Recenzja wydania DVD drugiego sezonu serialu "Gra o tron"

Autor: Hagath
30 marca 2013

Drugi sezon Gry o tron zaowocował wśród fanów twórczości George’a R.R. Martina wieloma sprzecznymi opiniami. Niektórym nie podobały się zmiany w stosunku do książki, inni patrzyli na ekranizację dzieła przychylnie. Mniej problemu z oceną miały osoby, które nie czytały książek – były raczej zadowolone z końcowego efektu, choć chwilami gubiły się w wielości skomplikowanych wątków, nie zawsze tak dobrze wyjaśnionych jak w literackim oryginale. Abstrahując jednak od samej treści serialu, którą zrecenzowaliśmy parę miesięcy temu (link), trzeba przyznać, że wydanie DVD sezonu drugiego powinno zachwycić każdego fana dziejów wielkich rodów Westeros.

Wydanie DVD zawiera 5 płyt. Na każdą z nich składają się dwa odcinki oraz dodatki przybierające najczęściej postać fabularnych komentarzy. Pudełko jest zgrabne i bardzo dobrze pomyślane – dystrybutor świetnie zagospodarował przestrzeń, dzięki czemu sezon drugi nie zajmie zbyt wiele miejsca na domowej półce. Zawiedzione mogą być tylko te osoby, które chciały, by ich wydanie wyróżniało się na tle innych posiadanych filmów czy seriali.

Twórcy wydania DVD doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że większość zainteresowanych osób już dawno obejrzała drugi sezon i trzeba potencjalnych kupujących przyciągnąć w sposób inny niż zachęcenie do przypomnienia sobie skomplikowanych dziejów bohaterów tuż przed premierą trzeciego sezonu. Trzeba przyznać, że świetnie im to wyszło. Dodatki to zdecydowanie największa zaleta całego wydania. Niestety, należy być przygotowanym na to, iż wszystkie materiały są w oryginalnej wersji językowej, a więc trzeba posiadać dobrą znajomość języka angielskiego, by się w nich odnaleźć.

Zdecydowanie najciekawszymi dodatkami są komentarze twórców serialu do poszczególnych odcinków. Wygląda to tak, że dany odcinek leci w tle, a związane z produkcją osoby komentują na bieżąco wszystkie sceny. Prócz producentów, scenarzystów i reżyserów można usłyszeć najbardziej znanych aktorów, którzy zostali dobrani w ten sposób, by postaci przez nich grane były ze sobą związane. I tak jeden z odcinków komentują Alfie Allen (Theon Greyjoy) i Gemma Whelan (Yara Greyjoy), a inny Carice van Houten (Melisandre) i Liam Cunningham (Davos Seaworth). Kilka komentarzy zasługuje przy tym na szczególne wyróżnienie. Niewątpliwie ciekawie ogląda się odcinek ósmy oceniany przez Nikolaja Costera-Waldau (Jaime Lannister) oraz Michelle Fairley (Catelyn Stark), głównie dlatego, że w chwili nagrywania komentarza zobaczyli oni ten obraz w całości po raz pierwszy. Dużo czasu można też poświęcić na oglądanie dwa razy odcinka dziewiątego (bitwa nad Czarnym Nurtem) – raz z George’m R.R. Martinem w tle, a raz z Peterem Dinklagem (Tyrion Lannister), Leną Headey (Cersei Lannister) oraz Neilem Marshallem (reżyser). Jednakże prawdopodobnie najlepszy komentarz udało się stworzyć najmłodszym członkom obsady. Odcinek trzeci został bowiem oceniony przez Sophie Turner (Sansa Stark), Maisie Williams (Arya Stark) oraz Isaaca Hempsteada Wrighta (Bran Stark). Trzeba przyznać, że podczas oglądania nie można oprzeć się uczuciu, iż czyni się to z najlepszymi przyjaciółmi. Komentarz jest po prostu strasznie zabawny oraz pełen pozytywnej energii. Czuć chemię między młodymi aktorami, a ich luźne podejście sprawia, że widz ma wrażenie, iż siedzą tuż przy nim i wraz z nim śmieją się z niektórych sytuacji przedstawianych na ekranie.

Inne dodatki są równie interesujące. Profile poszczególnych postaci może nie są zbyt odkrywcze, ale niewątpliwie zostały dobrze zmontowane. Ciekawie się też ogląda materiały o kręceniu bitwy nad Czarnym Nurtem oraz o religiach Westeros. Szczególnie należy polecić dodatek Inner Circle (Wewnętrzny krąg), w którym Kit Harrington (Jon Snow), Michelle Fairley (Catelyn Stark), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Lena Headey (Cersei Lannister) oraz Liam Cunnigham (Davos Seaworth) w rozmowie z Davidem Benioffem i D.B. Weissem opowiadają między innymi o swoich wrażeniach z planu, zjawiskach nadprzyrodzonych w serialu oraz trudnych decyzjach podejmowanych przez ich bohaterów.

Wydany w Polsce przez Galapagos Films drugi sezon Gry o tron to pozycja obowiązkowa dla każdego fana świata stworzonego przez George’ R.R. Martina. Warto przeżyć tę historię kolejny raz, ale już z twórcami serialu, słuchając ich opowieści, wrażeń i ocen. Wydanie DVD to również bardzo dobra okazja do kontynuowania swej przygody z serialem przez osoby, które nie mają możliwości oglądania produkcji w HBO, a także dla tych, którzy przez ostatni rok zdążyli zapomnieć o wszystkich najważniejszych intrygach i powiązaniach ze świata Westeros, a chcieliby sobie uporządkować wszystkie informacje przed obejrzeniem sezonu trzeciego.blog comments powered by Disqus