Recenzja wydania DVD 3. sezonu "Gry o tron"

Autor: Hagath
Korekta: Pityez
13 marca 2014

Trzeci sezon Gry o tron został określony jako „kluczowy”, „istotny” oraz „decydujący”. Nic dziwnego - Nawałnica mieczy, tom 1, na podstawie której był on kręcony, zawierała przecież sporą ilość niespodziewanych zwrotów akcji i wiele ciekawych spisków, a większość z nich została bardzo dobrze ukazana przez twórców serialu.

Pełną recenzję trzeciego sezonu możecie przeczytać tutaj. W skrócie, był to sezon udany, a gdyby go porównywać do poprzednich odsłon, to zapewne pod względem jakości powinien być umieszczony gdzieś pomiędzy pierwszym a drugim sezonem. Widz zdążył się już przyzwyczaić do niektórych zmian fabularnych, więc bez większych zarzutów powinien cieszyć się rozrywką, jaką oferuje serial HBO. A ta jest na najwyższym poziomie, bo chyba w żadnym poprzednim sezonie nie było aż tyle akcji i zakulisowych rozgrywek, które mogą zaskoczyć niejedną osobę niezaznajomioną z książką. Ci, którzy dzieła Martina znają na pamięć też nie powinni się nudzić, ponieważ serial ponownie ukazuje wiele wątków, które w książce nie zostałyopisane wprost, a raczej pozostawały gdzieś w tle.

Wydanie trzeciego sezonu składa się z pięciu płyt DVD. Menu jest w języku angielskim, a serial można oglądać zarówno z polskimi napisami, jak i z lektorem – w obu przypadkach tłumaczenie jest dobre i nie można mieć do niego większych zarzutów.

Na każdej płycie istnieje możliwość włączenia opcji obejrzenia odcinków z komentarzami. Na minus zaliczyć można to, iż niektóre epizody mają nawet po dwie opcje komentarzy, natomiast odcinek pierwszy nie posiada ani jednego. Jak co roku należy też podkreślić, iż z tego dodatku cieszyć się może jedynie widz dobrze znający język angielski. Pomijając jednak tę niedogodność, kilka komentarzy zasługuje na wyróżnienie – trzy odcinki ogląda się po prostu znakomicie. Bardzo interesujący jest zwłaszcza ten komentowany przez Natalie Dormer (Margaery) i Jacka Gleesona (Joffrey), wspomaganych przez scenarzystkę Vanessę Taylor oraz reżysera Daniela Minahana – ich rozmowa jest zabawna i wypełniona ciekawostkami z planu. Dobrze wypada również konwersacja Nikolaja Costera-Waldau (Jaimie), Gwendoline Christie (Brienne) i scenarzysty Bryana Cogmana, głównie dlatego, że między aktorami po prostu czuć chemię oraz dużą dozę pozytywnych uczuć. Najbardziej zwariowanym komentarzem, podobnie jak rok temu, jest ten w wykonaniu Sophie Turner (Sansa), Maisie Williams (Arya) oraz Isaaca Hempsteada (Bran). „Dzieci Starków” swą energią sprawiają, iż widz czuje się, jakby oglądał serial ze swoimi dobrymi znajomymi. Na koniec należy również wspomnieć o komentarzu do ukazującego Krwawe Gody, przełomowego dziewiątego odcinka z komentarzem Richarda Maddena (Robb), Michelle Fairley (Catelyn) i reżysera Davida Nuttera – ze względu na jego sentymentalny charakter ten komentarz to trochę taka pozycja obowiązkowa dla fanów opowieści.

Wydanie DVD zawiera również inne dodatki, głównie na pierwszej i ostatniej płycie. Mieszane uczucia można mieć do tego zatytułowanego Nadciąga sztorm. Miał on stanowić przypomnienie wydarzeń z drugiego sezonu, ale tak naprawdę bardziej przypomina wstęp do niego niż szybkie streszczenie najważniejszych wątków, co nieco psuje efekt końcowy. Materiały pod tytułem Świat dzikich oraz Polityka małżeństwa przywodzą na myśl filmiki z oficjalnego kanału HBO na YouTubie, ale wypadają całkiem nieźle. Najciekawszym dodatkiem specjalnym są jednak sceny niewykorzystane i rozszerzone – materiał zawiera pięć nieukazanych w telewizji sytuacji, a jedna z nich jest tak intrygująca, że prawdopodobnie zostawi widza z opadniętą szczęką i całkowicie zmieni sposób patrzenia na Maestera Pycelle’a. Naprawdę, warto obejrzeć.

Wydanie DVD trzeciego sezonu Gry o tron to pozycja obowiązkowa dla fanów świata stworzonego przez George’a R.R. Martina, ale głównie dla tych znających język angielski. Wydanie cyfrowe ponownie wyszło niedługo przed telewizyjną premierą kolejnej odsłony serialu, więc jest to również dobra okazja do przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń. Ponieważ premiera czwartego sezonu odbędzie się za niecały miesiąc, widzowie mają jeszcze trochę czasu na uzupełnienie swojej filmowej biblioteczki – nie ma jednak, co zwlekać, bo pięć płyt DVD potrafi skutecznie zająć czas.

)

Zobacz także:

Recenzja trzeciego sezonu

Opis wydania DVD i Blu-Ray



blog comments powered by Disqus