"Fantastyczne zwierzęta" i rzeczy, których (pewnie) o nich nie wiedzieliście

Magiczne stworzenia zawsze stanowiły istotną część świata Harry’ego Pottera. Jak nietrudno się domyślić, w filmie Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć odgrywają kluczową rolę. Oto garść informacji na ich temat, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia.

 

Niuchacz

Wśród wszystkich magicznych zwierząt zdecydowanie największą sympatią publiczności może poszczycić się Niuchacz. Ten mały, czarny miłośnik kosztowności i świecidełek z wyglądu przypomina skrzyżowanie kreta, kolczatki i dziobaka. Chociaż na ekranie zadebiutował dopiero w Fantastycznych zwierzętach..., uroczy stworek pojawił się wcześniej w powieściach o Harrym Potterze. Po raz pierwszy mogliśmy o nim przeczytać w Czarze ognia, gdy Hagrid zorganizował podczas zajęć konkurs poszukiwania złota z wykorzystaniem niuchaczy. Z kolei w Zakonie Feniksa Lee Jordan wykorzystał zwierzątko do uprzykrzenia życia Dolores Umbirdge, podrzucając je do jej gabinetu. Patrząc na wyczyny niuchacza Newta Scamandera, można łatwo sobie wyobrazić, jakie spustoszenie musiało takie stworzenie siać w wypełnionym biblotami pokoju znienawidzonej Inwizytorki Hogwartu.

fantastyczne zwierzęta niuchacz

 

Nieśmiałek

To przypominające patyczaka stworzenie mogłoby spokojnie konkurować z Niuchaczem pod względem uroku. Nie dziwi zatem, że nieśmiałek Pickett został uznany przez Eddiego Redmayne’a, odtwórcę postaci Newta Scamandera, za jego ulubione zwierzę z filmu. Nieśmiałki również pojawiły się wcześniej w świecie Harry’ego Pottera (przynajmniej z nazwy). W książce Harry Potter i Zakon Feniksa opowiadała o nich profesor Grubbly-Plank podczas lekcji opieki nad magicznymi stworzeniami. Z kolei w pierwszej części filmowych Insygniów Śmierci Hagrid mówi o Harrym: "Przyniosłem cię tu szesnaście lat temu, kiedy nie byłeś większy niż nieśmiałek". Harry musiał być dość małym dzieckiem.

 

Gromoptak

Jest to stworzenie, z powodu którego Newt Scamander udaje się do USA. Bohater znalazł ptaka w Egipcie i postanowił przewieźć go do jego naturalnego środowiska – do Arizony. Ze strony internetowej Pottermore możemy dowiedzieć się, że imieniem tego zwierzęcia został nazwany jeden z domów amerykańskiej szkoły magii - Ilvermorny. Warto zaznaczyć, że gromoptaki nie są wytworem wyobraźni J. K. Rowling, lecz pochodzą z tradycyjnych wierzeń amerykańskich Indian. W mugolskim świecie ery Internetu kojarzą się pewnie głównie z nazwą klienta poczty elektronicznej firmy Mozilla – Thunderbird.

 

Demimoz

To przypominające skrzyżowanie lemura z yeti stworzenie wyróżnia się zdolnością do przewidywania niedalekiej przyszłości oraz umiejętnością stawania się niewidzialnym w sytuacji zagrożenia. O demimozach wspomina się w Więźniu Azkabanu oraz Insygniach śmierci, ponieważ ich futro jest materiałem, z którego można produkować peleryny-niewidki. Jednak w przeciwieństwie do wyjątkowego płaszcza Ignotusa Peverella takie peleryny z czasem płowieją i tracą swoje magiczne właściwości.

 

Dirikrak

To jedno z niewielu magicznych zwierząt, o którego istnieniu mugole doskonale wiedzieli. W niemagicznym świecie ptaki te nazywane były dodo i zostały uznane za wymarłe pod koniec XVII w. W uniwersum Harry’ego Pottera dirikraki jednak żyją i mają się dobrze, ponieważ, o czym mugole  oczywiście nie widzą, potrafią znikać i materializować się w innym miejscu. Czarodzieje doszli jednak do wniosku, że lepiej nie informować niemagicznej części społeczeństwa o tej zdolności ptaka, który stał się swego rodzaju symbolem tego, jaki wpływ na środowisko mają nadmierne polowania  na zwierzęta. Szkoda, że nasza rzeczywistość nie była tak łaskawa dla pochodzącego z wyspy Mauritius dodo.

 

Ta garść ciekawostek dotyczy zaledwie pięciu z masy fantastycznych zwierząt należących do menażerii Newta Skamandera. Jeśli chcecie poznać ich więcej, sięgnijcie po film Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć który właśnie ukazał się na DVD i Blu-ray. Warto też zajrzeć na stronę Harry Potter Wiki – polską encyklopedię o świecie magii - która stanowiła pomoc przy tworzeniu tego zestawienia.


blog comments powered by Disqus