Fucking Amal

okładka
DVD Info
W wypożyczalni od: 1 stycznia 2005
W sprzedaży od: 12 sierpnia 2005

Format obrazu: 16:9
Dźwięk:szwedzki (Dolby Digital 2.0), polski lektor (Dolby Digital 2.0)
Język napisów: polski
Język menu: polski
Dostęp do: scen
Nośnik:jedna płyta DVD-5
Region: 2
Dystrybutor: Gutek Film

Dodatki

  • dostęp do scen, Lubię ten film (Anna Kilian)

Reżyseria: Lukas Moodysson
Scenariusz: Lukas Moodysson
Zdjęcia: Ulf Brantas
Montaż: Michał Leszczyłowski, Bernhard Winkler
Kostiumy: Maria Swenson
Producent: Lars Jönsson

Obsada:

Alexandra Dahlström jako Elin
Rebecka Liljeberg jako Anges
Erica Carlson jako Jessica
Mathias Rust jako Johan Hulth
Stefan Hörberg jako Marcus
Ralph Carlsson jako Ojciec
Maria Hedborg jako Matka
Axel Widegren jako Oskar

Agnes mieszka w Amal od dwóch lat. Przez ten czas nie udało jej się z nikim zaprzyjaźnić. Swoje myśli zapisuje w komputerze w formie pamiętnika. Zbliżają się jej szesnaste urodziny. Rodzice postanawiają wydać z tej okazji przyjęcie. Niespodziewanie do drzwi Agnes puka Elin, w której dziewczyna jest zakochana...

Moodysson w bezpretensjonalny, niemalże paradokumentalny sposób ukazuje narodziny miłości zakazanej i czystej jednocześnie - potężnego, irracjonalnego uczucia, którego nie sposób stłumić, ani podporządkować sobie, które pozwala pokonać niewyobrażalne przeszkody i wyzwala wewnętrznie.


Autor recenzji dvd: aDiego

Obraz

klatka z filmu Namiastka Amalu została przedstawiona na DVD w szorstki sposób. Kaszka towarzyszy nam przez całą projekcję, pewien jednak jestem, iż to celowy zabieg. I dobrze, bo zastosowanie go w dokumentalnej stylistyce zdjęć dało ciekawy efekt. Ostry, nie powiem. Mankamentów raczej nie ma. Jednakże na mojej „kopii”, którą dostałem od dystrybutora w pewnym momencie było drobne „szarpnięcie” obrazu, bynajmniej nie spowodowane przejściem między warstwami. Może to być jednak przypadek… Kolory utrzymane w ciemnej tonacji, ziarna jako takiego (czytaj: przeszkadzającego w oglądaniu i wynikającego z błędnej kompresji) nie ma, a ostrość i czerń z bielą są w porządku. Może nie jest to szczyt cyfrowej techniki, ale obraz w filmie Lukasa Moodyssona zdaje egzamin. Ba, nawet podoba się!
Ocena: 4/5

Dźwięk

klatka z filmu Tu już nieco gorzej. Cały czas zastanawiałem się nad końcową oceną. Z jednej strony dobry i soczysty dźwięk, doskonale oddający atmosferę filmu, ale... Tylko w DD 2.1, co w tym przypadku jest sporym bólem. Chciałoby się usłyszeć ten film w sześciu kanałach, głównie ze względu na naturalistyczność ścieżki dźwiękowej oraz na znakomite kawałki muzyczne… Na szczęście subwoofer zaciera trochę niedosyt, prezentując soczyste basy. Mniam! Warto na koniec wspomnieć również o lektorze. Ten tylko nieco ustępuje oryginalnej ścieżce. Również usłyszymy niezłe basy i dobre panoramowanie przedniej sceny. Warto jednak posłuchać szwedzkiego (ciekawego zresztą;) języka i włączyć oryginał z polskimi napisami. Lektor, to ostateczność, gdy jesteśmy zmęczeni i na czytanie napisów nie mamy już siły.
Ocena: 3.5/5

Dodatki

klatka z filmu Prócz zwiastunów innych filmów z dystrybucji Mayflay’u, na krążku z filmem znajdziemy również „opatentowaną” już przez dystrybutora pozycję „Lubię ten film”. Tym, razem przez aż 12 minut o filmie Moodyssona opowie nam dziennikarz i krytyk filmowy w jednej osobie, Anna Kilian. Warto posłuchać co mówi i wspólnie z nią rozebrać Fucking Amal na czynniki pierwsze. Ale uwaga, dokument ten najlepiej obejrzeć po projekcji filmu. Będzie wtedy lepszy efekt, a i z fabuły filmu wtedy nam zdradzone wiele nie będzie.
Ocena: 2.5/5

Podsumowanie

klatka z filmu Szkoda, że dystrybutor nie pokusił się o sześciokanałową ścieżkę dźwiękową i większą ilość bonusów. Mimo to, warto mieć „Fucking Amal” w swojej kolekcji. Kino prawdziwe, a takie warto móc zobaczyć by je potem cenić. Szczególnie, że rodem z bliskiej nam Europy. Nieważne, czy Polak, czy Szwed – problemy przecież zawsze pozostają te same.
Ocena: 3.5/5blog comments powered by Disqus