Fuocoammare. Ogień na morzu


plakat filmu Fuocoammare. Ogień na morzu
Reżyseria: Gianfranco Rosi
Scenariusz: Gianfranco Rosi
na podstawie pomysłu Carla Cattani
Zdjęcia: Gianfranco Rosi

Obsada:

Samuele Caruana jako on sam
Pietro Bartolo
Giuseppe Fragapane
Samuele Pucillo

Dystrybutor: Aurora Films
Rok produkcji: 2016
Data premiery polskiej: 2 września 2016
Tytuł oryginalny: Fuocoammare
Czas trwania filmu: 108 min.
Produkcja: Francja, Włochy
Gatunek: dokumentalny

Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.

Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów oraz tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca zarówno Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi.

Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych terminów, jak choćby miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. „Fire At Sea” nareszcie pozwala nam przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i Internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. Rosi zapewnia nam wartościowe i przejmujące spotkanie. blog comments powered by Disqus