Czasoprzestrzeń świata czarodziejów – różnice między magicznym światem Stanów Zjednoczonych a Wielkiej Brytanii

Fantastyczne Zwierzęta i jak znaleźć to kolejny element Czarodziejskiego Świata stworzonego przez J. K . Rowling. Obecnie mamy do czynienia jednak z prequelem, dość oddalonym w czasoprzestrzeni w stosunku do pierwszej części przygód o Harrym Potterze, bowiem akcja ma miejsce za oceanem w Stanach Zjednoczonych, prawie 60 lat przed narodzinami chłopca z blizną. Niezwykła opowieść rozgrywająca się w świecie magii sprzed czasów Harry’ego Pottera, zadebiutuje na 4K Ultra HD, Blu-ray 3D,Blu-ray, i DVD już 11 kwietnia! 

Historyczną przygodę warto rozpocząć od czasu akcji filmu – listopad 1926. Jest to rok przed wydaniem podręcznika używanego później w Hogwarcie, napisanego przez głównego bohatera produkcji, Newta Scamandera. Ważniejszy jest jednak fakt, że akcja dzieje się miesiąc przed narodzinami Voldemorta. Nie jest to raczej zbieg okoliczności, patrząc na zamiary co do powstania jeszcze czterech kolejnych filmów w świecie magii. Najprawdopodobniej wraz z kolejnymi produkcjami będą wprowadzane wątki dotyczące genezy Voldemorta (podobnie jak miało to miejsce w prequalach Gwiezdnych Wojen o Anakinie Skywalkerze). Całość, według zapewnień twórców, skończy się z wraz z ostatnim dniami Globalnej Wojny Czarodziejów, czyli mugolskiej II wojny światowej. Rok 1945 to także początek działalności Toma Riddle’a: w tym roku zabija swojego ojca, a to wydarzenie wstrząśnie światem czarodziejów i doprowadzi do kolejnych dwóch magicznych wojen.

Z całą pewnością Globalna Wojna Czarodziejów odcisnęła piętno na młodym Riddle’u, co jest zauważalne w sadze o Harrym Potterze. Do jej wybuchu przyczynił się Gellert Grindelwald –uczeń Durmstrangu. Zarówno on, jak i Dumbledore urodzili się w 1880 r. Pod koniec XIX wieku obydwaj panowie spotykali się i po krótko trwającej przyjaźni doszło między nimi do podziału, gdy w wyniku pojedynku między Albusem, jego bratem i Grindelwaldem zginęła Ariana – siostra Dumbledore’ów. Podczas akcji filmu o Newcie dowiadujemy się o atakach Grindelwalda, więc najprawdopodobniej czas między 1920 a 1926 to okres, w którym czarnoksiężnik znalazł Czarną Różdżkę – jedno z Insygniów Śmierci. 

Sam Nowy Jork lat 20. XX wieku oraz jego mieszkańcy są dość wiernie odwzorowani. Wielkie Jabłko jest prawie takie samo, jak miasto prezentowane w Wielkim Gatsbym. Występuje też charakterystyczny regionalizm: czarodzieje nie mają tutaj swojego organu prawnego na wzór angielski – czyli ministerstwa, ale kongres na czele z prezydentem. Ten system jest bardzo charakterystyczny dla amerykańskich państw, jak Meksyk czy same USA. Używana jest też inna terminologia – słowo „mugol” zostało zastąpione przez „no-maj”, co na polski język jest tłumaczone jako niemag. Ukazuje to charakterystyczną skrótowość amerykańskiej odmiany języka angielskiego. Poza tym amerykańscy magowie mają swój główny instytut magiczny – Ilvermorny. Ciekawostką jest też waluta nawiązująca do dolara – „dragot”, a nie, jak w przypadku wyspiarzy, galeon.

Samo społeczeństwo także jest zupełnie inne. Amerykańscy czarodzieje, ze względu na charakter swojego kraju i w myśl powszechnej równości, nie mają żadnych uprzedzeń, czego nie można powiedzieć o ich wyspiarskich przyjaciołach. U tych bowiem dość często występuje rasizm w postaci uprzedzeń do czarodziejów pół-krwi, z rodzin niemagicznych czy charłaków. Z drugiej strony mamy jednak społeczność niemagicznych ludzi, którzy bardziej niż wyspiarscy mugole boją się magii i pragną zniszczyć wszystko co magiczne. W amerykańskiej historii dochodziło częściej do licznych oskarżeń, w większej części też niesłusznych, ze strony no-maj, które kończyły się okrutną śmiercią np. spaleniem na stosie. Przykładem jest sztandarowy proces czarownic z Salem.

Pozostaje czekać na rozwój kolejnej części sagi czarodziejskiej, gdzie poznamy nowe i nieznane magiczne krainy. W następnej kolejności według twórców ma zostać ukazany Paryż, gdzie zapewne poznamy metody terroru stosowane przez Grindelwalda, którego zagra Johnny Depp. Jednak obecnie możemy sobie odświeżyć fabułę pierwszej części ponownie oglądając przygody Scamandera w Nowym Jorku na DVD i Blu-ray.


blog comments powered by Disqus