Nie taki złodziej straszny – recenzja wydania DVD filmu "Focus"

Autor: Korni
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
17 listopada 2015

Z filmem Focus jest mały problem: czytając opis dystrybutora mamy nieodparte wrażenie, że to wszystko już było. Fabuła opiera się na niebezpiecznych i zaskakujących kanciarskich numerach, gdzie stawką są wielkie pieniądze. Temat ten podejmowano wielokrotnie, a najlepszym przykładem mistrzowskich zagrywek tego typu jest Ocean’s Eleven. Z jedną różnicą: zamiast całej plejady gwiazd w Focusie mamy jedynie dwóch głównych bohaterów. Czy szwindle i idący za nimi efekt zaskoczenia są więc na mniejszą skalę? Bynajmniej, a napięcie towarzyszące przekrętom rośnie z minuty na minutę.

Nicky (Will Smith) to mistrz w złodziejskim fachu. Potrafi wkręcić każdego i ukraść praktycznie wszystko. Sukcesy odnosi dzięki swojej (nadludzkiej wręcz) umiejętności obserwacji otoczenia i znajomości psychologii. Nie mierzy jednak w brawurowe akcje, działa bezpiecznie i stawia na mniejsze, lecz pewne pieniądze. Jego zachowawcza postawa zmienia się w momencie poznania początkującej złodziejki, Jess (Margot Robbie). Nicky dzieli się z nią swoją wiedzą, a zdolna i atrakcyjna dziewczyna szybko zdobywa nowe szulerskie zdolności. Wdają się w romans, jednak Nicky szybko wycofuje się z miłosnych uniesień i pozostawia Jess samej sobie - z plikiem banknotów i ze złamanym sercem. Mijają trzy lata. Nicky i Jess znów się spotykają. On ma do wykonania skok życia, ona romansuje z jego zleceniodawcą. Jednak, jeśli po tym opisie liczycie na prostą historię miłosną z podstępem w tle, to czeka Was zaskoczenie. Wzloty i upadki miłosne są jedynie uzupełnieniem zaskakujących zmian akcji, a zabawne i niekiedy nieprzyzwoite dialogi rozładowują napięcie. W filmie Focus nic nie jest takim, jakim się być wydaje.

Widz szybko zostaje wrzucony w kryminalny świat opakowany w wyjątkowo przyjemny, luksusowy papierek. Blichtr, przepych i piękne krajobrazy – to otoczenie, w którym obraca się Nicky. Filmowa stylistyka jest nie tylko bardzo przyjemna dla oka, ale także tworzy klimat, który towarzyszy nam przez całą produkcję. Część nieoczekiwanych rozwiązań fabularnych jest dość nieracjonalna, ale Focus nie odbiega tym od wcześniej podobnych produkcji - Ocean’s Eleven czy chociażby Iluzji. Tutajwidz ma okazję zobaczyć coś więcej niż kasyna czy banki, a przy okazji nauczyć się baczniej pilnować swojego portfela.

Will Smith powraca w dobrej formie i ciekawej odsłonie. Choć jego smutny grymas przywodzi na myśl rolę w filmie 7 dusz, to całkiem zgrabnie odnajduje się jako elegancki i uroczy cwaniaczek. Margot Robbie, znana głowie z roli seksownej Naomi w Wilku z Wall Street, tym razem nie epatuje erotyzmem, choć skala atrakcyjności drastycznie wzrasta za każdym razem, gdy pojawia się na ekranie. Rola elokwentnej, romantycznej złodziejki doskonale do niej pasuje. W duecie Smith i Robbie prezentują się trochę słabiej - brak między nimi chemii i fajerwerków. Możemy jednak przyjąć, że był to efekt zamierzony. W końcu to nie na ich romansie skupia się cała fabuła filmu.

Wydanie DVD jest wyjątkowo skromne. Prócz wyciętych scen nie dostajemy nic dodatkowego. Standardowo, jak w każdym wydaniu, możemy wybierać sceny i zmieniać język napisów lub lektora. Menu jest tylko w języku angielskim i mimo że jest dość proste, to osoba nieznająca języka może mieć problem z jego obsługą. Niestety prostota menu nie przełożyła się na graficzną staranność, a czcionka polskich napisów wygląda nieestetycznie. Nie da się także nie zauważyć paru błędów w tłumaczeniu na język polski. Sama okładka wydania mogłaby być o wiele lepsza. Obraz żetonów sugeruje kanciarstwo w kasynie. Szybkie samochody, wystawne pomieszczenia i palmy lepiej oddawałyby klimat filmu.

Film Focus to niezobowiązująca i lekka propozycja na niedzielne popołudnie. Żaden z motywów nie jest w nim dominujący, dzięki czemu uniknęliśmy taniego wątku romantycznego czy przerysowanych, sensacyjnych pościgów. Momentami jest zabawnie, ale przede wszystkim zaskakująco i to w taki sposób, że Focus pozostanie w naszej pamięci na dłużej.

OCENA: 6/10blog comments powered by Disqus