Podziemny Krąg


plakat filmu Podziemny Krąg
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Jim Uhls
na podstawie powieści Chucka Palahniuka
Muzyka: The Dust Brothers
Zdjęcia: Jeff Cronenweth
Montaż: James Haygood
Efekty specjalne: Wayne Burnes

Obsada:

Edward Norton jako Narrator
Brad Pitt jako Tyler Durden
Helena Bonham Carter jako Marla Singer
Meat Loaf jako Robert 'Bob' Paulson
Jared Leto jako Angel Face

Dystrybutor: Syrena
Rok produkcji: 1999
Tytuł oryginalny: Fight Club
Czas trwania filmu: 139 min.
Produkcja: Niemcy, USA
Gatunek: akcja, dramat, kryminalny

Bezimienny narrator (Edward Norton) od pół roku cierpi na bezsenność. Lekarz odmawia przepisania mu lekarstw i w zamian sugeruje, by wybrał się na spotkanie grupy wspierającej mężczyzn chorych na raka jąder, co pozwoli mu nabrać dystansu do własnych cierpień. Narrator bierze sobie jego radę do serca i wkrótce uzależnia się od codziennych spotkań w coraz to innych grupach wsparcia.
Podczas jednego ze spotkań narrator spotyka intrygującą i bezczelnie pewną siebie Marlę Singer (Helena Bonham Carter), która spotkania z chorymi na raka traktuje jako najtańszą formę rozrywki. "Tańsze to niż bilet do kina, no i dają darmową kawę" - oświadcza beztrosko.
Wkrótce los styka narratora z enigmatycznym Tylerem Durdenem (Brad Pitt), który żyje z wyrobu i sprzedaży mydła. Tyler uważa się za anarchistę, dorabia jako operator w  kinie, wklejając do kopii filmów familijnych pornograficzne ujęcia i jako kelner "sabotując" posiłki w restauracjach.
Kiedy mieszkanie narratora zostaje kompletnie zniszczone w wyniku tajemniczego wybuchu, Tyler oferuje mu gościnę. Spotykają się w barze, piją na umór i dla zabawy wszczynają bójkę na gołe pięści, która nieoczekiwanie przynosi im ogromną satysfakcję... 
Narrator wprowadza się do doszczętnie zdewastowanej, przeznaczonej do rozbiórki rezydencji, którą Tyler nazywa domem. Wkrótce dołącza do nich Marla, która zaczyna  romansować z Tylerem na oczach zazdrosnego narratora.
Celem ich życia stają się cotygodniowe walki na pięści, które przyciągają coraz to nowych zwolenników. Wkrótce zainicjowany przez nich "Podziemny krąg" rośnie w siłę i obejmuje swym zasięgiem cały kraj, a jego członkowie wyżywają się w kolejnych aktach anarchii, wandalizmu i terroryzmu zagrażającym porządkowi publicznemu. 


Podziemny Krąg - galeria zdjęć


Podziemny Krąg - galeria plakatów


Podziemny Krąg - Soundtrackiblog comments powered by Disqus