Szał

okładka
DVD Info
W sprzedaży od: 21 września 2004

Seria: Alfred Hitchcock przedstawia:
Format obrazu: 1.78:1
Dźwięk:angielski (Dolby Digital 2.0)
Języki napisów: angielski, czeski, polski, węgierski
Język menu: angielski
Dostęp do: 18 scen
Nośnik:jedna płyta DVD-9
Region: 2
Dystrybutor: Universal Pictures Polska

Dodatki

  • historia Szału - nakręcanie filmu,
  • filmowa galeria artystyczna,
  • zwiastun kinowy,
  • 4-stronicowa broszura zawierającą przypisy producenckie.

Reżyseria: Alfred Hitchcock
Scenariusz: Anthony Shaffer
na podstawie książki "Goodbye Piccadilly, Farewell Leicester Square" Arthura La Berna
Muzyka: Ron Goodwin
Zdjęcia: Gilbert Taylor

Obsada:

Jon Finch jako Richard Blaney
Alec McCowen jako Główny Inspektor Oxford
Barry Foster jako Robert Rusk
Alfred Hitchcock jako jeden z widzów

Nowożytny Londyn, przestępca seksualny trzyma policję w stanie gotowości, jednak dość typowo dla Hitchcocka ślady zbrodni wiodą do niewinnego człowieka, który teraz musi wymknąć się spod litery prawa, by odnaleźć prawdziwego mordercę. John Finch, Alec Mc Cowen i Bary Foster to czołówka brytyjskiej obsady tego dreszczowca, gdzie sceny napięcia przeplatają się z momentami czarnego humoru niewątpliwie wyróżniającego produkcje Hitchcocka. Autorem scenariusza jest Anthony Shaffer.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

Obraz - staruszek, został dopieszczony za pomocą cyfrowych technik. Sporo brudów z taśmy filmowej zniknęła i w rezultacie otrzymujemy obraz o przyzwoitej czystości. Zachwyca również paleta barw, wyprodukowana niegdyś w Technicolorze, co zresztą objawia się słodkimi i ciepłymi kolorami. Na DVD, to jednak aż tak bardzo nie razi. Ważne jest to, że jakość obrazu jest zadawalająca, a kolorystyka wraz z wiekiem nie wiele straciła na swojej soczystości. Dużym mankamentem, natomiast jest ziarno, które pojawia się zwłaszcza w zaciemnionych miejscach. Na szczęście sama czerń jest wystarczająco głęboka i prezentuje się bardzo dobrze. Na samym początku filmu rażą spore oznaki kompresji. Ale tylko w pierwszych minutach. Potem jest już tylko coraz lepiej. Biorąc pod uwagę wiek filmu, te drobne mankamenty jestem w stanie wybaczyć i dlatego wystawiam tak wysoką ocenę.
Ocena: 4.5/5

Dźwięk

"Szał" został udźwiękowiony tylko w ścieżce dwukanałowej, podobnie zresztą jak większość (niektóre mają dźwięk tylko w mono...) filmów z kolekcji. Wyjątkiem jest tutaj jedynie "Vertigo", którego oryginalna ścieżka została zapisana w sześciu kanałach. Dlatego też Dolby Digital 2.0 uznaję za spory minus. Skoro dało się "Vertigo" udźwiękowić w DD 5.1, to czemu "Szału" już nie? Niestety nie dało rady w przypadku "Szału" poczuć przestrzenności, bo o tej po prostu nie można mówić w wypadku DD 2.0. Szkoda, że nie wprowadzono, chociaż ścieżki dla głośnika niskotonowego... Ale skoro zostało nam dane wyłącznie stereo, to oceńmy je. Na początku projekcji uderzyła mnie "skrzekliwość" ścieżki dźwiękowej, objawiająca się głównie w dialogach. To w sumie normalny objaw w filmach z tamtych lat. Z czasem jednak przyzwyczaiłem się i dolegliwość ta zeszła na drugi plan. Na pierwszym natomiast wyłoniła się druga strona medalu - doskonałe zgranie dialogów.. Miło jest posłuchać grubych głosów Finach i Fostera. To akurat w "Szale" na DVD udało się najlepiej! Krótko podsumowując: prócz drobnych mankamentów, dźwięk jest czysty, co tylko umila odbiór filmu.
Ocena: 3.5/5

Dodatki

Nie za wiele ich, ale ich jakość nie budzi zastrzeżeń. Sądzę, że z archiwów Universalu wykopano wszystko, co się da na temat filmu. W sumie otrzymujemy kilka zwiastunów kinowych, dokument o powstawaniu filmu, galerię fotosów oraz całkiem ciekawy bonus w postaci 4-stronicowej broszury, zawierającą przypisy producenckie.
Ocena: 4/5

Podsumowanie

Z czystym sumieniem polecam ten film każdemu pełnoletniemu widzowi. Nie ważne, czy będzie, to 18-latek wychowany na hip-hopie, czy 60-letni facet lubujący się w muzyce Beatlesów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a widzowie nie znający twórczości Hitchcocka będą mieć okazję na jej poznanie i docenienie. Warto mieć "Szał" w domowej kolekcji, zwłaszcza w cyfrowym wydaniu!
Ocena: 4/5blog comments powered by Disqus