowanie godna polecenia. W półtorej godziny twórcy zmieścili tyle wrażeń i zwrotów akcji, że wystarczyłoby na kilka filmów. Produkcja została świetnie zagrana i zrealizowana, a wydanie DVD jest eleganckie i pozbawione zbędnych udziwnień.

 blog comments powered by Disqus